V vsakem poslu partner ni potreben.
Ampak, odločili ste se ustanoviti podjetje in verjamete, da bi vam bilo bolje in lažje z nekom o strani, ki bi delil vašo vizijo, vam dajal oporo, opravil nekatera dela bolje od vas in sploh prispeval k razvoju podjetja, mar ne?
Dve glavi pogosto zares vesta več, kot ena sama.
Številne odločitve, zlasti takojšnje, vam bodo olajšane, če jih boste z nekom delili oziroma vam bo oseba zainteresirano, bolj kot vaši uslužbenci, pomagala do najbolj ustreznih odločitev.
Če ne verjamete povsem v priljubljeni slovenski pregovor: V španoviji še pes crkne, potem je morda pravi čas, da razmišljanje o partnerju, pa naj bo to v zagonskem podjetju ali že razvijajočem se.
Vendar, pomnimo, partnerstvo v podjetju je zelo podobno poroki.
Problemi med partnerjema so lahko zelo kompleksni in celo usodni, lahko pride do varanja ali ločitve. Vse to je zelo boleče, dolgotrajno, celo tragično, zato je potrebno partnerja zelo skrbno izbrati.
Imel sem partnerje, s katerimi smo še vedno zelo dobri prijatelji, še več pa takih, ki jih ne želim več videti.
Po navadi iščemo zaupanja vredne ljudi v svoji neposredni bližini, med prijatelji in sorodniki. Eni in drugi nas lahko zapeljejo v hude težave.
Za prijatelje (in tudi sorodnike) se mi je večkrat izkazalo, da postanejo, ko pride do denarja, delitve uspešnosti, pohlepni, da izdajo zaupanje, da se niso pripravljeni povsem predati uresničevanju vizije podjetja, da pričakujejo plačilo že zaradi tega, ker so, ker bivajo.
Staro pravilo je, da se iz poslovnega partnerstva lahko razvije odlično, tesno in zanesljivo prijateljstvo do konca življenja, obratno pa težje.
Drži, dobrega partnerja, s katerim bomo sodelovali do konca (izhoda, propada, upokojitve,…) ni lahko najti.
Zato je v nadaljevanju nekaj napotkov, ne aksiomov.
Skupna pot
Dolgoletno sodelovanje z nekom in s tem spoznavanja tega človeka zagotovo olajša uvrstitev te osebe med potencialne partnerje. Pomnite, če je bilo do sedaj v vajinem odnosu vse v redu, sploh ni nujno, bo razmerje delovalo, ko pridejo do težav.
Poizvedite kaj več o tej osebi, diskretno in previdno, v njegovi/njeni okolici in na spletu. Predvsem o tem, kako funkcionira v kritičnih situacijah.
Še to – če človeka poznate le kot kolega – študenta ali iz nekega kluba, to nikakor ni dovolj velik razlog, da bi ga povabili v partnerstvo.
Ritem
Podobne delovne navade, podobno razumevanje razmejitve in ravnotežja med poklicnim in zasebnim življenjem je za uspešno partnerstvo zagotovo pomembno.
Če ima partner kup otrok, in jih razvaža po popoldanskih dejavnostih, kar se začne še med delovnim časom, če ima zaradi njih številne bolniške odsotnosti, potem bosta kmalu prišla navzkriž.
Neusklajenost opravljenih ur in prizadevanj hitro in zanesljivo privede do zamer. Podobno je, če se partner ukvarja s športom, ki zahteva veliko časovno angažiranost, kot na primer golf.
Ni vama treba biti v pisarni ob točno istem času, razen, če to iz nekega razloga vaš posel dejansko zahteva. Vendar se je potrebno glede tega vnaprej dogovoriti.
Komplementarnost
Partnerja se morata dopolnjevati v čustvenem in temperamentnem področju. Le tako lahko stabilno sodelujeta, če pride do težav v podjetju, saj se morata podpirati. Morda je lažje najti partnerja s komplementarnimi (poslovnimi, tehničnimi) znanji in veščinami, kot z »mehkimi« lastnostmi.
Trdnost partnerstva je od komplementarnosti tiho zelo odvisna. Pazite pa se partnerjev s premočnim egom, ki se ne morejo podrediti, priznati napake in občasno skloniti glavo.
Partner mora izkazovati tudi visoko stopnjo čustvene inteligence.
Partnerja si morata ugajati kot osebnosti, ali se vsaj tolerirati, saj s partnerjev poslu pogosto preživimo več časa, kot z zakonskim. To ne pomeni, da moramo tudi skupaj hoditi na dopust in na vikende.
Še nekaj!
Lahko si izberemo partnerja nasprotnega spola, toda pazimo, da že v samem začetku ni med obema nikakršne spolne privlačnosti. Če se tu stvari zapletejo v razmerje, lahko pričakujemo skoraj brez izjeme le katastrofo.
Samostojnost
Partner mora biti absolutno povsem sposoben samostojnega dela. Imeti mora lastno iniciativo, spodbujati tudi vas in nikakor ne sme čakati na vaša navodila. Potem je zgolj uslužbenec, od partnerja pa se pričakuje veliko več, saj tudi sam pričakuje in zahteva več.
Integriteta
Partner mora biti zrela oseba, ne sme lagati (o težavah), prikrivati (napake), biti mora etično in moralno pokončna in poštena oseba, da se ne zgodi, da na primer del prihodkov kanalizira na svoj osebni račun.
Zgodil se mi je, da je notranji partner v podjetju pobiral provizijo od izvajalcev.
Partnerju morate brezpogojno zaupati, sicer ne boste mogli uspešno sodelovati.
Vendar do kdaj?
Kdaj se lahko stvari sfižijo in kako boste to pravočasno dognali? Težko. Zato se v startu zavarujemo tako, da iščemo za partnerja osebo s čim višjo osebno integriteto.
Ambicije
Partner naj se in se mora poistovetiti s cilji podjetja, ki ste jih postavili.
Za vedno, sicer boljše, da ga sploh ne vzamete v partnerstvo.
»Bomo videli, kaj prinese čas!« in podobne nezavezujoče izjave pred vstopom ne pridejo v poštev.
Problem lahko nastane kasneje, ko začno partnerju rasti ambicije po samostojnem delu, za kar bi odpeljal iz skupnega podjetja del delavnosti ali bi celo ukradel celoten koncept in posel, seveda s kupci in dobavitelji vred.
Nekatere varovalke je možno vgraditi v pogodbo o partnerstvu, vseh pa ne.
No, ste zdaj že evidentirali kakšnega potencialnega partnerja?
Priznam, idealnega je težko najti, ampak vseeno se je potrebno zelo resno posvetiti iskanju najboljšega razpoložljivega, sicer nas kasneje lahko močno boli glava.
Vito Komac