pravi minister za finance Andrej Šircelj.
Vlada tako 5. 5. 2021 v DZ pošilja tri spremembe davčnih zakonov.
Med drugim se nadgrajujejo davčne olajšave za zaposlovanje, za izvajanje praktičnega dela v strokovnem izobraževanju, za donacije (- 0,7 %) ter za vlaganja v digitalno preobrazbo in zeleni prehod. Priznavanje nekaterih odhodkov pri ugotavljanju davčne osnove pa bo preprostejše in ugodnejše.
Davek od dohodkov pravnih oseb
Davek od dohodkov pravnih oseb naj bi po predlogu sprememb omogočil ugodnejše davčne ukrepe od trenutno veljavnih in zagotavljal prijazen administrativni okvir obdavčitve s poenostavitvami in zasledovanjem davčne gotovosti.
Zakon o dohodnini
Zakon o dohodnini bi z novelo omogočil postopno zvišanje splošne olajšave do leta 2025 s 3500 na 7500 evrov. Za najbogatejše naj bi se stopnja znižala s 50 na 45 odstotkov, olajšave in davčne osnove pa naj bi se usklajevale z inflacijo. Poslovna uspešnost bo prav tako manj obremenjena.
Obdavčitev kapitalskih prihodkov
Obdavčitev kapitalskih prihodkov naj bi se znižala s 27,5 na 25 odstotkov. Dodatna ugodnost je, da bi bil ob prodaji po petnajstih letih tak dobiček neobdavčen.
Dohodek od oddajanja premoženja v najem naj bi bil obdavčen s 15 odstotki, ugodnejši bi bili normirani stroški. Zavezanci bi lahko slednji kategoriji združili v letno davčno osnovo.
Obdavčitev dohodkov iz dejavnosti naj bi imela več olajšav, npr. donacije, za zaposlovanje deficitarnih poklicev po pravilniku (celo do 45 odstotkov plače) , pa tudi za vlaganja v zeleni prehod in digitalizacijo.
je še povedal minister Andrej Šircelj.
Boniteta pri uporabi službenega električnega vozila za zasebne namene naj se ne bi plačevala. Ponovno bo aktualna seniorska olajšava za starejše od 70 let, spremembe bodo pri plačevanju dohodnine od pokojnin, družinske pokojnine in dohodkov iz šolskih skladov.
Zakon o DDV-ju z novelo naj bi poenostavil postopke in razbremenil zavezance. Ukinil bi se tudi prag za obvezen vstop kmetov v sistem DDV-ja. Račun v papirni obliki pa bi kmet izročil kupcu le na njegovo zahtevo.
Predvidoma bodo vse spremembe veljale od 1. januarja 2022; izjema so določbe glede e-trgovanja in v zvezi z administrativnimi poenostavitvami v noveli zakona o DDV-ju, ki naj bi stopile v veljavo že 1. julija letos.
Uredništvo Podjetnik.net