Družba z omejeno odgovornostjo – zakaj ustanoviti d.o.o.?
Družba z omejeno odgovornostjo (d.o.o.) je najbolj priljubljena oblika gospodarske družbe za nove podjetnike tudi zato, ker družbenik ali skupina družbenikov za poslovanje ni odgovorna s svojim osebnim premoženjem, ampak zgolj z ustanovnim kapitalom in – v primeru stečaja – premoženjem podjetja. Oblika d.o.o. je primernejša, kadar je ustanoviteljev več. Tudi. Če je pričakovati večji promet in posledično dobiček, je primernejša oblika d.o.o. kot s.p.
Več o razlogih za odločitev med d.o.o ali s.p. najdete na:
Kje in kako ustanoviti d.o.o.?
Družba za omejeno odgovornostjo – d.o.o. – se lahko (brezplačno) ustanovi na SPOT točki ali pa pri notarju. Seznam SPOT točk in notarjev se nahaja na povezavi: https://spot.gov.si/sl/portal-in-tocke-spot/tocke-spot-in-notarji/. Če je ustanovni kapital družbe vplačan v gotovini, se lahko posluži prve. Kadar pa je kapital kot v obliki stvarnega vložka (npr. opredmetenih osnovnih sredstev, pravic, licenc, patentov,…) se opravi nekoliko bolj komplicirana ustanovitev pri notarju. Notar je potreben tudi, kadar zakonca ustanavljata skupaj gospodarsko družbo. Stroški za storitve notarja so opredeljeni z notarskimi tarifami:
(http://www.notar-z.si/upload/files/izvlecek_notarske_tarife.pdf).
Priprava na ustanovitev d.o.o.
Smotrno je vsaj prelistati Zakon o gospodarskih družbah (https://www.uradni-list.si/glasilo-uradni-list-rs/vsebina/2005-01-0433?sop=2005-01-0433), saj boste tam izvedeli marsikaj, kar vas tangira glede specifične dejavnosti in poslovanja vaše načrtovane gospodarske družbe pred ustanovitvijo. V tem članku seveda ni prostora, da bi se dotaknili številnih možnih variacij.
Družba z omejeno odgovornostjo in njena dejavnost
Iz Standardne klasifikacije dejavnosti (https://www.stat.si/Klasje/Klasje/Tabela/5531) si izberite nosilno, glavno dejavnost in tudi tiste, za katero menite, da bo v okviru njih podjetje poslovalo.
Nekatere dejavnosti so regulirane, določene pa so proste oz. neregulirane. Več na: http://evem.gov.si/info/zacenjam/dovoljenja-in-pogoji/; http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=URED6436#
http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=ZAKO355
Izberite ime novega podjetja – pravno imenovanega firma –, ki ne sme biti:
- že registrirano v poslovnem registru,
- zavajajoče,
- vsebovati tuje besede (razen iz mrtvih jezikov) in
- vsebovati besedo »slovensko« v različicah.
Če nameravamo biti s podjetjem bolj prisotni na svetovnem spletu, pogledamo tudi registracijo domen, kadar pa so naši načrti zelo ambiciozni, tudi register blagovnih znamk (http://www.uil-sipo.si/uil/dejavnosti/baze-podatkov/. Več o tem v posebnem članku https://podjetnik.aktualno.si/ime-podjetja-oziroma-firma-podjetja-kako-izbrati-ime-podjetja/.
Nameravana firma je ime firme, ki jo namerava(jo) v prihodnosti ustanoviti družbenik(i). Gre za rezervacijo imena po načelu kdor prej pride. Varstvo velja 1 leto od vpisa nameravana firme v sodni register.
Družba z omejeno odgovornostjo in sedež podjetja
Sedež podjetja je kraj, kjer je družba registrirana. Poslovni naslov pa zajema poleg kraja tudi natančen naslov podjetja. Ta je lahko pri vas doma, v vaši hiši, za kar ne potrebujete soglasja. Soglasje 3/4 stanovalcev je potrebno za prijavo sedeža podjetja v večstanovanjski hiši; pri tem so potrebna soglasja vseh stanovalcev, katerih zidovi ali stropi mejijo na stanovanje, kjer bi bil poslovni naslov. Soglasje lastnika objekta (tretje osebe, podjetja ali vaših staršev) je potrebno, če objekt ni vaš. Soglasje je potrebno overiti; možno je na upravni enoti, točki SPOT ali pri notarju.
