Lizzie Pook je poklicna popotnica. Piše za najuglednejša medijska imena sveta: The Guardian, The Telegraph, The Evening Standard, The Independent, Condé Nast Traveller, Women’s Health, Rough Guides, Lonely Planet, SUITCASE, Stylist and adventure.com. Zaradi zanimive reportaže je živela med mormoni, med topless žensko protestno skupino FEMEN v Parizu, peš je zalezovala črnega nosoroga v Keniji, kajakirala je med krokodili in povodnimi konji, … Za slednjo reportažo je bila nominirana za najboljšo popotno reportažo, poleg tega pa je dobila še niz drugih nagrad in priznanj.
Ne nazadnje – Lizzie Pook je v zelo ugledni reviji Conde Nast Traveller rangirala najbolj zanimive destinacije sveta za leto 2021 in Slovenijo proglasila za zmagovalko!
Lizzie, zelo mlada si še za slavnega popotnega pisca. Kaj si pravzaprav? Kako bi te opredelili?
Zanesljivo nisem celebrity, tudi influencer ne. Imam magisterij iz novinarstva in svoje znanje o tem najraje uporabim na potovanjih, ko pišem reportaže, razkrivam dejstva in jasno sporočam ideje in izkušnje bralcem.
Lizzie Pook načelno sicer živi v Londonu, poročena, vendar še brez otrok, kar ji omogoča neverjetne ekspedicijske podvige. V tujino potuje povprečno med 10- in 20-krat letno – od krajših izletov do celomesečnih popotovanj; obiskala je že preko 40 držav.
Lizzie o tem omeni:
Spomnim se, ko sem po celem mesecu na otočju Galapagos odšla na Novo Zelandijo in vmes le za 24 ur videla mojega moža, da sem ga spomnila, da sem še živa.
Kam bi šla rada na obisk?
V Rusijo; po tistem, ko sem videla snežne leoparde v Ladakh leta 2019, bi rada vsaj za hip uzrla sibirskega tigra, pa na Wrangelov otok bi šla. To je pravo svetišče prepleta belih medvedov in mamutovih kosti.
Katera avanturistična potovanja pa so se ti najbolj vtisnila v spomin?
Morda pot z ekspedicijsko barko na vzhodno obalo Grenlandije. Čisto smo bili odrezani od sveta, tudi satelitski telefon ni deloval, in nekaj dni smo raziskovali na zemljevidu neoznačene fjorde, ki so jih morda pred stoletji preveslali domorodni lovci. Drugi avantura je bila raziskovanje kenijskega narodnega parka Maasai Mara kar peš. Seveda smo pri tem imeli tudi bližnja srečanja z nevarnimi živalmi – levi na lovu, gepardi, sloni, povodnimi konji in osamljenim bivolom, najbolj nevarno živaljo v savani; no, to je bilo malce strašljivo.
Koliko pišeš? Ali lahko živiš le od pisanja popotniških člankov?
Bi rekla, da napišem kakih pet do sedem člankov mesečno. Menim, da je zelo težko preživeti le s popotniškimi članki, toliko bolj zaradi težav s Covidom. Reportaže dopolnjujem z drugimi članki, pišem za ženske revije, časopise in knjige. Za dober članek se je potrebno pripraviti, kar traja od pol dneva pa do nekaj tednov.
In v prihodnje?
No, napisala sem roman, ki se dogaja v zahodni Avstraliji, enem mojih najljubših krajev. Izšel bo na začetku leta 2022.
Te kdaj povabijo na neko destinacijo in ti krijejo pri tem tudi potne stroške?
Ja, imam srečo, da občasno povabijo s kakšne destinacije, ampak vedno moram del pokriti sama. No, sicer pa to ne pomeni, da sem kaj bolj pogosto kot drugi popotniški novinarji naprošena, da priporočim oz. rangiram neko destinacijo.
Si morda spremljala, kaj se zgodi z določeno destinacijo, ki je priporočena s strani uglednega medija?
