Celo ko smo jezni, znervirani ali ogorčeni, ne damo enostavno odpovedi pogodbe delovnega razmerja.
Zavedati se je potrebno, da v afektu izrečne besede: »Jaz se ne grem več! Vas kaj gleda! Dajem odpoved!« in podobno ne zadoščajo, da bi bila odpoved sprejeta. Skrhana lojalnost podjetju ima lahko globoke korenine in mesece ali leta kopičenja srda v sebi. Lahko pa je dajalec odpovedi pač zgolj karierist, ki oportunistično preži na dobro priložnost kjerkoli se ponudi in v hipu pozabi na pripadnost trenutnemu kolektivu.
Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) bi bilo primerno pred pisanjem odpovedi vsaj nekoliko prelistati.
Nekaj osnovnih napotil pri odpovedi:
- Ne »loputajmo z vrati!«; tudi če se razhajate s slabo voljo, niso vsi krivi za to in ni fair stresati slabo voljo med člane kolektiva; zavedajte se tudi, da je povsem možno in pogosto, da vas bo novi delodajalec, še prej pa potencialni delodajalec, morda preverjal pri vaših vodjih (v isti dejavnosti se številni vodstveni ljudje tudi osebno poznajo) in grd odnos ob odhodu vam ne bo v korist
- Odpoved dajemo le v pisni obliki. Pri tem smo primerno vljudni, dokaj hladni, nikakor se ne zapletemo v užaljeno besedičenje, ne obtožujemo kar vsevprek, ni pa nič narobe, če kratko navedemo razlog ali razloge za odpoved delovnega razmerja po pogodbi o zaposlitvi. Pogosto se dogaja, da je pretok informacij namerno ali nenamerno med vašim vodjem in njegovim vodjem preslaboten, da bi npr. direktor poznal problem, zaradi katerega bi vi zapustili podjetje. Ne le enkrat se je zgodilo, da je direktor ob informaciji o odpovedi povabil odpovednika na pogovor in mu zagotovil rešitev nastalih problemov ali celo napredovanje, da je dragoceni sodelavec ostal v podjetju. Še najmanj boleče za podjetje je, da »greste na svoje« ali se zaposlite v dejavnosti, ki nikakor ni povezana z dosedanjo. Tako ni strahu pred odtekanjem informacij. Paziti je potrebno, kakšne obveze ste podpisali v pogodbi o zaposlitvi ali ločenih dokumentih, ki se nanašajo na razkrivanje poslovnih skrivnosti ali celo morda konkurenčno klavzulo.
- Odpoved naj glasi na pogodbo in delodajalca – pravno osebo. Nespametno je za vedno uničiti četudi ne najboljši odnos z neposrednim vodjo ali kolegi, ki smo ga gradili nekaj let. Svet je majhen, doma ali v tujini, in prav lahko se zgodi, da se boste s katero od oseb, ki ostajajo v organizaciji, ponovno srečali, bodisi kot delojemalec ali delodajalec. Priokus davnega prepira ali neokusnosti ali nesramnosti pa ni dober temelj za začetek novega sodelovanja.
- Pravočasno je potrebno oddati odpoved. Zaposleni ima praviloma v pogodbi naveden odpovedni rok za obe stranki pogodbe o zaposlitvi. So ljudje, ki kar spustijo vse iz rok in tečejo k novemu delodajalcu ali v lastno podjetje, dosedanjega pa pustijo v težavah, četudi tega ne bi smeli narediti in je povrh še povsem neetično. Odpovedni rok je potreben za iskanje novega sodelavca, ki vas bo nadomestil ali prenos del in nalog na sedanje sodelavce, da bi bila izguba zaradi utečenega sodelavca – torej vas – kar najmanjša, saj je menjava časovno in finančno pomembna postavka.
- Zagotoviti je potrebno dosedanjemu delodajalcu, da bomo dokončali, izgotovili zaključili začete projekte (poimensko navedene), če je to možno v času odpovednega roka. Lahko predlagamo tudi pripravljenost za podjemno sodelovanje za dokončanje začetih projektov ali celo novih, če bo ločitev oz. odpoved korektna.
- Opraviti je potrebno prenos nalog in začetnih del na sodelavce, katerih imena je smotrno navesti v odpovedi. Ob tem je primerno navesti tudi roke za prenos in potreben čas – rokovnik – za ukvarjanje z izbranimi sodelavci.
- Ne glede na to, koliko časa ste bili zaposleni v tem podjetju, je prav in fair, da se ob slovesu v odpovedi zahvalite za priložnost, ki ste jo imeli v podjetju in za vse novo znanje in izkušnje, ki ste ga pridobili, pa tudi kolegom, ki s katerimi ste sodelovali.
- Poslovite se od sodelavcev na lep način, morda s prigodno zabavico ali piknikom, še posebno, če ste imeli z njimi dobre odnose. Povabite tudi tiste, s katerimi se niste najbolj razumeli, lahko se odnosi v luči vaše odpovedi tudi spremenijo.
Ne nazadnje – pri redni odpovedi delovnega razmerja ne boste dobili odpravnine, niti ne denarnega nadomestila za brezposelnost.
Vito Komac