Pravice potrošnikov
Med temeljnimi pravicami kupca pri spletnem nakupu je vsekakor možnost odstopa od pogodbe. To lahko stori kupec brez sankcij in brez navedbe razloga za odstop. Evropska zakonodaja za to predvideva možnost, da kupec pri spletnem in podobnih nakupih na daljavo lahko odstopi od nakupa, ne da bi mu bilo to potrebno kakorkoli pojasnjevati prodajalcu. To obdobje imenujemo tudi »cooling-off« in traja 14 dni od kupčevega prevzema blaga. Rok je za nekatere zadeve celo daljši – kar 30 dni, denimo, za pogodbe o osebnem pokojninskem in življenjskem zavarovanju. Če je zadnji dan praznik oz. dela prost dan, se rok podaljša do prvega delovnega dne.
Kupec prodajalca obvesti, da odstopa, ta pa mu mora posredovati ustrezen formular, ki ga kupec izpolni, ali pa tudi ne. Če prodajalec ne reagira na kupčevo zahtevo o odstopu od pogodbe in vračilu kupnine, mu kupec lahko preprosto vrne kupljeno blago. Kupec mora prodajalcu vrniti blago v roku 14 dni po posredovanem odstopu od pogodbe.
Stroški vračila so v vsakem primeru kupčevi. Izjema so nakupi večjega, voluminoznega blaga, kot na primer pohištva (pri naročilu po katalogu ali pri nakupu od prodajalca od-vrat-do-vrat), ki ga kupcu dostavijo; tako blago mora priti iskat prodajalec na svoje stroške.
Če prodajalec pred nakupom seznani kupca s svojimi internimi pravili, ki lahko odstopajo od siceršnje prakse (denimo, da je kupec zavezan plačati določeno odškodnino zaradi odstopa od pogodbe), je to tudi obveza kupca.
So pa seveda tudi izjeme, ko od pogodbe ni mogoče odstopiti:
- Pri nakupu računalniških programov in AV posnetkov, če je kupec odprl varnostni pečat.
- Pri nakupu digitalnih vsebin, ki jih je kupec že začel nalagati ali prenašati, če je kupec na to pristal ob naročilu.
- Pri nakupu letalski vozovnic in vozovnic za vlak, hotelskih rezervacijah in naročilu catering storitev na določen datum.
- Pri nakupu koncertnih vstopnic.
- Pri personaliziranih izdelkih, narejenih po specifikaciji kupca in za njegove osebne potrebe.
- Pri hitro pokvarljivem blagu ali blagu, ki mu je potekel rok uporabe.
- Pri hrani in pijači, ki jo kupec dobi z običajno dostavo do vrat.
- Pri nakupu od zasebnega preprodajalca namesto prodajalca ustreznega podjetja.
- Pri naročninah na medijske produkte ali vsebine.
- Pri naročilu nujnih servisnih in vzdrževalnih del, če se je kupec vnaprej dogovoril s ponudnikom glede narave storitve in cene.
- Pri zavarovalnih pogodbah, krajših od enega meseca
- Pri finančnih produktih, katerih vrednost se lahko spreminja zaradi tržnih nihanj.
Izjema so dodatni dogovori med kupcem in prodajalcem in splošni pogoji prodajalca, s katerimi mora biti kupec seznanjen pred nakupom.
Prodajalec mora kupcu povrniti kupnino v celoti, če ta to zahteva. Prišteje ji lahko tudi stroške dostave. Prodajalec mora to opraviti v roku 14 dni po vračilu blaga s strani kupca. V primeru zapletov glede izpolnjevanja pogodbe (morda je naročeno blago pošlo iz zalog, morda zaradi različnih razlogov prodajalec ne more izpolniti naročila) mora prodajalec o tem nemudoma obvestiti kupca ter mu vrniti vsa vplačila najkasneje v roku 30 dni.
Uredništvo Podjetnik.net