Večina bralcev portala Novi podjetnik, predvidevam, veliko presedi za pisalno mizo. Seveda lahko »filozofiramo« na dolgo in široko, kako je treba ohranjati zdrav način življenja in kako je pomembno, da se dovolj gibljemo. Ampak – dejstva so tu. Delo moramo opraviti in ni prav veliko časa, da bi se razgibali med delovnim časom.
Pa vendar obstaja nekaj preprostih vaj, s katerimi lahko ohranjate ali razvijate moč in gibljivost. Najbolje, da kar med branjem teh vrstic poskusimo naslednje vaje:
- Usedite se čisto na rob stola, zravnajte hrbtenico in napnite trebuh. Pritisnite stopala po celi površini ob tla, malo se nagnite naprej, kot da bi hoteli vstati, a zadnjica še ostane na stolu. Zdaj močno napnite sprednje stegenske mišice, a ostanite v stiku s stolom. Ponovite večkrat vsako uro.
Vajo lahko otežite tako, da se dejansko dvignete, vstanete. Pri tem ne uporabljaje pomoči rok.
Varnost: pazite, da vam stol ne uide nazaj. Ob počasnem spuščanju se usedete nazaj na rob stola in se potem ponovno dvignete. Mišice nog in trupa so ves čas napete.
- Primete se za naslonjala za roke na stolu, stopala so plosko na tleh in noge sproščene. Samo z iztegom rok se dvignete do položaja vzravnanih rok. Noge še vedno ostajajo na tleh in služijo za ravnotežje, ne pa za pomoč pri dvigu. Ponovite vajo vsako uro. Izvedba je podobna sklecam v sedečem položaju.
Če nimate naslonjal za roke, potem se oprite v sedalo in se skušajte »odlepiti« od sedeža samo z iztegom rok.
Varnost: preverite, da je vaš stol dovolj čvrst in držala ne bodo popustila pod vašim pritiskom rok.
- Iztegnite roki daleč vsako na svojo stran v višini ramen, dlani so obrnjene navzgor in izdihnite. S počasnim in globokim vdihom skozi nos dvigajte roki navzgor, tako, da se srečata visoko nad sredino glave. Palca naj se prekrižata in za trenutek »zakleneta« položaj. Poskusite s prsti doseči najvišjo možno točko nad vašo glavo, pri tem si pomagajte še z iztegom trupa. Nato razklenite palca in počasi z izdihom skozi usta spustite roki navzdol. Vajo večkrat ponovite vsako uro.
Če se dobro razumete s sodelavci, ki so v istem prostoru, jih povabite, da skupaj z vami sledijo zgornjim navodilom in naredijo nekaj koristnih, preprostih vaj za boljše počutje.
*
Pri vseh vajah bodite pozorni na dihanje. Izvajajte ga počasi in kontrolirano. To pomeni, da z vašo mišično aktivnostjo in ravnotežjem zavestno nadzirate gibe, čutite, kje se nahajajo vaši udi in slišite telo, ki vam govori o primernosti vaje. Bolečina je znak nepravilnosti izvajanja, prevelike intenzivnosti ali morda kakšne poškodbe, okvare in drugih omejitvenih dejavnikov. Zato ob bolečini prekinite vajo in se kasneje posvetujte s strokovnjakom. Število ponovitev izbirajte sami glede na vaše zmogljivosti. Vaje izvajate na lastno odgovornost.