O davčni obravnavi poslovnih darilih in reprezentance smo že pisali, tokrat pa se bomo posvetili najpogostejšim napakam, tako podjetnikov, kot računovodij.
Pogostitev zaposlenih
Pri zaposlenih pogostitev ne predstavlja bonitete v primeru, ko je dana vsem zaposlenim pod enakimi pogoji po 1 točki 3 odstavka 39. člena Zdoh-2. V primeru, da so pogostitve deležni le posamezni predstavniki podjetja, ta predstavlja boniteto, če vrednost presega 15 evrov. Obravnava se kot dohodek iz zaposlitve prejet v naravi, oziroma darilo po 39. členu Zdoh-2. V primeru, da vrednost presega 15 evrov je celotni strošek davčno nepriznan. Davčno priznan bi bil le v primeru, da bi zaposlenim obračunali boniteto.
Najpogostejše napake:
- Računi za reprezentanco ne vsebujejo seznama udeležencev, ki jih je dolžan navesti podjetnik ob predložitvi dokumenta računovodji
- Ni evidence udeležbe pri pogostitvi po zaposlenih in vrednostih v posameznem davčnem obdobju
- Kadar so pogostitve deležni le posamezni zaposleni, se strošek pogostitve obravnava kot reprezentanca tudi kadar znesek presega 15 evrov
- Udeležba študentov in drugih zaposlenih na podlagi pogodb, ki se ne štejejo za zaposlitev po ZDR, se obravnava kot udeležba zaposlenih.
Pogostitev poslovnih partnerjev
Pogostitev poslovnih partnerjev moramo obravnavati kot drug dohodek po 105. členu Zdoh-2. V primeru pogostitve poslovnih partnerjev, Zakon o dohodnini v 108. členu določa, da se šteje za boniteto vrednost darila, ki presega 42 evrov, oziroma 84 evrov v celotnem davčnem letu. Če je vrednost pogostitve nižja od 42 evrov, za prejemnika ne predstavlja bonitete. V primeru, da poslovne partnerje gostimo le enkrat letno, je ta znesek lahko 84 evrov.
Strošek pogostitve bomo v celoti knjižili kot strošek reprezentance, saj gre v tem primeru za druženje s poslovnimi partnerji in običajno poslovno prakso. Po ZDDPO je strošek reprezentance davčno priznan v višini 50 %, zato bomo polovico stroška izvzeli iz obračuna davka od dohodka pravnih oseb.
Najpogostejše napake:
- Računi za reprezentanco ne vsebujejo seznama udeležencev, ki jih je dolžan navesti podjetnik ob predložitvi dokumenta računovodji
- Ni evidence udeležbe pri pogostitvi po poslovnih partnerjih in vrednostih v posameznem davčnem obdobju
- Boniteta se ne obračuna tudi kadar znesek v posameznem davčnem obdobju preseže 84 evrov
Darila zaposlenim
Davčna obravnava obdarovanja zaposlenih je enaka kot pri pogostitvi. Če gre za vrednosti, ki znašajo manj kot 15 evrov, ne predstavlja bonitete. Iz vidika DDPO strošek darila zaposlenim ni davčno priznan strošek.
Najpogostejše napake:
- Računi za nakup daril ne vsebujejo seznama prejemnikov
- Strošek daril se obravnava kot reprezentanca
- Ni evidence prejemnikov daril po zaposlenih in vrednostih v posameznem davčnem obdobju
- Boniteta se ne obračuna tudi kadar znesek v posameznem davčnem obdobju preseže 15 evrov.
Darila poslovnim partnerjem
Ko pa govorimo o obdarovanju poslovnih partnerjev, bomo boniteto obračunali v kolikor vrednost darila presega dovoljen znesek 42 evrov, oziroma 84 evrov v enem davčnem obdobju. Kadar poslovnega partnerja obdarimo pri poslovnem srečanju, na primer poslovnem kosilu, gre za strošek reprezentance, v primeru, da poslovnemu partnerju darilo pošljemo in prejemniku ni bila obračunana boniteta, je strošek darila v celoti davčno nepriznan.
Iz vidika davka od dohodka pravnih oseb so v celoti ali delno davčno priznani tisti stroški daril, ki jih lahko uvrstimo v strošek reprezentance in tistih, od katerih je bila obračunana in plačana dohodnina.
Najpogostejše napake:
- Računi za nakup daril ne vsebujejo seznama prejemnikov in vrednosti danih daril v posameznem davčnem obdobju
- Strošek daril poslanih poslovnim partnerjem po pošti, se obravnava kot reprezentanca
- Boniteta se ne obračuna kadar pošljemo darilo poslovnemu partnerju po pošti
- Boniteta se ne obračuna tudi kadar znesek v posameznem davčnem obdobju preseže dovoljeno vrednost.
Za zagotavljanje podatkov o tem, ali moramo za prejemnika obračunati drug dohodek, bomo vodili evidenco prejemnikov in vrednosti danih daril skozi vse leto.
Kako bomo obravnavali strošek obdarovanja poslovnih partnerjev, je odvisno od tega, kako mu bomo darilo izročili.
Obdarovanje otrok zaposlenih
Da darilo ne predstavlja bonitete, mora biti otrok mlajši od 15 let, in darilo ne sme presegati 42 evrov. Za podjetje so darila do višine 42 evrov tudi davčno priznan odhodek. Darilo lahko delavčev otrok prejme tudi v denarju do dovoljene vrednosti.
Najpogostejše napake:
- Računi za nakup daril ne vsebujejo seznama prejemnikov in vrednosti danih daril v posameznem davčnem obdobju
- Strošek daril za otroke se obravnava kot davčno nepriznan
- Boniteta se ne obračuna staršu otroka, tudi kadar znesek v posameznem davčnem obdobju preseže dovoljeno vrednost.
Pravilno davčno evidentiranje pomeni za vse nas veliko dodatnega administrativnega dela. Tega pa se običajno otepajo tako podjetniki, kot računovodje.
Prvi v večini primerov ne oddajajo popolne dokumentacije v računovodstvo, računovodje pa smo nemalokrat naveličani stalnega opozarjanja in zavračanja nepopolnih dokumentov.
Da bi se napakam izognili, moramo računovodje in podjetniki sodelovati. Tudi kadar gre za vodenje evidenc, ki se nam zdijo nesmiselne.
Mojca Vincek, Kleos, računovodske storitve d. o. o.