Zastopnik družbe z omejeno odgovornostjo
O zastopniku nove gospodarske družbe se je potrebno odločiti vnaprej, pred registracijo družbe. To je lahko ustanovitelj ali kdorkoli drug. V tem primeru je potrebna njegova prisotnost in pisno soglasje. Družbo lahko zastopa en direktor, ponavadi pri MSP je to lastnik. Kadar ni lastnik, ga lastnik(i) omeji(jo) v zastopanju. Nova družba ima lahko tudi prokurista, ki odloča o vsem, razen o odtujitvi ali obremenitvi nepremičnin.
Pogoji za ustanovitev d.o.o.
Za ustanovitev družbe z omejeno odgovornostjo – d.o.o. – je potrebno:
- da je prisoten ustanovitelj ali ustanovitelji, bodoči družbenik ali družbeniki v d.o.o.
- da imata s seboj davčne številke
- da je prisoten bodoči zastopnik družbe (najpogosteje oba v isti osebi, kot ustanovitelj)
- da se te osebe izkažejo z osebnimi dokumenti
- overjeno soglasje lastnika ali solastnikov objekta, kjer bo sedež družbe, razen če je to ustanovitelj sam
- imeti veljavno kvalificirano digitalno potrdilo ustanovitelja
- preseči zakonske omejitve, ki preprečujejo določenim osebam ustanovitev nove gospodarske družbe.
Registracija d.o.o.
Na točki SPOT je registracija brezplačna, pri notarju pa po notarskih tarifah (http://www.notar-z.si/upload/files/izvlecek_notarske_tarife.pdf).
Ob tem se po uradni dolžnosti preveri tudi morebitne omejitve ustanovitelja oz. bodočega zastopnika, da bi to postal. Tako ne more postati zastopnik pravnomočno obsojena oseba, obsojena zaradi kaznivega dejanj zoper gospodarstvo, delovno razmerje, socialno varnost, naravne vire, okolje in podobno. Več o omejitvah v prispevku https://podjetnik.aktualno.si/kdo-ne-more-ustanoviti-d-o-o-ali-s-p/
Na SPOT točki pridobljeno dokumentacijo o registraciji gospodarske družbe odnesete na izbrano poslovno banko, kjer odprete začasni poslovni račun. Nanj položite ustanovni kapital. S potrdilom banke o vplačilu ustanovnega kapitala se vrnete na Ajpes in v nekaj dneh bo vaše podjetje povsem pripravljeno za skok v posel.
Na SPOT točki lahko uredite še marsikaj, na primer vlogo za pridobitev dovoljenja za opravljanje dejavnosti ali obrtnega dovoljenja, odločite se lahko za vpis v razvid socialnih podjetij, za registracijo kot prostovoljska organizacija, vložitev zahtevka za identifikacijo za DDV, odprete elektronsko knjigo sklepov, pa tudi personalne zadeve (objava prostega delovnega mesta, prijava in odjava zaposlenih in družbenikov v obvezna socialna zavarovanja, za primer poškodbe pri delu, itd.
Nasveti uredništva
Preden se odločite za samostojno pot pa vseeno dobro razmislite.
Vstop v svet podjetništva navadno ni enostaven. Težje kot začeti pa se je obdržati na trgu in vztrajati, ko smo postavljeni pred izzive.
Preden se odločite pustiti svojo redno zasposlitev dobro preračunajte koliko sredstev potrebujete za začetek. O tem je v prispevku svetoval Ivan Simič, ugledni podjetnik in finančni svetovalec: »Začel sem 1988 s svinčnikom, brez kapitala in v kuhinji. Prevozno sredstvo je bil Tomosov Automatik.«
Ko se boste odločili, da ste se pripravljeni podati na samostojno podjetniško pot in pustiti službo, si preberite članek “Odpoved delovnega razmerja”.
Da si boste lažje zagotovili nove stranke in razširili poznanstva vam pa predlagamo, da se priključite na LinkedIn in preberete članek dr. Silvie Vianello “Kako postati uspešna oseba?”.
Uredništvo Podjetnik.net
Poglejte si tudi: https://podjetnik.aktualno.si/tatjana-brumat-imam-idejo-kaj-pa-zdaj/
https://podjetnik.aktualno.si/tatjana-brumat-se-nam-splaca-biti-normiranec/