Ljudje smo bolestno okuženi s prepričanji, česa vse se ne da in se ne izplača… – Petra Škarja
Petra Škarja, ste mlada podjetnica in soorganizatorka dogodka 500 podjetnic. Kaj pa predvsem počnete v življenju?
Pišem knjige. »Pa se da s tem preživeti?« me vsak teden vsaj nekdo vpraša.
Kakšen je vaš odgovor?
»Zakaj tako vprašanje?« sem najprej odgovarjala z vprašanjem.
V začetku meni popolnoma nesmiselno vprašanje, ali se da živeti od pisanja knjig, je dobilo svoj smisel, ko sem malo pogledala statistiko Slovenije – sicer po tistem, ko sem že izdala prvo knjigo. Priznam, presrečna sem, da nisem poznala uradne statistike prodaje knjig takrat, ko sem se odločala, da jo sama izdam. Če bi jo poznala, … nisem toliko nora, da bi resnično šla v pisanje in izdajo knjig.
Kakšna pa je statistika Slovenije?
V letu 2012 je bilo v Sloveniji izdanih 5.141 knjig prve izdaje. Trenutna prodaja je povprečno 350 izvodov izdane knjige! Znani avtor Miha Mazzini je pred kratkim zapisal: “Morate vedeti, da je 1000 prodanih izvodov v Sloveniji že velik uspeh in sijajna knjižna uspešnica. Že več kot 600 prodanih izvodov je daleč nad povprečjem. Na žalost.”
Kakšen pa je razrez stroškov oziroma končne cene knjige za bralca?
V Sloveniji je trenutna povprečna cena knjige 19,29 evrov; 50 % končne cene brez DDV pripada distributerju in knjigarnam. V primeru samozaložništva je potrebna resna začetna investicija za izdajo knjige, če seveda upoštevamo še strošek samega podjetja. Avtor je deležen le približno 6 do 10 % izkupička od prodane knjige. Ja, ni čudno, da se ljudje res smiselno vprašajo, če se da preživeti samo s knjigami.
Jaz jim odgovorim: “Zagotovo da!”. Ljudje smo bolestno okuženi s prepričanji, česa vse se ne da in se ne izplača. Ko sem v osnovni šoli imela lepe ocene in ob tem idejo, da bi se šolala za kuharico, so mi rekli, da se to sploh ne izplača in da v tem ni prihodnosti in ne denarja. Ko vam danes nekdo omeni, da bi rad delal v medijih, je prva misel mnogih izmed nas: »Nikar! To se danes ne izplača. Mediji propadajo. Ne boš dobil službe, tu ni več denarja.« Torej smiselno odgovorimo: »Raje ne. To se ne izplača,« tistim, ki glasno izrazijo željo, da bi izdali knjigo.
Biti kuhar se ne izplača. Vprašajte Jamia Oliverja, če se izplača ali ne. Delati v medijih se danes ne izplača. Vprašajte Oprah, ali se izplača ali ne. Pisati knjige se ne izplača. Vprašajte J. K. Rowling (Harry Potter), ali se izplača ali ne.
To ne velja za vsak žanr in naslavljanje skupine bralcev, ali pač?
Verjamem, da dejavnost ali produkt sama po sebi ne določata, ali se nekaj izplača ali ne. Želim ohraniti to vero. Bistveno vprašanje je drugje. Ali delamo to, kar resnično želimo delati in v čemer smo res dobri, recimo temu – talentirani?
Ko najdeš tisto, kar res srčno rad delaš in se ob tem ne sprašuješ, koliko ur že delaš, saj minevajo kot bi mignil, in zjutraj komaj čakaš, da vstaneš in nadaljuješ z ustvarjanjem, ter pri tem vneseš podjetnost ter ohraniš edinstvenost (ohraniš, ne priučiš), potem se vedno najde prostor na trgu zate. Neodvisno od časa in prostora. Vedno.
Če pa greš v neko dejavnost z razmišljanjem: »To bom delal, ker je v tem denar,« je pa zadeva že vprašljiva … (Več o tem pišem v knjigi Virusi Slovenije >>)
Torej ste predani pisanju in veri v pravo pot?
