Zakon o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju (v nadaljevanju: ZFPPIPP) zajema tudi osebni stečaj z možnostjo predlaganja postopka odpusta obveznosti. (https://zakonodaja.com/zakon/zfppipp)
Osebni stečaj je lahko dobrodošel izstop iz podganje dirke. Pomeni: jaz se ne grem več, ne morem. Zadolženost in insolventnost fizičnih oseb je marsikoga porinila čez rob, v samomor.
Osebni stečaj je veliko prijaznejša možnost, ki povzroči manj škode družini in širši družbi.
Ni pa vedno enostavna in lahka operacija in ima tudi številne pasti, kot so prodajne in darilne pogodbe na nepremičninah in ugotavljanje deležev partnerjev oziroma zakoncev.
V stečajno maso namreč sodi tudi skupaj ustvarjen delež na skupnem premoženju zakoncev ali zunajzakonskih partnerjev, ne glede na to, da je kot lastnik vpisan drug partner.
Primarni cilj osebnega stečaja je poplačilo upnikov iz premoženja dolžnika, šele nato pa t. i. »finančna sanacija« dolžnika s postopkom odpusta obveznosti.
Kadar dolžnik odsvoji (z ne plačnimi pogodbami in dogovori prenese) vrednejše premoženje na tretje osebe v obdobju manj kot treh let po vlogi za osebni stečaj, se to premoženje vrne v stečajno maso.
Analogno je z odpovedjo dednega deleža v korist določene osebe.
Stečajni upravitelj bo s poizvedbami pri pristojnih organih pridobil tovrstne informacije v zvezi z lastništvom določenega premoženja, odsvojitvijo slednjega v zadnjih treh letih ..
V stečajno maso spada vse premoženje, ki ga ima dolžnik na dan začetka postopka ali ga pridobi med postopkom.
Stečajno maso v osebnem stečaju upravlja stečajni upravitelj, iz te stečajne mase pa se poplačujejo upniki oz. dolgovi dolžnika v osebnem stečaju.
Stečajna masa obsega dolžnikove nepremičnine, vrednejše premičnine (npr. avtomobil, plovilo, umetniške slike, računalnik, telefon, zlatnina, orožje), delnice, vrednostne papirje, sredstva življenjskega zavarovanja, terjatve do njegovih dolžnikov, sredstva na bančnih računih, plačo in druge prejemke.
Dolžniki pogosto želijo postati bolj vitki in nezanimivi za upnike, zato premoženje neodplačno odsvajajo.
Če so ta dejanja, npr. odsvojitev nepremičnin, vozila, česa drugega vrednejšega) v roku, krajšem od treh let od vložitve predloga za osebni stečaj, bo stečajni upravitelj to podarjeno premoženje vrne v stečajno maso.
Plača in drugi prejemki spadajo v stečajno maso v znesku, ki presega 76% zneska bruto minimalne plače.
V enaki višini se zarubijo tudi sredstva na dolžnikovih bančnih računih.
V stečaj gre lahko zaposlena oseba, prav tako tudi brezposelna oseba, ki je prijavljena na zavodu za zaposlovanje in aktivno išče zaposlitev.
Dokumenti – priloge vlogi za osebni stečaj so:
- fotokopije vseh bančnih kartic,
- zadnje tri izpiske TRR ali zbirni promet na računu za pretekle tri mesece,
- zadnje tri plačilne liste, če ste zaposleni, ali potrdilo o višini pokojnine,
- odločbo o nadomestilu za brezposelnost, otroškem dodatku ali socialni denarni pomoči (če prejemate takšne dohodke),
- rojstne liste otrok, ki jih preživljate,
- dokazila o vašem zdravstvenem stanju,
- podatke o vaših dolgovih: izvršbe, pozivi k plačilu, predlogi zunaj sodne poravnave, opomini, sodbe itd.
Odpust obveznosti stečajnemu dolžniku omogoča, da se razbremeni dolgov, ki so nastali do začetka postopka osebnega stečaja in tako sanira svojo finančno situacijo.
Po končanju postopka je dolžnik prost tistih odpuščenih obveznosti in ga upniki zanje ne morejo več terjati, lahko pa jih poravna prostovoljno.
Odpust obveznosti je možen, če dolžnik:
- ni bil pravnomočno obsojen za kaznivo dejanje proti premoženju,
- je bil v zadnjih 10-tih letih že odpuščen obveznosti.
Odpust obveznosti v skladu s 408. členom ZFPPIPP učinkuje za vse terjatve upnikov do dolžnika, ki so nastale do začetka postopka osebnega stečaja.
Ne glede na to, ali je upnik to terjatev prijavil v postopku osebnega stečaja.
Odpust ni mogoč za dolgove iz naslova preživninske obveznosti, za izrečene globe (npr. prometni prekrški) ter odškodnine za povzročene telesne poškodbe, pri samostojnih podjetnikih oz. bivših samostojnih podjetnikih pa še prispevki, ki jih dolgujejo Fursu.
Sodišče s sklepom določi preizkusno dobo, v kateri se spremlja, ali dolžnik izpolnjuje vse zakonsko določene obveznosti za odpust obveznost.
Traja odvisno od dolžnika (starost, družinske razmere, …) od dveh let od petih let, povprečno pa od dveh do dveh let in pol.
Uspešno zaključena pomeni, da se dolžniku odpusti obveznosti, ki so nastale pred začetkom stečajnega postopka.
Vse nepremičnine v lasti dolžnika se prodajo, izkupiček gre v stečajno maso.
Če v njej prebiva dolžnik ali kdo drugi, mora nepremičnino v treh mesecih izprazniti (osebe, pohištvo, skratka vse) in jo predati upravitelju. Dolžnik mora drugam. Če noče, ga sme upravitelj sme prisilno izseliti.
Stečajni dolžnik je prost plačila takse ali drugih sodnih stroškov.
Potrebno pa je plačilo overitve podpisa na vlogi za začetek stečajnega postopka in preostala procesna dejanja med postopkom (npr. ugovori, pritožbe).
Sodišče določi trajanje preizkusnega obdobja od dveh do petih let, izjemoma od šestih mesecev do dveh let.
V povprečju stečajni postopek traja tri leta, preizkusna doba za odpust obveznosti pa približno dve leti in šest mesecev.
Osebni stečaj se konča, ko sodišče izda sklep o končanju postopka osebnega stečaja.
Uredništvo Podjetnik.net