Pred dnevi sem bil s sorodnikom na kavi. Beseda je dala besedo, hišna dela so zahtevna in vprašal sem ga po kakem keramičarju.
»Ja, pred tednom sem po zvezah dobil dva mojstra iz Sirije. Delo sta odlično opravila in račun je bil zmeren. In – imela sta s.p.!«
Ja, in mi smo migrante naganjali v naročje Nemcev, ki so jih znali zaposliti … Ko bi le take in drugačne strokovnjake zadržali tukaj in jim dali manj omejitev, da bi ti lahko delali v številnih poklicih, v katerih mojstrujejo!
Pomanjkanje vsakršnih profesionalnih profilov bi se zmanjšalo, domači mojstri se ne bi skrivali pred storitev željnimi prebivalci in bi bili bolj sproščeni, več dela bi bilo opravljenega in več davkov plačanih. Ampak – pavšalno demoniziranje migrantov na počez paničnih omejencev obvladuje javno mnenje, ki se mu preveč podreja tudi oblast.
Kljub temu pa se poslovni subjekti še vedno ustanavljajo.
Gre le za naključje, ali pa se povečuje prekarno delo? Zakaj? V septembru 2024 je bilo v primerjavi s prejšnjim mesecem
- ustanovljenih 286 gospodarskih družb, kar pomeni 24% rast;
- 1.834 je bilo na novo ustanovljenih samostojnih podjetnikov, kar predstavlja izjemno rast v višini 58 %, ki pa je lahko tudi posledica prekinitev pogodb in zmanjšanega obsega dela zaradi poletnih dopustov (zanimivo, da je težko najti ažurne in primerljive analitične podatke na to temo…).
Tujec se lahko skladno z Zakonom o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev samozaposli, v Republiki Sloveniji mora pridobiti le davčno številko.
Vendar je potrebno upoštevati dejstvo, da samozaposlitev pomeni še obvezno vključitev v socialna zavarovanja, za kar pa je potrebno pridobiti enotno dovoljenje za samozaposlitev (ali dovoljenje za začasno bivanje). Postopek za pridobitev enotnega dovoljenja se vodi na pristojni Upravni enoti.
Tujci, ki so državljani EU, EGP (Evropski gospodarski prostor) ali Švicarske konfederacije imajo prost dostop na slovenski trg dela. Registrirajo se kot samostojni podjetniki, ob registraciji predložijo veljaven osebni dokument, slovensko davčno številko, overjeno izjavo lastnika objekta. Pred registracijo je tujec dolžan pridobiti tudi slovensko EMŠO številko.
Pri postopku registracije za samostojne podjetnike se omejitve iz 1. do 4. točke prvega odstavka 10a. člena Zakona o gospodarskih družbah :
- niso bili obsojeni za kazniva dejanja;
- za neizpolnjene davčne obveznosti za osebo in družbe, v katerih ima delež višji od 25 %;
- zaradi zlorabe identifikacije za namene DDV;
- zaradi prekrškov v zvezi s plačilom za delo in zaposlovanjem na črno.
To pomeni, da mora tujec k prijavi za vpis s.p. predložiti tudi dokazila iz svoje države, da te omejitve ne obstajajo oziroma potrdila, da se določeno dejanje v njihovi državi ne šteje za prekršek ali kaznivo dejanje oziroma potrdilo, da takšna evidenca ne obstaja.
Potrdila, izpisi oziroma druga dokazila morajo biti prevedena v slovenski jezik in ne smejo biti starejša od 60 dni.