Mit o ravnotežju med poklicnim in zasebnim življenjem za podjetnike
Številni podjetniki se odločajo za samostojno pot in realizacijo svojih poslovnih idej ne samo zaradi idej in želje po (finančnem) uspehu, ampak tudi zaradi iluzije, da je podjetnik gospodar svojega časa, malodane tako, kot se to pripisuje svobodnim umetnikom.
Podjetnik menda lahko svobodno izbira, kako in kdaj bo delal. Načelno res, vendar nosi tudi končno odgovornost za svoj uspeh. Ko sta na kocki podjetnikovo preživetje in prihodnost mladega podjetja, torej tudi družinski in sposojeni kapital, se podjetnik lahko odloča tudi za žrtvovanje.
Ravnovesje med poklicnim in zasebnim življenjem je nedvomno zelo pomembno, toda podjetnik, ne samo začetnik, se mora zavedati, da nekatere faze v razvoju podjetja, ne samo prvo leto ali prva tri, zahtevajo od podjetnika večji angažma, tudi daljši delovni čas in posledično manj časa za družino, hobije, prijatelje. Celo skoraj nič.
Bill Gates, ustanovitelj Microsofta, milijarder, je dolga začetna leta delal ob koncih tedna in nikoli ni vzel dopusta, vendar je vse to del žrtvovanja za uspeh zagonskega podjetja.
“Res je res, da nisem verjel v vikende; nisem verjel v počitnice,” je dejal. Izjavil pa je tudi, da lahko ljudje “preveč obožujejo in mitologizirajo idejo o izjemno trdem delu” in da tega ne priporoča vsem.
Ni treba biti milijarder, da bi se strinjali z njim. Sam imam zelo podobno izkušnjo kot on in milijoni drugih podjetnikov. Če želiš uspeti, moraš delati več kot konkurenti. Če nimaš resursov za angažma najboljših zunanjih strokovnjakov, naložiš sebi in sodelavcev več dela. To lahko traja do izgorelosti. Posledice so v odraščanju otrok brez enega starša in kasnejšem kesanju, ali bolezni zaradi izgorelosti, tudi bankrotu ali smrti.
Kako zmanjšati preobremenitev?
Kako lahko postopoma zmanjšate svojo delovno obremenitev, ne da bi to škodovalo podjetju?
- Delegirajte en oddelek ali ekipo naenkrat
Začnite s prenosom odgovornosti na zaupanja vredne člane ekipe, vendar se osredotočite na en oddelek ali ekipo naenkrat. Pooblaščanje nalog pogosto vključuje tudi učenje in prilagajanje za vas in člane vaše ekipe, zato začnite počasi za lažji prehod.
- Osredotočite se na glavni cilj
12 ali 14-urni delovni dnevi so lahko še posebej učinkoviti, saj vam pomagajo osredotočenje na različne poslovne cilje hkrati. Ko zmanjšate število ciljev in jih delegirate, boste najbrž zožili fokus.
Če želite prehiteti to omejitev multiplih ciljev, določite en “najvišji cilj” za svoje podjetje in se osredotočite na njegovo doseganje. Ta edinstvena osredotočenost bo pomagala racionalizirati vaše naloge in zmanjšala potrebo po dolgih urah.
- Imejte jasen seznam opravil
Postavite sistem seznama opravil, ki vam ustreza, in ga za vsako ceno spremljajte. Morda vam bo postavljanju prioritet prišla prav Eisenhowerjeva matrika.
- Investirajte v avtonomijo ekipe
Osredotočite na razvoj veščin in zmožnosti svoje ekipe za bolj neodvisno delovanje. Vlaganje v njihovo rast in avtonomijo vam bo olajšalo korak nazaj, proti delavniku normalne dolžine, ne da bi pri tem ogrozili uspešnost podjetja.
Za zagonska podjetja je lahko dragocena zavezanost hitremu urniku. Elon Musk (ki ga sicer ne maram …) je izjavil: “Vsak teden moraš delati 80- do 100-ur … če drugi ljudje delajo 40-ur tedensko in ti delaš 100-ur tedensko, potem tudi če delaš isto stvar, veš, da boš v štirih mesecih dosegel tisto, za kar oni potrebujejo eno leto.”
Prednosti 12 do 14-urnega delovnika
- Pospešen napredek in donosnost
Podaljšan delovni čas omogoča, da stvari opravite hitreje. Hitrejše napredovanje vam omogoča, da se poglobite v podjetje ter ugotovitve uporabite za izboljšanje rezultatov in prej dosežete dobičkonosnost.
- Prihranki pri stroških
V zgodnjih fazah podjetništva so sredstva pogosto omejena. Če sami prevzamete več dela, lahko prihranite pri stroških najema zunanjih izvajalcev ali notranjih nadur. Kot bonus boste imeli izkušnje iz prve roke na številnih področjih svojega poslovanja, ko boste začeli zaposlovati.
- Izkoriščanje zgodnjega navdušenja in energije
Ko začnete z novim podjetjem, z novim podvigom, je vaše navdušenje močan motivator. Izkoristite to zgodnje gorivo, dokler ga imate, nato pa si dovolite, da se upočasnite, ko vaše ambicije sčasoma upadajo in tečejo.
Ravnotežje med poklicnim in osebnim časom je na daljši rok zelo pomembno. Vsak prekomeren zagon in volja po uspehu, ki zahteva prekočasno angažiranje v daljšem obdobju pa nosi posledice bodisi za družinsko življenje, za zdravje podjetnika ali pa celo oboje hkrati.