Nihanja v likvidnosti so realnost poslovanja, zaradi gospodarskih posledic pandemije covid-19 pa so likvidnostni šoki še večji. Tudi podjetjem, ki sicer dobro poslujejo, se lahko kdaj zgodi, da zaradi čakanja na plačila za že dobavljeno blago ali opravljene storitve na računu nimajo dovolj sredstev za tekoče obveznosti. Takrat je potrebno hitro pridobiti finančna sredstva, da ne pride do motenj v poslovanju. Ena od rešitev je odkup terjatev. Poglejmo si sedem najpomembnejših prednosti!
ugotavlja Matija Mazalović, vodja oddelka Odkup terjatev v NLB. Razlog je v premajhnem poznavanju storitve, še zlasti med malimi podjetji. Nekatera podjetja menijo tudi, da bo prodaja terjatev negativno vplivala na odnos z dobaviteljem. V resnici je nasprotno, odnos z dobaviteljem se lahko celo izboljša, saj jim lahko na račun prodaje terjatev ponudijo daljše plačilne roke.
Odkup terjatev – obstaja veliko razlogov, da se podjetja odločijo za njihovo prodajo.
-
Odkup terjatev za ugoden in hiter vir financiranja
Prodaja terjatev banki je lahko hiter in ugoden način financiranja. Sredstva na račun lahko prejme odstopnik še isti dan, ko je pogodba za odkup terjatev sklenjena in potrjena izjava dolžnika. Banka bo za odkup terjatev zaračunala diskont in nadomestilo za odkup terjatev. Strošek je odvisen od tveganja dolžnika, roka zapadlosti terjatve in nekaterih drugih dejavnikov. V večini primerov je skupni strošek pod 0,3 % za vsak mesec do zapadlosti.
dodaja Mazalović.
V spletni aplikaciji NLB Odkup terjatev se lahko prodaja terjatev ureja na daljavo brez obiska poslovalnice, kar je v času omejevanja stikov zelo dobrodošlo. Uporaba aplikacije je kljub kompleksnosti storitve preprosta in zagotavlja prijazno uporabniško izkušnjo, saj vas vodi skozi celoten postopek, preprostost in cenovna ugodnost pa bo storitev približala tudi tistim podjetjem, ki je do zdaj še niso uporabljala.
-
Ni čakanja na plačila
Če terjatve prodate, plačilo za prodano blago ali opravljeno storitev dobite takoj in vam ni treba čakati do roka zapadlosti. Predvsem je to dobrodošlo na začetku poslovne poti, v obdobjih hitre rasti, ko so vložki v razvoj in trženje visoki, prilivov iz prodaje pa še ni dovolj, pa tudi v aktualnih razmerah, ko se težka likvidnostna situacija včasih skuša reševati tudi z daljšanjem plačilnih rokov.
-
Z odkupom terjatev do finančnih sredstev brez večje zadolženosti podjetja
Prodaja terjatev ne ustvarja dolga, saj vam banka ne posodi denarja, ampak so vir financiranja nezapadli računi.
poudarja Mazalović.
-
S prodajo terjatev lahko optimizirate bilance
Podjetja s prodajo terjatev lahko znižate terjatve in dobite denarna sredstva, s katerimi lahko prosto razpolagate. Tako se izboljša struktura na aktivni strani bilance, pa tudi finančno ravnotežje kot razmerje med strukturo pasive in aktive (boljša usklajenost sredstev in obveznosti do virov sredstev). Ob koncu poslovnega leta je taka optimizacija bilanc pogosta praksa. Izboljšana struktura bilance stanja pomeni tudi morebitno boljšo bonitetno oceno pri banki in ugodnejše financiranje za prihodnje investicije, predstavlja pa tudi temelj dobrih poslovnih odnosov.
-
Z odkupom terjatev skrb za pravočasno plačilo prevzame banka
Regresna pravica pomeni, da lahko banka, če na dogovorjeni dan ne prejme plačila s strani vašega dolžnika, plačilo zahteva od odstopnika. Ob odkupu terjatev brez regresne pravice celotno tveganje neplačila prevzame banka. Odstopnik plačilo dobi takoj, zato ne bo imel skrbi in dela zaradi morebitnih zamud ali neplačil. Terjatev v tem primeru odstopniku tudi ni treba zavarovati pri zavarovalnici, saj ne nosi več tveganja neplačila dolžnika.
pove Mazalović.
-
S prodajo terjatev se izognete zavarovanju terjatev
Terjatev, ki jo prodate banki, ni treba zavarovati pri zavarovalnici. Prav tako NLB prevzete terjatve ne zavaruje pri zavarovalnici. To je pomembno predvsem pri ohranjanju limitov za odkupe terjatev. Veliko zavarovalnic po Evropi in tudi po svetu je pri odobravanju limitov za zavarovanje terjatev previdnejše, zato nižajo limite, kar vpliva tudi na družbe, ki odkupljene terjatve zavarujejo pri zavarovalnicah.
pojasnjuje Mazalović.
-
Odkup terjatev za boljše informacije o vaših kupcih
Banke imajo dostop do kakovostnih javno dostopnih bonitetnih podatkov o poslovanju podjetij, dopolnjujejo pa jih tudi z lastnimi viri. Pod kakšnimi pogoji banka odkupi terjatev, je koristna informacija tudi za prodajalca/odstopnika in mu omogoča še bolj informirane določitve o novih in obstoječih kupcih.
V NLB tudi mednarodni odkup terjatev
NLB je članica mednarodnega združenja FCI (Factor Chain International) in omogoča tudi čezmejni odkup terjatev. Tako lahko svoje terjatve do kupcev v tujini prodajo tudi izvozniki, uvozniki pa lahko prodajo terjatev predlagajo svojim poslovnim partnerjem iz tujine.