Urbano vrtnarjenje in samooskrba je že nekaj časa močan trend v velemestih s pomanjkanjem prostora. Užitne rastline domujejo na balkonih, terasah, strehah in parkih; oprašujejo jih urbane čebele, ki najdejo v mestnem okolju celo dovolj hrane zase in za lastnika. Slovenski projekt Urban Planty je zanimiv prispevek za vrtičkarske navdušence z zelo omejenim prostorom. Snovalci tega projekta bodo sredstva za zagon skušali zbrati na Kickstarterju od 4. novembra 2015 dalje.
Urban Planty je vertikalno stojalo s spiralno nameščenimi jutinimi lončki eko-videza, namenjeno vzgoji zelišč in drugih rastlin za potrebe lastne kuhinje. Omogočeno je samozalivanje in drenaža (voda je v podobnih jutinih vrečkah), spirala omogoča tudi dober dostop svetlobe. Užitek je nabirati sveža zelišča iz lastnega „vrta“ in z njimi oplemeniti okusen in zdrav obrok.
Sistem je moč postaviti v nekaj minutah, zavzame komaj 1/3 kvadratnega metra. Že na balkonu ali terasi je več kot dovolj prostora v ta namen.
V petčlanski projektni skupini, sestavljeni iz hobi vrtnarjev različnih, razvoju projekta potrebnih poklicev, so leto dni snovali ideje in končno rešitev. Med kreativnim procesom se je nekaj ljudi tudi zamenjalo, najtežje pa jim je bilo zagotoviti razvojnike. Povedali so nam, da so iz lastnih žepov v projekt vložili že preko 25.000 evrov.
Vodja projekta, Anej Sirk, pravi:
„Na Kickstarter gremo iz dveh razlogov: zaradi promocije produkta, ki je zrel za proizvodnjo, in zaradi pridobitev sredstev za izdelavo treh orodij za brizganje plastike, s katerimi bomo dokončali stojalo za jutine lončke.“
Projekt želi pridobiti vsaj 120.000 dolarjev. Znesek je visok zaradi cen poštnih storitev za pošiljanje paketov s celovitim sistemom Urban Planty v ZDA. Točko preloma za dokončanje proizvodnih kapacitet ocenjujejo na 80.000 dolarjev.
Anej meni: „V kolikor smo iz pravega testa in s pravim produktom v roki, bomo zbrali 600 prednaročil, kar zadostuje za 20ft kontejner, ki ga nameravamo z ladijskim transportom pripeljati v skladišče v ZDA ter od tam pošiljati pakete do končnih naslovnikov; s tem bi prvim kupcem prepolovili stroške poštnine.“ Seveda so tudi proizvodni stroški vsakega elementa produkta pri sprva majhnih količinah višji od sicer predvidenih za določen obseg posla. Od pričakovane vsote pa bo seveda svoj delež pobral tudi portal Kickstarter.
NP: „Ste produkt zaščitili, saj – kot je videti- ga ne bo težko ponarediti?“
Anej Sirk:
„Pridobili smo modelni patent za ZDA in EU. Zavedamo se, da je azijske proizvajalce nemogoče ustaviti pri plagiatorstvu, vendar se tovrstnih groženj ne bojimo, ker rad povem, da ne morejo Kitajci tako hitro kopirati, kot si lahko moja domišljija hitro kaj novega izmisli. No, sicer bomo carinskim uradom poslali ustrezno dokumentacijo za prepoznavo plagiatorstva, gradnjo blagovne znamke in bodočega razvoja. Predvsem pa bo kvaliteta kot primarna vrednota to, kar nas bo branilo pred plagiatorji.“
Produkt je zasnovan za množično proizvodnjo, ki bo v Sloveniji. Predvidena maloprodajna cena za en jutin lonček Urban Baggie je 9.90 EUR, za stojalo z devetimi lončki pa 149,90 EUR.
(Predvidevamo, da bo moč kasneje dokupiti in nadomestiti iztrošene lončke /za omejeno, a ključno število prvih strank-vlagateljev ?/ po nekoliko nižji ceni?)
Od prodajnih kanalov najbolj računajo na spletno prodajo in deloma na vrtne centre. V letu 2016 – če bodo pridobili italijanske distributerje po uspešnem zaključku na Kickstarterju – računajo na iztržek okoli 0.9 mil. evrov. Temu se bo v naslednjem letu pridružila dobava grosistom, v letu 2018 pa prodaja na ameriškem trgu. Še najbolj so prepričani v spletno prodajo, ki bo tudi glavni komunikacijski in promocijski kanal. Seveda bodo promocijskim orodjem dodali tudi obiske na sejmih in kataloško prodajo.
Zaželimo snovalcem okolju in ljudem prijazni, ekološko obetavni ideji Urban Planty vso srečo na Kickstarterju in tudi v daljši prihodnosti. Vsekakor bomo spremljali njihov razvoj in uspešnost!
Več o projektu: Urban Planty
Oglejte si napredek zbiranja sredstev na platformi Kickstarter