Osebna lekcija 3: Perfekcionizem je iluzija!
Ste se že kdaj znašli v občutkih neodločenosti in čustvene zmede zaradi perfekcionizma in na tej svoji poslovni poti kar obstali?
Velikokrat slišim in tudi sama sem bila v teh mislih na svojih začetkih:
– Točno vem katere korake moram narediti, pa najdem vedno izgovor, da moram pridobiti še
kakšen nov certifikat.
– Toliko je še tega kar bi se morala naučiti o poslu, predno začnem prodajati…. ali pa…
– Nikoli nisem zadovoljna/zadovoljen z napisanim člankom, programom itd… vedno moram iti
nazaj preverjat, popravljat…
Vso to zavlačevanje, odlašanje in čakanje, da bo prišel pravi čas, da bomo pripravljeni, da bo vse perfektno– je zelo, zelo prisotno pri podjetnikih, ki so na začetku svoje poti. Kar se marsikdo ne zaveda, pa je to, da perfekcija nikoli ne bo prišla.
Perfekcija je zgolj iluzija – gre v bistvu samo za vaš pogled, kako bi morala določena zadeva potekati, kako bi moral biti nek program izpeljan – in kar je za vas perfektno, za mene verjetno ni – in seveda obratno.
Vendar pa, ko boste rešili en problem ali popravili eno vašo napako – in ko boste že misli, da je pa zdaj res popolno – bo prišel že drugi problem ali druga napaka in ta krog se v resnici nikoli ne konča. Zato, ker se tudi vaša rast, v resnici nikoli ne konča.
Vsak dan se naučite nekaj novega, kajne?
Perfekcija ne obstaja! Prej kot boste spremenili prepričanje okrog tega, prej se boste začeli premikati naprej.
Osebna lekcija 4: Nihče vam ne bo prišel trkat na vrata
Čakate, da nekdo prižge zeleno luč, da štartate s svojim poslom ali da pivotirate svoj poslovni model, da pridete ven z novo ponudbo?
No, naj vam povem, da boste še dolgo čakali.
Če kaj hočete v življenju in poslu, si morate to sami vzeti. Brez akcije ni reakcije.
Še posebej v podjetništvu, v katerem je hitrost in sposobnost sprejemanja pravih odločitev, vrlina, ki te naredi ali pa pusti zadaj. Verjemite mi, da medtem, ko se vi ukvarjate s tem ali bi ali nebi, je nekdo ravnokar zagrabil priložnost in jo že implementira v prakso.
Se vam je že kdaj zgodilo, da ste zagledali nekje na socialnih omrežjih nekoga, ki govori in ponuja idejo, o kateri vi že dolgo časa razmišljate?
Vam je bilo potem hudo žal, da ste o njej samo razmišljali in nič naredili? Ste še bolj potrti obsedeli v kotu in vam je padla motivacija? Ste se potegnili nazaj in potrpežljivo čakali, da se vam pojavi nova ideja, saj jih imate vendarle polno, ena bo že tista prava?
Pa se potem zgodba ponovi?
Točno vem kje ste, sem imela podobno izkušnjo tudi sama in tudi večina mojih strank.
Ker v zadnjih treh letih pretežno delam z online podjetniki, opažam, da vedno več »online konkurence«, velikokrat marsikoga prestraši, do te mere, da potem niti več ne poskušajo realizirati svojih idej.
Se potegnejo nazaj in čakajo, da pride mimo druga priložnost.
Pa ste prepričani, da bo ta druga priložnost sploh prišla?
Tudi če bo, jo boste verjetno zopet spustili, če boste še naprej verjeli, da ima stikalo do tiste zelene luči nekdo drug v rokah.
Proaktivnost in zmagovalna miselna naravnanost podjetnika, je tista, ki ga premika naprej in posledično vodi do uspeha.
Osebna lekcija 5: Fokus!
Najpomembnejša lekcija, ki me je skoraj da stala ne samo posla, ampak tudi zdravja – je bila definitivno vezana na mojo izjemno sposobnost multitaskinga, na katero sem bila izredno ponosna. Še nedolgo nazaj sem zase ponosno rekla, da sem hobotnica, saj veste tista z osmimi lovkami ( v eni en otrok, z drugo lovim drugega otroka, v tretji kuhalnica, v četrti računalnik….)
Zase bi takrat rekla, da sem SUPER Mama- PODJETNICA!
Ko sem se pogovarjala s prijateljicami smo se spodbujale: saj si ženska, seveda, da znaš več stvari hkrati delati!
Nekaj let je funkcioniralo, nato pa se nekega dne začne kazati bolečina v želodcu, občutki utesnjenosti, stres in anksioznost – in to kar dan za dnem. Vsak dan, od jutra ko sem vstala, pa do večera, ko sem šla spat.
Seveda zaradi vsega tega tudi nisem morala zaspati in tako sem se kmalu znašla v začaranem krogu . Ko je bolečina postala tako močna, da je postala neznosna, sem šla po pomoč k zdravniku in ugotovila, da imam razjedo na želodcu.
Takrat sem spoznala, da morda pa le nisem SUPER MAMA in da bo potrebno nekaj spremeniti.
Multitasking je po domače povedano, skakanje iz enega opravila v drugo. To si verjetno predstavljate saj verjetno tudi vi kdaj to počnete, kajne?
Zdaj pa si predstavljate, da so vaši možgani kot računalnik in bi ga na vsake 30 min ugašali in prižigali. Kaj bi se zgodilo na dolgi rok? Verjetno bi na neki točki pregorel, kajne?
Več raziskav je potrdilo, da rabimo ljudje v povprečju 15 min. da se ponovno zberemo, ko preklopimo nazaj na tisto prvo opravilo – in če to delamo večkrat v dnevu, ne le da zgubljamo čas in smo manj produktivni, ampak tudi škodimo lastnemu zdravju. Naš nivo stresa se dvigne vsakič, ko preklopimo na drugo nalogo, saj se je potrebno znova fokusirati in naše telo se tudi temu primerno odzove.
Če hočete v poslu obstati na dolgi rok, poslovno zoreti in ob tem ne izgoreti, potem začnite vpeljevati v svoje življenje več fokusa. Lahko začnete postopoma.
Najprej samo ozavestite, kako močno multitaskate čez dan in kako to vpliva na vas. Potem pa poskusite en teden zavestno, delovati proti temu. Torej, da delate eno stvar naenkrat. Beležite si občutke, merite produktivnost in bodite pozorni, kakšna je pri tem vaša energija.
Zna se zgoditi, da boste pozitivno presenečeni.
Zaključna misel
Naj vas razne statistke ne odvrnejo od tega, da sledite svojim sanjam in viziji. Tisti, ki ve, kaj točno si želi v življenju, se ne pusti ustrahovati, proaktivno išče rešitve in trmasto drži fokus dokler ne pride do želenega cilja, bo na koncu tudi tisti, ki bo te statistike obrnil v drugo smer.
Saj veste – vaš posel, vaša igra, vaša pravila!
Poglejte si še: https://podjetnik.aktualno.si/mojca-korelc-podjetnistvo-in-5-osebnih-lekcij-1-2/
Ali https://podjetnik.aktualno.si/podjetnistvo-kdo-zmagovalci/
Na portalu pa je še vsaj 40 člankov na temo podjetništva!