Pravzaprav ne vemo prav veliko o tem, kakšne znake nam dajejo zaposleni, ki razmišljajo o drugem delodajalcu. Nekatere vodje poznamo in prepoznavamo, nekateri se dajo celo meriti.
Nekatere organizacije na primer redno izvajajo merjenje zadovoljstva ali notranje klime, druge tega niso še nikoli storile. Pospešeno rastoče nezadovoljstvo z delom in delovnim mestom – nekakšna pešajoča sreča na delovnem mestu – je signal, da že ali bodo še zaposleni razmišljali o menjavi službe. Med zanimivimi signali so na primer pozabljene odprte spletne strani s ponudbo zaposlitev ali podjetij, s katerimi nimamo povezave, pogostejši bolniški izostanki, izogibanje dosedanjemu druženju, nenavadne izjave, in podobno.
Vodje – če smo pazljivi – lahko opazimo spremembe v komunikaciji, zainteresiranosti, motivaciji in podobnem pri takem posamezniku, kar bi lahko kazalo na to, da išče novo zaposlitev. Pokeraši in športniki jih morda opazijo nekaj več.
Za vodje so taki signali še kako dragoceni. Vsakega izgubljenega delavca je potrebno nadomestiti z novim.
Iskanje uvajanje, učenje in obdobje rastoče produktivnosti do nivoja svojega predhodnika je naporno, zahteva sredstva oz. ustvarja premajhen opravljen obseg dela in prisiljuje vodjo ali pooblaščenca k precejšnjemu angažmaju in porabi časa za usposabljanje in mentoriranje.
Še posebej lahko odhajajoči delavec škoduje podjetju, če s seboj potegne tudi svoje stranke ali odnese s seboj kakšne poslovne skrivnosti, za katere ni posebej zavezan k nerazkrivanju.
Dober vodja ob zaznavanju signalov z odhod, ki ga ne more preprečiti niti s povečanjem prihodkov sicer do sedaj dobremu delavcu, niti s spremembo pogojev dela ali napredovanjem, začne pripravljati naslednika, osebo, ki bo čim prej nadomestila »izgubljenega« delavca, do luknja v poslovanju čim manjša.
Raziskovalci so empirično našli preko 900 znakov, signalov, ki so se pojavili pri kasnejših »odpadnikih«, kot recimo manj skrbno urejen videz, agresivnejše vedenje do kolegov, manj navdušenja za prostovoljstvo, izogibanje skupnim sestankom, iskanje stikov pri primernih delodajalcih, spremembe razpoloženja, itd. Zgoščene ugotovitve glede signalov delavca v odhodu so predvsem naslednje:
- Delovna produktivnost se zmanjšala
- Zmanjšanje timskega duha pri delavcu
- Daljše opravljanje rutinskih del
- Manj prizadevanja, da bi ugajal svojemu vodji
- Izogibanje daljšim rokom za izvedbo
- Slabši medsebojni odnosi
- Zmanjšana prizadevnost in motivacija
- Izražanje nezadovoljstva s trenutno službo in vodstvom
- Zgodnejši odhodi z dela
- Manj prizadevno delo s strankami.
Seveda lahko angažiramo zunanjo raziskovalno organizacijo, ki bo z rednim merjenje identificirala posameznike, ki nam nameravajo prestopi drugam. Vodje pa bi lahko redno izvajali letne individualne pogovore, pri katerih bi lahko subtilno poizvedeli ali zaznali, kaj se pripravlja ter temu primerno ukrepali.
Sicer pa vemo, da smo vsi nadomestljivi in da bo sleherni nekoč nekam odšel, mar ne?
Vito Komac