Za prehod na nizkoogljično, bolj trajnostno, z viri gospodarno in krožno gospodarstvo in družbo (Agenda 2030, Pariški sporazum, Evropski zeleni dogovor) je ključno trajnostno financiranje oz. preusmerjanje javnih in zasebnih naložb v trajnostne gospodarske dejavnosti.
Investitorji tveganega kapitala in kupci postajajo vse bolj dovzetni za sodelovanje s subjekti, ki pri svojem poslovanju upoštevajo širše okoljske, družbene in upravljavske dejavnike (t. i. ESG dejavnike – environmental, social in governmental dejavnike).
Okoljski dejavniki
se nanašajo na prepoznavanje vpliva poslovanja podjetja na podnebne spremembe, emisije toplogrednih plinov, porabo virov (energije, vode, surovin/materialov), upravljanje z odpadki, proizvodno onesnaževanje okolja, ekološko mobilnost, biodiverziteto in ekosisteme, kvaliteto zraka, ipd.,
Družbeni dejavniki
kažejo na vpliv poslovanja podjetja na zdravje in varnost pri delu, delovne pogoje v podjetju, raznolikost zaposlovanja, odnos do strank, skrb za lokalno skupnost in družbo, depriviligirane skupine, človekove pravice, ipd.
Upravljalski dejavniki
so pokazatelj vpliva poslovanja podjetja na integriteto, vrednote in etiko v podjetju, preprečevanje korupcije, upravljanje s tveganji, strukturo in raznolikost upravljanja v podjetju, transparentnost podjetja, ipd.
Start-up in scale-up podjetja lahko s prepoznavanjem in vključevanjem ESG dejavnikov v svoje poslovne procese:
- pridobijo primerno osveščene investitorje, kupce ali partnerje,
- zmanjšajo stroške
- povečajo prihodke
- se ustrezno pozicionirajo za privabljanje enako usmerjenih kadrov.
Slovenski podjetniški sklad je razvil t.i. »ESG pripomoček«, napredno spletno orodje za samooceno trajnostne usmerjenosti.
Ta podjetjem omogoča prepoznavanje morebitnih okoljskih, družbenih in upravljavskih tveganj svojega poslovanja.
Pripomoček ESG je dal uporabnikom na voljo Slovenski podjetniški sklad 12. junija 2023.
Kot pravi Ana Vele iz SPS, so v teh komaj 14.tih dneh zabeležili že preko 130 uporabnikov.
ESG pripomoček se osredotoča na različne vidike trajnosti. Podjetja se bodo z uporabo pripomočka:
- v prvi vrsti podrobneje seznanila s koncepti trajnostnega poročanja
- dobila prvi vpogled v njihovo trenutno stanje trajnostne naravnanosti
- pridobila možnosti in priporočila za izboljšave na področju obvladovanja okoljskih, družbenih in upravljavskih tveganj
Orodje je zasnovano na Global Reporting Initiative (GRI) standardih, ki zagotavljajo kredibilnost in primerljivost rezultatov.
Podjetja se lahko v orodje na enostaven način registrirajo, izpolnijo vprašalnik s 30 kratkimi vprašanji in na svoj e-mail naslov prejmejo avtomatsko generirano poročilo, ki vsebuje oceno njihove trajnostne usmerjenosti in priporočila za izboljšave.
Ana Vele pravi: »Uspešna samoocena pomeni, da so se podjetja v orodje registrirala, do konca izpolnila vprašalnik in prejela avtomatsko generirano poročilo. Pričakujemo pa, da se bo v naslednji mesecih število uporabnikov še bistveno povečalo. Prekratek čas je šele v uporabi, vendar smo dobili več klicev podjetij, torej uporabnikov, ki so ESG pripomoček pohvalila.«
Ana Vele še pove: »ESG pripomoček smo vzpostavili predvsem z namenom, da se podjetja, še posebej mikro, mala in srednja podjetja (MSP), vključno z zagonskimi podjetji, v prvi vrsti podrobneje seznanijo s koncepti trajnostnega poročanja in pridobijo prvi vpogled v njihovo trenutno stanje in možnosti za izboljšave na področju obvladovanja okoljskih, družbenih in upravljavskih tveganj njihovega poslovanja.«
P.S.: Sklad pripravlja nov program vsebinske podpore za zagonska podjetja (start-up podjetja) in druga inovativna MSP – t. i. RazvojniPlus program, ki se bo izvajal v obdobju od konca leta 2023 do leta konca leta 2028.
RazvojniPlus program bo – poleg klasičnih podjetniških vsebin (npr. mentorske sheme za start-up podjetja, klasičnih horizontalnih, vertikalnih in čezmejnih pospeševalnikov) vključeval tudi posebne t. i. pospeševalnike za trajnostni razvoj.
Pospeševalniki za trajnostni razvoj bodo vključevali različna izobraževanja in usposabljanja za krepitev znanj, spretnosti in kompetenc vodij in zaposlenih v start-up podjetjih in drugih inovativnih MSP na področju trajnostnega razvoja (npr. na področju oblikovanja krožnih poslovnih modelov, razvoja, proizvodnje in trženja proizvodov in storitev po trajnostnih, krožnih principih, upravljanja s kadri, zdravja na delovnem mestu, privabljanja zelenega tveganega kapitala ipd.).