Evropska komisija trenutno med drugim promovira tudi novo iniciativo, imenovano MobiliseSME: mobilnost strokovnjakov in kvalificiranih zaposlenih v malih in srednje velikih podjetjih.
Zajemala bo skoraj vse države EU in Turčijo, podjetja pa se bodo, če bodo pristopila v program, odločala bodisi za enostranski sprejem ali enostransko pošiljanje uslužbenca, ali pa za medsebojno izmenjavo za obdobje enega do dveh mesecev. Projekt spominja na Erasmus za študente. Trenutno se zbirajo prijave zainteresiranih podjetij za pilotno testiranje ideje, ki bo potekalo od novembra letos do marca 2017.
Vizija projekta Mobilnost sloni na tezi, da bo projekt povečal konkurenčnost sodelujočih podjetij z dvigom sodelovanja in odpiranjem novih poslovnih priložnosti s partnerji, s katerimi bo v okviru projekta vzpostavljen globlji stik. To naj bi pripeljalo do različnih možnosti sodelovanja, od dobave (sestavnih delov), podizvedbe naročil, medsebojnega trgovanja, zastopanja, marketinških dejavnosti in celo skupnih vlaganj. Program bo močno podpiral strateško usmeritev EU glede pametne in vključujoče rasti.
V program vključeni zaposleni bodo pridobili veliko: dobro poznavanje novih trgov, procesov in tehnologije v sorodnih panogah ter morda stkali bolj osebne stike in mreže. Evropska komisija verjame, da se bodo udeleženci bolj zavedali pomembnosti skupnega evropskega trga.
Spomladi je potekala online-raziskava, končujejo se verifikacijske fokusne skupine po nekaterih državah. Več: http://mobilisesme.eu/index.php/en/aboutmobilisesme/
VIDEO PREDSTAVITEV PROGRAMA MobiliseSME:
Koristi od programa MobiliseSME
Ekonomske:
MS podjetja predstavljajo 99 % vseh podjetij v EU in ustvarjajo 85 % novih delovnih mest. Izmenjava zaposlenih lahko pomeni poslovni most do manj znanega lokalnega trga in morebitnih partnerjev. Mednarodno usmerjena podjetja imajo 7 % rast zaposlenosti.
Družbene:
državljani z mednarodnimi izkušnjami postanejo katalizatorji sodelovanja; seveda pospešujejo tudi sodelovanje med državami EU, upoštevaje načelo enotnosti in različnosti. Celo kratka izkušnja z življenjem v drugi državi obogati človeka, ga odpre za spremembe in izboljšave in za prenos dobre prakse.
Osebne:
vsakdo s poznavanjem mednarodnega poslovnega okolja in znanjem jezikov je v dokajšnji prednosti pred drugimi zaposlenimi. Pridobljeno poznavanje druge kulture, načina dela, drugačne komunikacije ipd. je zelo dragoceno. Že sama prostovoljna vključitev v program pomeni, da je oseba pripravljena na spremembe in odprta za sodelovanje.