Upravičenci za regres
Regres je vezan na pravico do letnega dopusta. Regres in letni dopust sta temeljni pravici delavca. Regres pripada vsem redno zaposlenim delavcem, tudi tistim, ki so jim bile vročene odločbe za čakanje na delo. Regres pripada tudi zaposlenim po 1. juliju, prav tako pripada tudi delavcem v bolniškem staležu, porodniškem ali starševskem dopustu. Delavcem, ki delajo s skrajšanim delovnim časom, pripada sorazmerni del dopusta, pa tudi sorazmerni del regresa. Delavcem, ki jim poteče pogodba o zaposlitvi pred 15. junijem, pripada 5/12 regresa, po 15. juliju pa 6/12 oziroma polovica.
Višina regresa
Od 1. 1. 2020 minimalna plača znaša 940,58 za polni delovni čas (Zakon o minimalni plači; Uradni list RS, št. 13/10, 92/15 in 83/18). Minimalni znesek regresa za leto 2020 je tako 940,58 € bruto. Za l. 2020 velja, da je regres v višini 100 % zadnje znane povprečne plače v RS neobdavčen. Do te višine ni potrebno obračunati prispevkov in akontacije dohodnine.
Rok za izplačilo regresa
Rok za izplačilo regresa je do 1. julija 2020. V primeru nelikvidnosti delodajalca se rok lahko podaljša do 1. novembra.
Možni zapleti
Delavec se regresu ne more odpovedati, upravičen je tudi do zakonskih zamudnih obresti za poznejše izplačilo. Regres mora dobiti, četudi ne izkoristi letnega dopusta. Delodajalec je delavcu dolžan plačati nadomestilo za neizkoriščen letni dopust, višina pa je dogovorna.
Če delodajalec ne izplača regresa v roku, ga delavec lahko toži pred delovnim sodiščem; končno lahko tudi poda predlog za izvršbo.
Zgodi se, da je ta obračunan na plačni listi, ne pa izplačan. Takrat delavec lahko neposredno vloži izvršbo.
Kadar to dopušča kolektivna pogodba, lahko delodajalec regres izplača delno ali v celoti v »bonih«.
Tožbo zaradi neizplačila regresa je potrebno vložiti v roku petih let.
Uredništvo Podjetnik.net