Namen javnega razpisa je spodbujanje raziskovalno razvojnih dejavnosti v konzorcijih podjetij v okviru raziskovalno razvojnih projektov na področju zelenega prehoda za razvoj novih ali izboljšanih izdelkov, procesov ali storitev, zaradi:
- prenosa raziskovalnih dosežkov za visoko konkurenčno gospodarstvo, višjo kakovost življenja in učinkovito reševanje družbenih izzivov, vključno z zelenim prehodom,
- spodbuditve zasebnih vlaganj v raziskave in razvoj ter sodelovanja gospodarstva in razvojnih institucij v podporo gospodarskemu okrevanju po pandemiji COVID-19, povečanja produktivnosti (tudi snovne in energetske produktivnosti) in konkurenčnosti gospodarstva, podpiranja rešitev, ki ne škodujejo bistveno okolju, komercializacije in hitrejšega vstopa z izdelki, procesi ali storitvami na trg,
- podpiranja rešitev s področja prehoda na krožno gospodarstvo, vključno s preprečevanjem in nadzorovanjem onesnaževanja in s področja blažitve podnebnih sprememb
Upravičenci do sredstev iz razpisa so podjetja kot konzorcijski partnerji. Podjetje v tem kontekstu pomeni vsako pravno ali fizično osebo, ki se ukvarja z gospodarsko dejavnostjo, ne glede na pravno organizacijsko obliko.
V konzorciju ne smejo biti javni zavodi, ki so ustanovljeni z Zakonom o zavodih (paradržavni skladi, kot os Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov Republike Slovenije, Univerze, Inštitut Jožef Štefan, raziskovalne institucije, ki imajo vrsto organiziranosti »javni zavod«.
V konzorciju so lahko največ tri podjetja. Med podjetji mora biti sklenjena konzorcijska pogodba za ureditev medsebojnih razmerij za izvedbo RRI projekta.
Pogoji za posameznega člana konzorcija:
- Sedež na območju RS ali pa vzpostavljeno podružnico na območju RS;
- Konzorcijski partner na dan oddaje vloge za razpis nima dolga do FURSA ali pa do katerih državnih izvajalskih institucij,
- Konzorcijski partner nima neporavnanih obveznosti iz naslova dajatev za zaposlene;
- Konzorcijski partner ni v postopku prisilne poravnave, stečajnem postopku, postopku likvidacije ali prisilnega prenehanja,
- Konzorcijski partner ne prejema državne pomoči za reševanje ali prestrukturiranje podjetij,
- Zoper konzorcijskega partnerja ni podana prepoved poslovanja z MGRT;
- Konzorcijski partner ni v postopku vračanja neupravičeno prejete državne pomoči;
- Konzorcijski partner istega projekta še ni prijavil na kakšen drug razpis;
- Konzorcijski partner ne sme imeti neporavnanega vračila preveč izplačane pomoč po pravilu de minimis
- Podjetja v konzorciju morajo biti ustanovljena vsaj dve leti pred datumom oddaje vloge. Za največ enega konzorcijskega partnerja, ki ni prijavitelj, velja, da je lahko ustanovljen vsaj eno leto pred datumom oddaje vloge. Zanj ne velja pogoj, da mora biti višina kapitala v virih sredstev nad 30%;
- Delež kapitala v virih sredstev v enem od dveh zadnjih koledarskih let, glede na datum oddaje vloge, mora biti nad 30%.
- Konzorcijski partner mora na zadnji dan predhodnega koledarskega leta, glede na datum oddaje vloge, zaposlovati najmanj 3 osebe.
- Višina čistih prihodkov od prodaje vseh konzorcijskih partnerjev skupaj v prehodnem koledarskem letu, glede na datum oddaje vloge, mora biti vsaj enaka vrednosti upravičenih stroškov prijavljenega RRI projekta.
V okviru razpisa so upravičeni stroški raziskovalno razvojnih aktivnosti v okviru industrijskih raziskav in/ali eksperimentalnega razvoja. Konkretno se med kategorije upravičenih stroškov uvršča:
- Stroški plač in povračil v zvezi z delom,
- Stroški storitev zunanjih izvajalcev,
- Investicije v neopredmetena sredstva,
- Posredni stroški.
Okvirna višina sredstev
Intenzivnosti pomoči je odvisna od velikosti podjetij v konzorciju in sicer:
- velika podjetja: do 25 % vrednosti upravičenih stroškov,
- srednje velika podjetja: do 35 % vrednosti upravičenih stroškov,
- mikro in mala podjetja: do 45 % vrednosti upravičenih stroškov.
V primeru, da projekt izvaja konzorcij partnerjev, med katerimi je vsaj en partner srednje veliko podjetje ali malo podjetje ali mikro podjetje, pri tem pa noben posamezen partner ne nosi več kot 70 % upravičenih stroškov, se intenzivnost pomoči za vsakega posameznega partnerja poveča za 15 odstotnih točk. V tem primeru je intenzivnost pomoči naslednja:
- velika podjetja: do 40 % vrednosti upravičenih stroškov,
- srednje velika podjetja: do 50 % vrednosti upravičenih stroškov,
- mikro in mala podjetja: do 60 % vrednosti upravičenih stroškov.
Rok prijave: Na razpis se je možno prijaviti v dveh rokih in sicer:
- oddaja vlog za prvo odpiranje: 17.5.2022,
- oddaja vlog za drugo odpiranje: 3.4.2023
Več informacij in pomoč pri prijavi na pozive: tadej@terraverde.si; www.terraverde.si.