Kot posledico novinarske objave je to skoraj nemogoče slediti. Menim, da je lažje opaziti ta vpliv zaradi popularnih knjig, filmov ali TV serij. Primeri so lahko dejansko povečanje turističnega rezultata, denimo na Hrvaškem ali na Islandiji zaradi serije Igra prestolov, ali pa Gospodarja prstanov na Novi Zelandiji.
Kako napoveduješ prihodnost evropskega turizma?
Mislim, da si bodo evropske države opomogle. Ljudje vedno želijo na počitnice v Evropo, ki je varno in udobno okolje. Lahko da bo trajalo malo dlje, toda države kot so Francija, Španija in Italija, si bodo turiste povrnile hitreje kot manj obiskane destinacije.
Kaj se bo spremenilo v pričakovanjih in željah turistov?
Menim, da bodo obiskovalce bolj pritegnili široki, odprti prostori in stik z naravo, ki ga pogrešajo med pandemijo. Verjamem, da bo tudi wellness doživel razcvet, saj bodo ljudje želeli okrepiti svoje fizično in psihično zdravje. Turisti bodo tudi želeli večjo fleksibilnost pri rezervacijah.
Kaj pa se bo zgodilo s širšim turističnim sektorjem?
Mislim, da bo velikim podjetjem lažje izplavati iz težav, saj že vidimo, kako propadajo manjši nizkocenovni prevozniki. Upam le, da bodo preživeli tudi majhni butični hoteli in družinska podjetja ter se izvili iz sedanjega primeža, saj bi bilo tragično, da jih izgubimo.
Slovenijo dobro poznaš; kaj bi priporočila slovenskemu turizmu, kakšne spremembe in izboljšave?
No, nisem strokovnjak za turizem, ne morem prav zares nečesa priporočiti ali sugerirati. Menim pa, da bi bilo po zaključku Covid-19 smotrno za sleherno destinacijo, da se osredotoči na kar je mogoče poenostavljeno potovanje, na zanesljivost in varnost. In da usmeri pozornost obiskovalcev na zunanja prostranstva, ki so vredna raziskovanja, daleč stran od množic. Še posebno kulinarika je močan motiv za obisk Slovenije (bolj malo je popotnikov, ki jih to ne bi zamikalo). To, ob sočasni enostavni dostopnosti in čudovitem okolju, jo naredi za destinacijo, ki jo je nujno obiskati.
O članku Lizzie Pook z rangiranjem destinacij si poglejte: https://podjetnik.aktualno.si/conde-nast-prva-turisticna-destinacija-sveta-leta-2021-je-slovenija/ ; o odlični uvrstitvi Posočja pa:
https://podjetnik.aktualno.si/posocje-9-najboljsa-destinacija-evrope-2021/
Slovenija in slovenski turizem sta v zadnjih letih naredila prelomne korake na področju razvoja in promocije dežele, še posebej kot odgovorne in trajnosti zavezane butične destinacije za petzvezdična doživetja. Za povečano pozornost svetovne javnosti Sloveniji, predvsem pa na področju trajnostnega turizma, so poskrbela ugledna priznanja in uvrstitve v sam vrh lestvic držav. K povečanju prepoznavnosti in ugleda Slovenije kot odlične turistične destinacije so pomembno prispevala tudi priznanja in nagrade, ki so jih prejele destinacije in mesta ter izstopajoči turistični ponudniki. Ponosni smo na destinacije, ki z nami delijo, razvijajo in promovirajo Slovenijo kot varno in v trajnost usmerjeno deželo, med njimi tudi Posočje. Posočje je eno od destinacij, ki pri teh prizadevanjih še posebej izstopa, med drugim tudi z uglednimi mednarodnimi priznanji, kot je pravkar podeljeno zlato priznanje The Golden City Gate v okviru turistične borze ITB Berlin NOW.
Uredništvo Podjetnik.net