Verjamem, da je tako. Upam, da je tako. Ker – si predstavljate, kako čudovit bi bil svet, če bi ljudje res delali tisto, kar srčno radi delamo? Imeli bi zdravnike, ki so s srcem predani svojemu poklicu. Imeli bi take učitelje. In take kuharje, ki vso svojo kreacijo in ljubezen do hrane predajo na krožnik. Ljudje ne bi depresivni vstajali ob ponedeljkih: »Ah, spet delat!« in navdušeno skakali ob petkih: »Super, končno dva dneva brez dela!« Mar si nekako ne želimo vsi tega?
Kaj pa ostali naslovi- kakšne prodajne številke ste dosegli do sedaj?
Do sedaj sem izdala štiri knjige. Česar nas niso naučili v šolah je bila izdana decembra 2012 in je do sedaj prodanih približno 7000 izvodov. Knjigo Ameriški milijonarji so spregovorili maja 2014 in je do sedaj natisnjenih (kar ne pomeni, da tudi prodanih) približno 13.000 – 15.000 izvodov (sicer prevedena v angleščino, hrvaščino, ruščino, avtorske pravice pa prodane na Kitajsko – tu verjamem, da sem res imela srečo). Knjigi Najdi svojo srečo in mir ter Virusi Slovenije sta bili izdani preteklo leto in do sedaj prodani v približno 2000 izvodih.
Nam zaupate, kaj trenutno pišete?
Z največjim veseljem! Trenutno pišem knjigo »Sporočila srednješolcem«, saj se zadnje čase največ družim z njimi, največ predavam pri njih in skupaj z njimi ustvarjamo različne projekte. Prepoznali smo trenutno problematiko: da niso motivirani, so brez volje in smisla … No, vsaj tako večina pravi. Ampak ko sem videla, kakšni izjemni talenti, inovativci in nasploh izjemne osebnosti so, sem začela brskati, kako jim lahko pomagamo priti iz te cone nesmisla …
Knjiga bo sklop zgodb in pogovorov z uspešnimi ljudmi, ki uživajo v svojem delu (na primer g. Dušan Olaj, podjetje Duol), s katerimi se pogovarjamo ravno o tem – kaj so znanja in veščine, ki jih šola ne poda, a se jih morajo v današnjem času nujno priučiti. Čimprej. In kaj je smisel šole ter kaj oni sami sporočajo, svetujejo srednješolcem …
Kakšno bi bilo vaše sporočilo bralcem portala Podjetnik.net?
Če nekaj res rad delaš, ne pomeni, da ni poleg tudi težkih in neprijetnih opravil. Pomeni predvsem to, da te ne ustavi vsak kamen na poti (in teh je veliko, tudi skal)- ker veš, da bi to delal, če bi obstajal denar ali ne!
Kadar se mi ob pogovoru vrine misel: »A lahko s tem preživi?«, glasno raje vprašam: »Moraš pa resnično uživati v tem, kar delaš, kaj ne?« Odgovor je v večini primerov pritrdilen.
Pa ostali aktualni projekti?
Trenutno gre največ truda in časa v dogodek 500 podjetnic, ki bo 9. 3. 2016 v ljubljanskem Grand hotelu Union. To bo dogodek, na katerem pričakujemo letos že 650 udeleženk, na kar smo prav ponosne, saj je to rezultat nekajletnega dela (letos bo dogodek že četrtič). Organiziramo ga tri posameznice – še Urša Žorž in Zorica Jakolin -, ki verjamemo v moč povezovanja, kar se trudimo kazati že z lastnim zgledom; dogodek pa tudi organiziramo na način, da je povsod čutiti ta naš slogan. Zato je mnogo poudarka na mreženju in povezovanju.
Petra Škarja, avtorica več knjižnih uspešnic v Sloveniji. Knjiga Ameriški milijonarji so spregovorili je prevedena v angleščino, hrvaščino, ruščino in prodane avtorske pravice na Kitajsko.