V letu 2023 je bilo 6.960-tim različnim upravičencem namenjenih 641.238 donacij v skupni višini 15.245.822,27 evrov.
Število donacij, upravičencev in višina se je v primerjavi z letom 2022 povečala za okroglih 10%.
Podatki so preliminarni, saj temeljijo na podlagi izdanih informativnih izračunov dohodnine. To pomeni, da morebiten ugovor zadrži izplačilo donacij.
Največ sredstev so prejeli:
- Društvo za srčno žilne bolezni AED – 1.751 K€, okroglih 12% vseh doniranih sredstev, saj se društvo, ki po državi postavlja defibrilatorje, namenjene nujni intervenciji ob srčnem zastoju, povsem financira iz donacij in mu zdravstvena blagajna ne primakne nič.
- Rdeči noski – Poslanstvo Društva Rdeči noski je vzbujati radoživost, veselje in pogum tam, kjer je to življenjskega pomena – skoraj pol milijona evrov.
- Slovenska Karitas – blizu 300 tisoč evrov.
- Skoraj enak znesek je dobila Zveza prijateljev mladine Ljubljana Moste, ki jo je vodila Anita Ogulin, sledi pa ji Zveza prijateljev mladine Slovenije.
- Pol manj od gornjih je dobilo društvo za pomoč otrokom z redkimi boleznimi Viljem Julijan.
- Zavod Mačja hiša, zavod za oskrbo mačk in osveščanje, je s 137 tisoči precej pred donacijami, ki so jih dobili Društvo Hospic in Unicef. Se je potrebno ob tem kaj vprašati?
- Skoraj 400 tisoč so skupaj dobile cerkve treh glavnih veroizpovedi, največ seveda katoliška cerkev s povezanimi organizacijami.
Med donacijami strankam prednjači podpora SDS s skoraj 48-timi tisočaki, sledijo Socialni demokrati s skoraj 30-timi tisočaki, Levici pa so pristaši namenili le sedem tisočakov.
Spodbudno je, da so zavezanci namenili kar nekaj sredstev svojim številnim lokalnim gasilskim organizacijam. Lanske in siceršnje ujme in naravne nesreče pa so najbrž botrovale za tako usmeritev odstotka dohodnine. Največ – kar okoli 15.000 evrov – je dobilo eno od društev na severu Slovenije, še nekaj pa jim je uspelo prebiti magično mejo 10.000 evrov.
Zanimivo je, da so nekaj donacij dobile tudi po imenu dobrodelne organizacije, na primer Lions klubi, od katerih je največ dobil novomeški klub, okoli 9 tisoč evrov, medtem, ko je med njihovimi »konkurenti« največ dobil Rotary klub Škofja loka, približno četrtino tistega, kar so zbrali Dolenjci.
Donacije so dobile številne šole, od osnovnih do srednjih, pa tudi številna lokalna športna društva.
Zdi se, da način usmerjanja dohodnine po lastni iniciativi zavezanca lahko do določene mere odpravi anomalije financiranja številnih dobrodelnih dejavnosti, saj ljudje, zlasti lokalno, namenjajo odstotek tistim, ki jim lokalno največ pomenijo.
Mar ne bi kazalo to prerazporeditev še malce pojačati? Na primer dvigniti na dva odstotka? Pa v masi znižati nekatere dotacije nevladnim organizacijam?