Podjetja rastejo, hvala bogu, sicer pa bržčas propadejo. Če rastejo, se pogosto pojavi tudi potreba po teritorialni širitvi, ki naj bi prinesla boljše poslovanje. Če je npr. agropodjetje ustanovljeno na Goriškem in se želi konkretno umestiti tudi v vzhodni Sloveniji, bo razmišljalo o obliki entitete npr. v Murski Soboti. Kaj naj bo to: poslovna enota ali podružnica?
Številni poslovneži ne razlikujejo med podružnico in poslovno enoto.
Niti ena niti druga nima statusa pravne osebe. Razlika pa je, da je podružnico potrebno vpisati v sodni register, poslovno enoto pa priglasiti v Poslovni register Slovenije.
Poslovno enoto je po zakonu potrebno ustanoviti takrat, ko podjetje svojo dejavnost opravlja na drugem naslovu, ki ni sedež podjetja.
Če je bilo neko podjetje zaradi pazljivosti s stroški registrirano na domačem naslovu podjetnika, posluje pa na drugem koncu mesta ali regije, je potrebno to registrirati kot poslovno enoto z vpisom v Poslovni register Slovenije na točki VEM, tudi če upravlja drugo dejavnost, kot matična družba. Poslovna enota sicer nima uradnega statusa, imena ali zastopnika in poslov ne more opravljati samostojno. Prijavo za vpis vloži direktor ali zastopnik družbe, s.p. morda ob tem priložiti tudi izjavo lastnika objekta.
Kadar matično podjetje želi, da poslovna enota samostojno posluje, mora z ustreznim sklepom ustanoviti podružnico. Podružnica se vpiše v Sodni register po sklepu sodišča. Podružnica ni samostojna pravna oseba, ima pa svojo odgovorno osebo, ki ima pooblastila za opravljanje poslov v okviru dejavnosti podružnice. Za ustanovitev podružnice osnovni kapital ni potreben.
Podružnice praviloma pri nas ustanavljajo tuja podjetja in so nekak podaljšek matičnega podjetja, sicer bi pri nas ne smele poslovati.
Omejitev za podjetja iz ne-EU držav, ki bi želele ustanoviti podružnico v Sloveniji je, da mora matično podjetje pred tem izkazovati poslovanje v državi izvora vsaj dve leti.
Ustanovitev podružnice regulirata Zakon o gospodarskih družbah (ZGD-1), ki ureja statusne vidike ustanovitve podružnice v Republiki Sloveniji, in Direktiva 2012/17/EU Evropskega parlamenta in Sveta o razkritjih podružnic, ki ureja obveznost razkritja nekaterih dokumentov in podatkov s strani podružnic, če se podružnica odpira v državi članici EU.
Podružnica tuje družbe mora uporabljati firmo matičnega podjetja, njegov sedež in svojo firmo.
Podružnico matična tuja podjetja praviloma ustanovijo s pomočjo notarja. Podružnica lahko opravlja le dejavnost matičnega podjetja, kot je vpisana v registru.
No, kako boste torej širili svoje poslovanje?
Uredništvo Podjetnik.net