113.000 predlogov za izvršbo je prejel Centralni oddelek za verodostojno listino v letu 2020, skoraj vse v elektronski obliki, postopek pa traja približno en mesec, leto manj kot pri običajnem izvršilnem postopku na okrajnem sodišču. Torej je očitno primeren vzvod za poplačilo upnikov.
Izvršba je za dolžnika skoraj vedno neprijetna zadeva, toliko bolj, če se nadaljuje kot rubež premičnin in nepremičnin. Obilo stresa, očitkov, nesporazumov, duševnih bolezni in celo samomorov izhaja iz finalne faze izvršbe in je lahko neprijetna tudi za upnika, ki morda nemočnega dolžnika potisne povsem v kot.
V sestavku se posvečamo predvsem običajnim razmerjem med pravnimi subjekti. Zakon o
izvršbi in zavarovanju ima okroglih 300 členov, najdete pa ga tu: http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=ZAKO1008
Nekaj pojmov
Dolžnik (kupec, naročnik, zastavitelj, porok) upniku (proizvajalec, dobavitelj, izvajalec,…) kljub večkratnim opominom ne poravna izdanega računa.
Izvršitelj (pooblaščena oseba za npr. rubež premičnine, prodaja premičnine na dražbi) je končna instanca izvršbe, kadar je to potrebno.
Tretja oseba ni dolžnik in v postopku zatrjuje, da ima na predmetu izvršbe pravico, ki preprečuje izvršbo (npr. rubež premičnin na račun dolga sinovega podjetja, ki je prijavljeno na domačem naslovu, in je rubežnik zaplenil tudi slike, ki naj bi bile last matere).
Izvršba na podlagi verodostojne listine se nanaša samo na plačilo denarnega zneska. Take vrste terjatve, na podlagi katerih se vloži izvršba, so:
- plačilo izdanih računov za opravljeno storitev ali nakup produkta,
- ali če ima upnik v rokah izdan in nezavrnjen račun oz. fakturo, menico ali ček dolžnika
- druge, manj pogoste verodostojne listine (javna listina, izpisek iz poslovnih knjig, overjen s strani odgovorne osebe, po zakonu overjena zasebna listina ali listina, ki ima po posebnih predpisih naravo javne listine, obračun obresti)
Dolžnik mora na zahtevo upnika povrniti vse stroške v zvezi z izvršbo, vendar mora upnik založiti od sodišča ocenjene stroške postopka in položiti varščino za stroške izvršitelja.
Vložitev predloga za izvršbo
Predlog na podlagi verodostojne listine vloži ali pošlje upnik vedno na Okrajno sodišče v Ljubljani, Centralni oddelek za verodostojno listino, na posebnem obrazcu. Upnik predlaga sredstvo izvršbe (npr. rubež premičnin, plače, prilivov na TRR ipd.). Zato je smotrno, da upnik pred vložitvijo predloga pridobi čim več podatkov o premoženju dolžnika in dinamiki istega.
Če upnik nima dovolj znanja in izkušenj, najame zastopnika, praviloma odvetnika. Ta mu bo v pomoč pri sestavljanju vloge, razlagi postopka in svetovanju pri odločanju za reakcijo na podlagi odločitev sodišča.
Postopek izvršbe
Številne informacije o svojem primeru lahko dobi upnik sam neposredno od sodišča. Sodišče ne svetuje upniku, kaj naj stori.
Upnik med postopkom vestno spremlja (delna) poplačila in uspešnost izvršbe, v primeru neuspešnosti predlaga nova sredstva izvršbe ali odpravo nepravilnosti v postopku ter se pravočasno odziva na morebitne pozive sodišča.
Če se upnik in dolžnik strinjata, sodišče za največ 1 leto odloži opravljanje izvršilnih dejanj. Namen odloga je, da se v vmesnem času stranki poskusita dogovoriti ali dolg poplačati drugače.
Upniku ni potrebno navajati podatkov o računih dolžnika, v primeru izvršbe na nepremičnino pa so potrebni točni podatki.
Vložen predlog sodišče preizkusi in izda sklep o izvršbi, ki ga s pošto vroči dolžniku in upniku.
Tadva se lahko na sklep pritožita v roku 8 dni, v primeru menice ali čeka pa je rok le 3 dni. Če ugovarja dolžnik deloma ali v celoti, to šteje kot tožba in sodišče temu primerno nadaljuje z delom.
Sodišče s sklepom obvesti izvrševalce, ki dokončajo postopek (rubež, dražba, nakazilo upniku, …), če pa dolžnik nima dovolj premoženja, ga sodišče pozove na predložitev informativnega seznama premoženja. Na podlagi tega seznama lahko upnik predlaga nova sredstva.
O tem, kako lahko v primeru izvršbe ukrepa oziroma se brani dolžnik, pa v naslednjem prispevku.
O rubežu premičnin pa več: https://podjetnik.aktualno.si/rubez-premicnin/
Uredništvo Podjetnik.net