Že nekaj desetletij je tvegan kapital – VC -zelo pomemben vir financiranja hitro rastočih zagonskih podjetij.
V neki obširni ameriški raziskavi med epidemijo so želeli ugotoviti, na katerih temeljih se tvegani kapital odloča za vstopanje v projekte. Nekaj ključnih ugotovitev je v nadaljevanju.
Iskanje priložnosti
Tvegani kapitalisti, skladi tveganega kapitala si želijo, da bi bili trajno povezani z viri informacij glede novoustanovljenih podjetij, še posebej bolj ambicioznih, ki stojijo na trdnih temeljih.
Pogost vir zanje so že dosedanji vlagatelji, interes se širi tudi na sodelovanje s profesorji, ki odkrivajo potenciale, pa start-up podpornih okolij.
Kljub temu sami tvegani kapitalisti ustvarijo kar tretjino potrebnih stikov, ki se kasneje realizirajo.
Pravijo, da spremljajo in analizirajo trende v okolju in proaktivno nagovarjajo podjetnike, ki imajo vizijo o tem, kam gre svet. Samo dvanajstina kontaktov je rezultat prizadevanja samih zagonskih podjetnikov, da mimo omrežij in priporočil pridejo do tveganega kapitala.
Kontrola
Čeprav večina naložb prinaša zelo malo donosa, lahko uspešen izstop ustvari 100-kratni donos. Tvegani kapital se osredotoča na iskanje podjetij, ki imajo potencial za velike izstope.
Podjetnikom se pogosto pritožujejo, da so pogodbe o vlaganju tveganega kapital težko razumljive.
Potrebno je razumeti, da se mora tudi tvegani kapital zaščititi z nadzorom nad podjetjem, če to ne dosega začrtanih uspehov. To lahko doseže:
- s pravico do upravljanja denarnega toka,
- z nadzornimi in glasovalnimi pravicami,
- pravico do ugasnitve podjetja (in pogoji za to),
- kontrolo pogojev zaposlovanja
- in nekaterimi drugimi.
Skratka, če zagonski podjetnik predvsem po lastni krivdi ne izpelje začrtanega, lahko tvegani kapital prevzame nadzor, zamenja vodstvo in celo zapre podjetje.
Podjetja so občutljive glede prenosa lastništva kapitala na tveganega vlagatelja. So pa dovolj prožna glede pravic do višine naložbe, dividend in odkupnih pravic.
Faktorji uspešnosti
Tvegani kapital se nasploh strinja, da je daleč najpomembnejši faktor uspeha zagonskega podjetja njegova vodstvena ekipa.
Stvari za vložek tveganega kapitala težko stečejo, če se pozornost tveganega kapitala preveč osredotoča finančne pogoje sodelovanja.
Sodelovanje in uspešnost je mnogo boljša, če tvegani kapitalist zaradi svojih izkušenj pomaga z nasveti zagonskemu podjetju.
Večina uspešnih vlagateljev – 60% – jih komunicira s sprejemnim podjetjem vsaj enkrat, pol toliko pa večkrat tedensko.
Zagonskemu podjetju – prejemniku tveganega kapitala pomagajo z nasveti glede strateških usmeritev, mreženja z vlagatelji in kupci, pa tudi pri zaposlovanju in iskanju vodstvenih kadrov.
Prav te, svetovalne storitve VC imajo ključno vlogo pri privabljanju najbolj perspektivnih zagonskih podjetij.
Sicer pa VC menijo, da je daleč najpomembnejša za uspeh podjetja-prejemnika prav vodstvena ekipa. Ne en sam vodja, ampak ekipa, ki jo postavijo ustanovitelji. To postavljajo pred svoj osebni angažma.
Praviloma ima organizacija, ki vlaga tvegani kapital, le manjše število zaposlenih, v ZDA denimo le 14, od tega le pet investicijskih strokovnjakov.
Vitka struktura jim omogoča hitro odločanje in ukrepanje. V povprečju tvegani kapitalisti delajo 55 ur na teden, čeprav menijo, da ne pretiravajo z delom.
Kar 22 ur na teden porabijo za mreženje in iskanje poslov, s podjetji v portfelju pa se ukvarjajo povprečno po 18 ur tedensko.
Tvegani kapital se zanaša predvsem na svoja omrežja pri pridobivanju priložnosti.
Podjetniki bi morali raziskati omrežja in se poskusiti nekomu predstaviti. Problem lahko nastane, kadar je zagonski podjetnik daleč od takih omrežij, geografsko in okoljsko.
Tvegani kapital preučuje več kot 100 priložnosti za vsako, v katero vlagajo, zato bi morali biti podjetniki pripravljeni na predstavitve številnim tveganim kapitalom.
Gornje ugotovitve, kot rečeno, izvirajo iz ameriške raziskave. V kratkem pa bomo naredili pogovore z nekaterimi slovenskimi predstavniki tveganega kapitala.
Uredništvo Podjetnik.net