Obdavčitev nerezidentov – pravnih oseb
Zavezanost za davek od dohodkov pravnih oseb
Rezident je zavezanec, ki ima sedež v Sloveniji ali ima kraj dejanskega poslovodstva (poslovna enota) v Sloveniji – nerezidenti pa so zavezanci, ki ne izpolnjujejo nobenega izmed teh pogojev.
Hčerinske družbe tujih pravnih oseb v Sloveniji se po Zakonu o davku od dohodkov pravnih oseb -ZDDPO-2 štejejo za rezidente Slovenije in so zavezane za davek v Sloveniji.
Nerezidenti so zavezani za davek od dohodkov, ki jih dosegajo v poslovni enoti ali preko poslovne enote v Sloveniji, in dohodkov, ki imajo svoj vir v Sloveniji za katere je določena obveznost za davčni odtegljaj.
Poslovna enota nerezidenta je zlasti:
- pisarna, podružnica, tovarna, delavnica, rudnik, kamnolom ali drugi kraj, kjer se pridobivajo ali izkoriščajo naravni viri,
- gradbišče, projekt gradnje, montaže ali postavitve ali nadzor v zvezi z njimi, če dejavnost oziroma posli trajajo dlje kot 12 mesecev
- posrednik, ki ima pooblastila za sklepanje pogodb v imenu nerezidenta
- posrednik, ki v svojem imenu deluje za nerezidenta, v okviru svoje redne dejavnosti kot borzni posrednik, posrednik s splošnim pooblastilom ali kateri koli drugi neodvisni posrednik, kadar deluje v celoti ali pretežno v imenu nerezidenta.
Obdavčitev z davčnim odtegljajem
Davek se izračuna, odtegne in plača po stopnji 15 % od dohodkov nerezidentov, razen dividend in dohodkov podobnih dividendam, izplačanih preko poslovne enote nerezidenta, ki se nahaja v Sloveniji.
Z davčnim odtegljajem so obdavčeni dohodki, ki imajo vir v Sloveniji:
- dividende in dohodki, podobni dividendam; tudi prikrito izplačilo dobička (nadomestilo povezani osebi, zagotovitev vseh oblik sredstev in opravljanja storitev (tudi odpust dolga, brez plačila ali po prenizki ceni, neizročena, neopravljena dela);
- davek od teh dohodkov se ne izračuna, odtegne in plača, če je rezident v državi članici EU oziroma EGP, in je zavezanec za davek od dohodkov, da v državi rezidentstva ne more uveljavljati slovenskega davka in da transakcija ne pomeni izogibanja davkom;
- plačila za obresti,
- plačila za uporabo avtorskih pravic, patentov, zaščitnih znakov in drugih premoženjskih pravic in drugi podobni dohodki;
- plačila za zakup nepremičnin, ki se nahajajo v Sloveniji;
- plačila za storitve nastopajočih izvajalcev ali športnikov, če ta plačila pripadajo drugi osebi;
- plačila za storitve svetovanja, trženja, raziskav tržišča, kadrovanja, administriranja, informacijske storitve ter pravne storitve, če so plačila opravljena osebam, ki imajo sedež ali kraj dejanskega delovanja poslovodstva v državah, razen držav članic EU, v katerih je splošna oziroma nominalna stopnja obdavčitve dobička nižja od 12,5 % in je država objavljena na seznamu v skladu z 8. členom ZDDPO-2.
Osnova za davčni odtegljaj od navedenih dohodkov je vsak posamezni dohodek.
Davek se obračuna in plača po stopnji 15 %.
Davek se ne odtegne od plačil dohodkov Republiki Sloveniji, samoupravni lokalni skupnosti v Sloveniji in Banki Slovenije ter zavezancu rezidentu in nerezidentu za dohodke, ki jih dosega v poslovni enoti v Sloveniji, če izplačevalcu sporočita svoji davčni številki.
Davek se ne izračuna, odtegne in plača od plačil dividend, plačanih nerezidentu, rezidentu v državi članici EU oziroma EGP, ki ni Slovenija, zavezancu za davek od dohodkov v državi rezidentstva, če ne gre za dohodke, plačane poslovni enoti tega rezidenta v Sloveniji, in če nerezident davčnega odtegljaja ne more uveljavljati v državi rezidentstva, ker primeroma uveljavlja ukrep izvzema dividend iz davčne osnove in transakcija ne pomeni izogibanja davkom. Nerezident plačniku davka izroči izjavo, da:
- je v državi rezidentstva zavezanec za davek od dohodkov,
- v državi rezidentstva za prejete dividende ne more uveljavljati davka, in
- da transakcija ne pomeni izogibanja davkom.
Davek se ne izračuna, odtegne in plača od plačil dividend ter dividendam podobnim dohodkov in plačil za obresti, ki so izplačane prejemniku – rezidentu države članice EU ali EGP, ki ni Slovenija, pod pogojem:
- da so prejemniki tuji pokojninski skladi, investicijski skladi in zavarovalnice, ki lahko izvajajo pokojninske načrte;
- da ne gre za dohodke, plačane poslovni enoti tega nerezidenta v Sloveniji; in
- da prejemnik dohodka v državi rezidentstva ne more uveljavljati (si povrniti) slovenskega davka.
