17. decembra 2023 izteče rok, do katerega morajo notranjo pot za prijavo kršitev v skladu z Zakonom o zaščiti prijaviteljev (ZZPri) vzpostaviti zavezanci v zasebnem sektorju, ki zaposlujejo do 249 zaposlenih.
Zavezanci v javnem sektorju in zasebna podjetja, ki imajo 250 ali več zaposlenih, so morali notranjo pot za prijavo kršitev vzpostaviti že do maja letos, podjetja z od 50 do 249 zaposlenimi pa do 17. dec. 2023.
V primeru, da podjetja ne izpolnijo svoje zakonske obveznosti, ZZPri določa tudi prekrškovno sankcijo tako za pravne osebe kot za odgovorne osebe pravnih oseb.
Povzetek zakona je v nadaljevanju, povezava pa: http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=ZAKO8518
Postopek vzpostavitve notranje prijavne poti
Zavezanci vzpostavijo notranjo pot za prijavo kršitev tako, da:
- določijo poseben elektronski naslov in telefonsko številko ali druge kontaktne podatke za prejem prijav;
- določijo ukrepe za preprečitev razkritja identitete prijavitelja;
- izmed zaposlenih imenujejo zaupnika.
Notranjo prijavno pot mora zavezanec podrobneje urediti z notranjim aktom, katerega obvezna vsebina je urejena v ZZPri.
Zakon zavezancem omogoča določitev zunanjega ponudnika storitve prejemanja prijav, tistim z manj kot 250 zaposlenimi pa tudi delitev sredstev za prejemanje prijav in preiskave prijavljenih kršitev.
Pomen učinkovite zaščite prijaviteljev (tudi žvižgačev imenovanih)
V sistemu zaščite prijaviteljev je Komisija za preprečevanje korupcije osrednja institucija, ki pomaga prijaviteljem, zaupnikom in različnim nadzornim organom ter skrbi, da sistem notranjih in zunanjih prijav ter same zaščite prijaviteljev deluje v praksi.
Učinkovita zaščita prijaviteljev je namreč predpogoj za pridobivanja kakovostnih informacij o koruptivnih ravnanjih in drugih nepravilnostih v družbi.
Zato je zelo pomembno, da se zakon uspešno implementira in – še pomembneje – da se zaščita prijaviteljev nato tudi učinkovito izvaja v praksi.
Nadzor nad tem bo izvajala Komisija za preprečevanje korupcije.
Notranja pot za prijavo se vzpostavi tako, da zavezanec določi poseben elektronski naslov in telefonsko številko ali druge kontaktne podatke za prejem prijav in ukrepe za preprečitev razkritja identitete prijavitelja.
Zavezanec izmed zaposlenih imenuje zaupnika in sprejme notranji akt, v katerem opredeli vse potrebno za prejem in obravnavo prijave ter odpravo kršitev.
Zavezanci za vzpostavitev notranje prijavne poti
Zavezanci za vzpostavitev notranje poti za prijavo so subjekti v javnem in zasebnem sektorju s 50 ali več zaposlenimi.
Ne vzpostavitev se oglobi za manjše prekrške pri s.p. od 300 EUR pa za podjetja do 20.000EUR.
Notranjo pot za prijavo vzpostavijo tudi subjekti z najmanj desetimi zaposlenimi, če svojo glavno registrirano dejavnost opravljajo na področju zdravstva ali na področjih zbiranja, prečiščevanja in distribucije vode, ravnanja z odplakami, zbiranja in odvoza odpadkov ter ravnanja z njimi, pridobivanja sekundarnih surovin ter na področjih saniranja okolja in drugega ravnanja z odpadki.
Ne glede na število zaposlenih notranje poti za prijavo vzpostavijo tudi subjekti v zasebnem sektorju, če tako določajo drugi zakoni, s katerimi se prenašajo akti Evropske unije, ali neposredno veljavni predpisi Evropske unije iz delov I B. in II Priloge Direktive 2019/1937/EU.
Rok za vzpostavitev notranje prijavne poti:
- 23. 5. 2023 – zavezanci v zasebnem sektorju, ki zaposlujejo 250 ali več zaposlenih, in vsi zavezanci v javnem sektorju;
- 17. 12. 2023 – zavezanci v zasebnem sektorju, ki zaposlujejo do 249 zaposlenih.
Notranji akt zavezanca
Na podlagi ZZPri mora vsak zavezanec (štirinajsti odstavek 9. člena ZZPri) sprejeti in imeti svoj notranji akt, v katerem opiše notranjo pot za prijavo in opredeliti zlasti:
- zaupnika, po potrebi pa tudi administrativno osebje oziroma informacijsko podprt način prejema in evidentiranja prijav in morebitnega zunanjega ponudnika storitve prejemanja prijav;
- elektronski naslov, telefonsko številko ali druge kontaktne podatke za prejem prijav;
- postopek prejema notranje prijave in njene obravnave;
- ukrepe za preprečitev dostopa nepooblaščenim osebam do informacij o prijavitelju in drugih vsebin iz evidence prijav;
- obveščanje notranjih organizacijskih enot, odgovornih za odpravo kršitve, način seznanitve vodstva o obravnavi prijave;
- način informiranja zaposlenih in drugih oseb v delovnem okolju zavezanca o vsebinah iz petnajstega odstavka tega člena.
Zaupnik in njegove naloge
Zavezanci za vzpostavitev notranje poti za prijavo izmed zaposlenih imenujejo zaupnika.
Zavezanci lahko za prejem in evidentiranje prijav določijo tudi administrativno osebje ali informacijsko podprt način prejema in evidentiranja prijav.
Zaupnik naj bo zaupanja vredna oseba (uživa ugled tako pri vodstvu kot pri zaposlenih).
Zaupnik je oseba, ki je dalj časa zaposlena pri zavezancu.
Zaupnik naj dobro pozna organizacijo in delo notranjih enot zavezanca.
Zaupnik preizkusi in obravnava prijavo kršitve ter prijavitelju nudi informacije o zaščiti po ZZPri ter o postopkih za zunanjo prijavo organom za zunanjo prijavo. Na voljo so že usposabljanja za zaupnike.
Prijavitelju, ki je deležen povračilnih ukrepov, zaupnik nudi tudi informacije o pravnih možnostih in mu pomaga v upravnih in sodnih postopkih zaradi povračilnih ukrepov, in sicer tako, da
- prijavitelju podaja celovite informacije o zaščitnih in podpornih ukrepih ter drugih pravnih možnostih, ki so primerni glede na vrsto konkretnih povračilnih ukrepov,
- prijavitelju izda potrdilo o vloženi prijavi oziroma zagotovi dokazila iz postopka s prijavo, ki jih prijavitelj potrebuje v nadaljnjih postopkih v zvezi s povračilnimi ukrepi.
Za povračilne ukrepe so predvidene globe od 10.000 do 60.000 eurov
Zaupnik ves čas varuje identiteto prijavitelja v skladu z ZZPri.
Razkrijo jo lahko:
- če se prijavitelj strinja z razkritjem
- če to zahteva državni tožilec ali sodišče, ko je to potrebno zaradi sodnih postopkov.
Vendar ne sme nihče razkriti identitete prijavitelja, če bi razkritje ogrozilo življenje ali resno ogrozilo javni interes, varnost ali obrambo države.
Več informacij je na: https://www.kpk-rs.si/delo-komisije/zascita-prijaviteljev in na e-naslovu: zzpri@kpk-rs.si.
Informacije o vzpostavitvi notranje poti za prijavo, zavezancih in nalogah zaupnika so na tej povezavi.