Avtorice knjige Spreminjajoči se svet dela, Mirjana Ivanuša-Bezjak, Zinka Kosec in Tatjana Kolenc s povezovanjem tehnologije kot katalizatorja sprememb, vrednot kot kompasa in mentorstva kot ključnega povezovalnega člena med njima, spodbujajo razmislek in ponujajo odgovore na temeljno vprašanje:
Kako lahko kot posameznik kakovostno živim in delujem v »digitalno-tehnoloških« okoliščinah ter ohranjam svoje vrednote in človečnost?
Tisti, ki vrednote dojemamo zelo resno, opažamo, da je beseda vrednote prepogosto zlorabljena. Uporablja se za opravičevanje raznolikih dejanj, ki z vrednotami nimajo ničesar in so priročen izgovor za opravičevanje različnih lastnosti posameznikov, od lenobe do različnih interesov ljudi ali skupin. To predvsem vidimo, ko vrednote posamezniki uporabijo kot razlog, da (ne) naredijo nečesa, kar bi bilo od njih odgovorno in se pričakuje (podobnost s politiko je zgolj naključna). Takrat slišimo trditve kot so: »Razhajamo se v vrednotah,« ali »tega nisem naredil/-a, ker ni v skladu z mojimi vrednotami.« In podobno. V resnici pa gre prepogosto za premajhne koristi/interese, ki jih od določenega dejanja pričakujejo.
Uporabljajmo vrednote za združevanje in povezovanje, ne za razdruževanje in ščitenje lastnih interesov.
Vsem drugim, ki vrednote jemljemo resno, spoštljivo in predano, pa namenjamo naslednja štiri poglavja, kjer na kratko pogledamo, kaj vrednote so, kako se oblikujejo ter nekatere vrednote (z njihovimi bližnjimi sestrami) pogledamo tudi pobližje, skozi kakšna vedenja jih lahko prepoznavamo. Dobro vemo, da je nekaj, kar nekdo pravi, da je njegova vrednota, pogosto nekaj čisto drugega od tistega, kar pokaže s svojimi vedenji. Na osnovi tega je jasno, katere vrednote zares živi.
Nekateri pa imajo tudi resen in izjemno predan odnos, ki ga je treba v današnjem času še posebej ceniti. Preden s posamezniki raziskujemo njihove vrednote, jih vprašamo, za katere vrednote menijo, da so njihove. Večinoma nam jih nekaj naštejejo, za katere so prepričani, da jih živijo. Ko pa jih prosimo, naj opišejo dejanja, ki so jih naredili v zadnjem tednu ali mogoče mesecu in podpirajo njihove vrednote, se pogosto zatakne (ali so podporni samo eni vrednoti, ali ugotovijo, kako obžalujejo, da ne delajo več na tem ali onem). Torej, spoznavanje lastnih vrednot pomeni tudi naliti si čistega vina in ugotoviti, kje zares smo in prepoznati smisel v situacijah in dejanjih, zato, da si takšne lahko v prihodnosti oblikujemo tudi sami. Tako izberemo vrednote, za katere verjamemo, da nas lahko oblikujejo v človeka, kakršen želimo biti.
Ko postavimo prave vrednote, bomo:
- hitreje prišli do svojega cilja,
- delovali skladno s svojim osebnim razvojem,
- se lažje odločali in
- samozavestno delovali, ker boste v sebi verjeli, da delate točno to, v kar verjamete.
Vrednote so predvsem tisto, kar nam daje smisel in pomen ter so prava usmeritev v pomembnih trenutkih življenja.
So temeljna prepričanja o tem, kaj je prav in kaj narobe ter kaj je pomembno in kaj ni. Naše vrednote oblikujejo odločitve, odnose in osebnost ter so tako ključnega pomena za uspeh in zadovoljstvo v življenju.
Oblikujejo naše odločitve
Ko se znajdemo v težkih situacijah, nam vrednote dajejo smernice, kaj je prav in kaj ni. Če so naše vrednote jasne in dobro definirane, lažje sprejemamo odločitve, ki so v skladu s tem, kar je za nas pomembno.
Vplivajo na naše odnose
Naše vrednote vplivajo tudi na odnose z drugimi ljudmi. Če imamo skupne vrednote s prijatelji, družino in sodelavci, lažje sodelujemo in se razumemo. Če pa so naše vrednote v nasprotju z drugimi, lahko pride do konfliktov in nesoglasij.