Kot nezmožnost uveljavljanja davka se šteje tudi oprostitev od obdavčenja ali obdavčitev dohodkov teh zavezancev v državi rezidentstva po stopnji 0 %.
Obdavčitev poslovne enote tuje pravne osebe v Sloveniji
Davčne obveznosti tujega podjetja (nerezidenta), ki v Sloveniji opravlja poslovne aktivnosti preko poslovne enote, so naslednje:
- predložitev davčnega obračuna od dohodkov, ki jih dosega v poslovni enoti ali preko poslovne enote v Sloveniji;
- davek od dohodkov pravnih oseb se obračuna in plača preko davčnega obračuna poslovne enote, po stopnji 19 %;
- davčno leto je enako koledarskemu, davčni zavezanec pa si lahko izbere davčno leto, ki sovpada z njegovim poslovnim letom. V ta namen davčnemu organu pošlje pisno obvestilo;
- davčni zavezanci med letom plačujejo akontacijo davka, ki se izračuna glede na višino davčne obveznosti v preteklem davčnem obdobju v davčnem obračunu. Če zavezanec ocenjuje, da bo davčna osnova tekočega leta drugačna od davčne osnove iz preteklega leta, lahko davčnemu organu predloži vlogo za spremembo višine akontacije med letom.
V skladu s slovensko zakonodajo je dobiček poslovne enote nerezidenta v Sloveniji določen kot dobiček, ki se lahko pripiše tej poslovni enoti.
Obdavčitev poslovanja po mednarodnih pogodbah
Osnovno pravilo določa, da se dobiček podjetja države pogodbenice obdavči samo v državi rezidentstva podjetja, razen, če podjetje posluje v drugi državi pogodbenici prek stalne poslovne enote. Kadar je ta pogoj izpolnjen, lahko država pogodbenica, v kateri je poslovna enota, obdavči dobiček podjetja druge države pogodbenice, vendar samo toliko dobička, kot se pripiše tej stalni poslovni enoti.
V pogodbe je lahko vključen poseben člen o dohodkih iz naslova »samostojnih osebnih storitev«. Ta določa, da se dohodek, ki ga rezident države pogodbenice ustvari s poklicnimi storitvami ali drugimi samostojnimi dejavnostmi, obdavči samo v državi rezidentstva posameznika, razen, če se dejavnost opravlja preko stalne baze, ki mu je redno na voljo v drugi državi pogodbenici. V tem primeru se lahko v tej drugi državi obdavči samo tolikšen del dohodka, kolikor se ga lahko pripiše tej stalni bazi.
Obdavčitev nerezidentov – fizičnih oseb
Kdo je nerezident – fizična oseba
V 7. členu Zakona o dohodnini (Zdoh-2) je nerezidenta praviloma tuja oseba, ki v Sloveniji biva le krajši čas ali občasno. Zato je potrebno poznati natančen odgovor, ali je fizična oseba zares nerezident Slovenije.
Obdavčljivi vir dohodka nerezidenta – fizične osebe
Davčni nerezident plačuje davke v Sloveniji v kolikor dosega dohodke, ki imajo vir v Slovenji. Največkrat gre za zaposlitev ali dohodke iz naslova nepremičnin.
Kadar se zaposlitev dejansko ne izvaja v Sloveniji, potem prihodek pri nas ni obdavčen. Za uveljavljanje tega je potrebno pred izplačilom prve plače predložiti poseben obrazec.
Obdavčene so tudi obresti, dividende in dobiček iz kapitala.
Prihodki nerezidentov od nepremičnin so obdavčeni. Zato morajo nerezidenti oddajati napoved dohodkov od oddaje nepremičnin v najem. Davčne stopnje so enake, kot za rezidente.
Mednarodne pogodbe ugodnosti za nižjo obdavčitev nerezidentov so:
- preprečevanje dvojne obdavčitve v državi vira
- obdavčevanje v državi vira (Sloveniji) po nižji stopnji, največkrat pri dividendah, obrestih in premoženjskih pravicah. Znižane stopnje se gibljejo med 5 in 15 odstotkov.
Nerezident ne plačuje dohodnine:
- na dobiček od kapitala, od vrednostnih papirjev in lastniških deležev ter dohodkov investicijskih skladov (pod določnimi pogoji)
- od zaposlitve na tujem diplomatskem predstavništvu
- od zaposlitve, če poteka delo v drugi državi
- od dohodka iz naslova opravljanja dejavnosti (razen izvajalci ali športniki ob dodatnih pogojih)
- in nekatere druge dohodke.
Plačilo dohodnine nerezidentov – fizičnih oseb
Izplačevalec dohodka, slovenska pravna oseba, fizični osebi – v njegovem imenu plačuje akontacijo dohodnino sproti. Hkrati poroča FURS o dohodku in odtegljaju.
Kadar je izplačevalec tuja pravna oseba, mora nerezident sam napovedati dohodek.
Nerezidenti lahko zaprosijo za izdajo potrdila o plačanem davku v Sloveniji (za uveljavljanje odbitka ali oprostitve v svoji državi) za posamezno davčno leto.
Vir: povzeto po različnih virih