Pogosto se v poslovnem (in zasebnem) življenju srečujemo z izrazom reverz. Slovar slovenskega knjižnega jezika ga definira takole:
Dvomimo, da je imel kdo od bralcev Podjetnik.net pri besedi reverz v mislih ali po izkušnjah kaj od gornjega. Še najbolj običajna vsakodnevna raba oz. stik s pojmom reverz je, ko npr. v podjetje zaposlenemu da na uporabo neko opremo (orodje, računalnik, telefon) in ta podpiše ustrezen revez zanj.
Tudi izposoja kake druge opreme pri ponudniku je lahko urejena z reverzom, na primer športne opreme (smučarske opreme, koles, ipd.).
V trgovskem poslovanju pomeni reverz blago, ki ga dobi neko podjetje v uporabo ali testiranje, ni pa za nadaljnjo prodajo. Blago ostane v lasti matičnega podjetja, torej dobavitelja, ki ga tako tudi vodi v svojih dokumentih in dobavitelj je dolžan obračunavati amortizacijo tega blaga.
Podjetje –pridobitelj tega blaga pa blago vodi izvenbilančno evidentirano kot za začasno uporabo.
Praviloma bi matično podjetje moralo zaračunavati najemnino vsaj v višini, ki omogoča poravnavati mesečno amortizacijo. Če najemnine ne obračunavate, je amortizacija davčno nepriznana in še DDV je potrebno obračunati in ga plačati glede na tržno vrednost najemnine.
Splošni pogoji opredeljujejo pogoje izposoje opreme in medsebojne obveznosti; pogoji zavezujejo najemodajalca in najemnika kot pogodbena določila, skladno s 120. členom Obligacijskega zakonika (Uradni list RS, št. 97/2007).
Revez ima praviloma zabeleženo tudi čas trajanja izposoje, ki je npr. potreben z testiranje nekega produkta.
Če gre za večmesečno ali letno »izposojo« ali celo izposojo za nedoločen čas, je morda smotrno voditi terjatev do »najemnika« na posebnem podkontu. Ob tem je potrebno ob (letni) inventuri zahtevali potrditev ali obnovitev reverza.
Uporaba reverza pa sodi tudi med oblike zmanjševanja zaračunanega DDV-ja, saj dobavitelj blago – produkt – le odstopi na (začasno) uporabo stranki in ga ne proda. Na to je še posebej občutljiv FURS in gorje mu, ki revezov nima pokritih z ustreznimi dokumenti (inventrarni številki, lokaciji opreme, lastniku opreme, itd.)
Vodilni slovenski dnevni medij je tako npr. zapisal, da »dobavitelji, ki bolnišnici posodijo opremo, naredijo odličen posel. Brez javnega razpisa in z dobrimi prepričevalnimi tehnikami pridejo do odločujočih ljudi in jih navdušijo za določeno vrsto naprav. Dajo jih v poskusno obratovanje oziroma na reverz, sami pa služijo s potrošnim materialom in servisom, kar je precej dražje od naprav.« Menda je to pogost način izigravanja procedur in instrumenta transparentnih javnih naročil, da o izogibanju plačila ddv-ja niti ne govorimo.
Uredništvo Podjetnik.net
Obligacijski zakonik: http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=ZAKO1263#