Nas usmerjajo v pravo kariero
Naše vrednote lahko vplivajo tudi na izbiro kariere, zato raziskovanje vrednot posameznika pogosto postavljamo pred izbirami srednjega ali visokega izobraževanja. Če so naše vrednote usmerjene v pomoč drugim ljudem, lahko izberemo kariere, ki nam omogočajo, da pomagamo drugim. Če pa so naše vrednote usmerjene v ustvarjanje denarja, bomo verjetno izbrali kariere, ki nam omogočajo, da zaslužimo več denarja.
Nam povedo kaj je za nas uspeh
Vrednote so ključne za naše zadovoljstvo in uspeh v življenju. Ko živimo v skladu s svojimi vrednotami, smo bolj samozavestni, motivirani in produktivni. Če živimo v nasprotju s svojimi vrednotami, se lahko počutimo nesrečne in nezadovoljne, ne glede na to, kaj smo morda dosegli v družbenem smislu.
In tako naprej …
Preberite si še tri mnenja strokovnjakinj o gornji knjigi!
Dejstvo je, da se bo razvoj novih tehnologij nadaljeval vedno hitreje, pričakuje se, da kmalu pride do 5. industrijske revolucije. Tako se pojavlja vprašanje, kako se je človek, v tem primeru zaposleni, sposoben tako hitro prilagajati spremembam, jih sprejeti za svoje in osvojiti, vnesti v svoj vsak delovni dan. Tukaj odgovore ponudita avtorici, ki se vrneta k človeku in njegovi biti, človečnosti. Se odgovor na bliskovito prihajajoče spremembe nahaja v medsebojnih odnosih? Je odgovor sodelovanje in poznavanje vrednot sodelavcev, da komunikacija lažje steče in nas poveže v nekaj neotipljivega, nekaj nemerljivega, nekaj kar nas dela ljudi? Mentorstvo je oblika medsebojnega sodelovanja, ki vse to kot nevidna nota poveže in doprinese k delovnemu učinku in občutku človečnosti. Knjiga je izredno primerna za vse, ki so na začetku karierne poti kot vodje, direktorji, HR zaposleni ali pa so lastniki svojih podjetij.
mag. Marjana Zalar
Knjiga bralcem ponuja številne rešitve in praktične smernice za ohranjanje kakovostnega življenja in dela v svetu, kjer imata tehnologija in umetna inteligenca vse pomembnejšo vlogo. Skozi temeljit razmislek avtorice spodbujajo k premisleku o lastnih vrednotah in človeški naravi, ki sta ključni za ohranjanje ravnovesja med profesionalnim uspehom in osebnim zadovoljstvom. Poseben poudarek je na tem, kako naj posameznik v teh spremen-jenih okoliščinah še naprej ohranja svojo avtonomijo in smisel v življenju. Eno izmed pomembnejših sporočil je vsekakor, da mora tehnološki napredek služiti človeku in nikakor obratno.
dr. Stella Sekulič
Kar me je še posebej pritegnilo, je osredotočenost knjige na ohranjanje človečnosti v času hitrih tehnoloških sprememb. Avtorice opozarjajo na izzive, ki jih prinašata potrošništvo in avtomatizacija, ter ponujajo uporabne smernice, kako ohraniti ravnovesje med osebnimi vrednotami in prilagajanjem zahtevam sodobnega sveta dela. Knjiga ne ponuja le teoretičnih razprav, ampak tudi konkretne, praktične nasvete, ki so lahko v pomoč pri uvajanju sprememb v organizacijah. Posebej cenim poglavja, ki govorijo o mentorstvu kot mostu med tehnologijo in človečnostjo, saj sem prepričana, da bo prav mentorstvo imelo ključno vlogo pri oblikovanju trajnostnih delovnih okolij prihodnosti.
prof. dr. Eva Boštjančič
Preberite si tudi uvodni del: https://podjetnik.aktualno.si/spreminjajoci-se-svet-dela/
Če vas je gornja informacija o knjigi Spreminjajoči se svet dela, ki je v prodaji šele od 20. septembra 2024, jo seveda lahko naročite na: https://www.srcnomentorstvo.com/knjige/spreminjajoci-se-svet-dela/