Pozitivno delovno okolje je bistveno za dobro delovanje vsakega podjetja. Vzdušje in odnosi znotraj podjetja so odgovornost vseh – vodstva in zaposlenih, ki prispevajo k ustvarjanju idealnega ekosistema za delo.
In kako ustvariti pozitivno delovno okolje?
Dobra komunikacija
Komunikacija je ključna. Odprt in pretočen dialog med zaposlenimi in vodstvom je bistvenega pomena. Direktorji in vodje v podjetjih in morajo znati prisluhniti svojim uslužbencem, jih motivirati in se ustrezno spopasti s potencialno stresnimi ali konfliktnimi situacijami. Zaposleni se morajo počutiti dovolj varno in udobno, da so zmožni in pripravljeni posredovati svoje skrbi, pomisleke in potrebe. Če izmenjava poteka nemoteno, bo dobra komunikacija povečala občutek vključenosti in pomagala zgraditi okolje, v katerem se izmenjujejo predlogi in potekajo izboljšave.
Vlagajmo v dodatna izpopolnjevanja
Če zaposlenim zagotovimo dostop do novih znanj, dodatnih izpopolnjevanj in izobraževanj, jih s tem usmerjamo k širjenju obzorij in jim omogočamo, da povečajo svojo produktivnost. S tem, ko organiziramo usposabljanja ali celo krajše delavnice, usposabljamo konkurenčen kader, ki je na tekočem z novostmi in prispeva k rasti podjetja.
Čisti in urejeni delovni prostori
Velika računalniška in tehnološka podjetja so v zadnjih letih sprožila nekatere trende na področju pisarniške opreme in dekoracije. Vedno bolj popularni postajajo odprti, večnamenski in prilagodljivi prostori s skupnimi mizami, ki običajno prinašajo bolj mirno, sodelovalno in produktivno okolje. Tudi če naše pisarne niso urejene na takšen način, lahko že z vzdrževanjem čistoče in reda pomembno povečamo zadovoljstvo in organiziranost svojega kadra. Neurejen ali neorganiziran delovni prostor lahko ustvari negativno in zmedeno delovno okolje, v katerem se izgubi občutek pripadnosti.
Sodelujmo v družbeno odgovornih projektih
Družbena odgovornost postaja vedno pomembnejši vidik delovanja podjetij. Predlagamo lahko, da se podjetje vključi v kakšno humanitarno dejavnost ali projekt. To bo okrepilo odnose, vzpostavilo občutek skupnosti in enotnosti, hkrati pa bomo naredili še nekaj dobrega za okolje ali družbo.
Spodbujajmo empatijo
Nenehno je potrebno spodbujati empatijo in razumevanje do vsakega posameznika, saj lahko le tako tvorimo uigrano skupinsko vzdušje, zaradi katerega kolektiv ostane enoten v vsakih (tudi v negativnih) situacijah.
Sodelovanje je pomembno
V podjetju vsak člen deluje za skupno dobro. Dobro delovno okolje je tako okolje, kjer obstaja sodelovanje in medsebojna pomoč. Po mnenju številnih analitikov konkurenca med sodelavci ustvarja le nepotrebne napetosti in uničuje kolektivno vzdušje. Sodelovanje se rodi iz usmerjenega vodenja, v katerem vsak posameznik prispeva k napredovanju podjetja v skladu s svojimi zmožnostmi.
Povratne informacije
Povratne informacije, “feedbacki” ali procesi konstruktivne kritike so dandanes vedno bolj del standardne prakse. Konstruktivna kritika omogoča iskanje možnih točk za izboljšanje in spodbujanja rasti članov kolektiva. Nasveti morajo vedno biti predani v konstruktivnem in spoštljivem duhu, saj bodo le tako dosegli svoj namen.
Uredništvo Podjetnik.net