Če berete naš portal Podjetnik.net, pa tudi druge, poslu namenjene strani, potem ste podjetnik – ali pa se vsaj nagibate k podjetništvu. Če pa še niste, se verjetno sprašujete: »Kdaj je pravi čas, da se odločim za podjetniško pot?«
Vsekakor, če je nuja, če nimate zaposlitve in ne kaže, da jo boste dobili prav kmalu, imate pa kako primerno poslovno idejo (ne glede na vaša leta, izkušnje, spol, izobrazbo ali socialni položaj): potem pojdite med podjetnike. Ne pozabite, da je preko 90 % vseh gospodarskih družb osebnih ali z znanim lastnikom, delniške korporacije pa ustvarijo le 10 % svetovnega bogastva.
Res je, da ni vsakdo ‘primeren’, da bi postal podjetnik.
Poznamo mnoge, ki so se odločali in odločali, pa kar ni in ni prišel pravi čas … (vsaj tako so menili). Verjetno pa so bili vzroki drugje, na primer pri občutku (ne)varnosti.
Mnogi uveljavljeni podjetniki se spominjajo časa, ko so se sami podali iz varne službe med podjetnike. Misel na varnost, pri čemer mislimo predvsem na prihodke, ki omogočajo preživetje, jih je preganjala. Skrbelo jih je, kako se bo poslej odvijalo vsakdanje življenje. Bili so v veliki stiski. Prežeti z zaskrbljenostjo in v precepu, hkrati pa polni ustvarjalnega zagona in načrtov so mnogi novi podjetniki obiskovali dosedanje stranke popoldanske dejavnosti in želeli od njih slišati, ali / če /da bodo še imeli naročila pri njih …
Drugi razlog za oklevanje je najbrž neprimerna mentalna naravnost; bodisi da gre za podcenjevanje podjetništva, ali pa strah pred neznanim in pomanjkanjem znanja, ki bi obvladalo spopad z novimi izzivi (pravnimi, davčnih in celo strokovnimi). Podjetništvo res ni niti enostavno niti lahko. Je pa nemalokrat nujno potrebno za realizacijo lastnih želja, hotenj in idej.
Kdaj torej veste, da je potrebno stopiti na pot podjetništva?
Ko vas hierarhija ‘ubija’
Kadar pravimo: Le nebo je meja!, to velja za velike ideje (včasih pa banalno- zgolj za prihodke) … Ampak v službi vam mejo odločanja postavljajo predpostavljeni, šefi, direktorji, predsedniki, nadzorniki, lastniki, …in če plezate po hierarhični lestvici leta in leta, boste nekoč morda le dosegli klin, kjer boste odločali relativno samostojno.
Če niste iz takega testa, da bi to zdržali, potem vam bo morda res bolje v podjetništvu, kjer boste sami svoj šef.
Zaslužite si več
Vaša plača ni dovolj odvisna od vaše prizadevnosti, opravljenega dodatnega dela, danih idej?
Menite, da si zaslužite za vaš prispevek večje plačilo, to pa vam onemogoča plačna politika v organizaciji, ali morda le apetiti lastnikov ali delničarjev!?
Prepričani ste, da ste sami sposobni narediti več, bolje in za višje plačilo.
Zavedate se, da so najbogatejši Zemljani podjetniki, ki so začeli v garaži ali dnevni sobi.
Četudi vam ni do takega bogastva, bi radi več, kot imate sedaj … in podjetništvo, menite, se zdi prava odločitev.
Imate izkušnje?
Četudi vaše trenutno delovno mesto nima nič skupnega z marketingom, prodajo in podjetništvom nasploh, pa imate morda izkušnje iz uspešnega dela v mrežnem marketingu. Morda imate izkušnje iz pridobivanja sredstev za lokalni športni klub ali umetniško društvo? Morda se družite z zanimivi ljudmi, tako poslovnimi kot potencialnimi kupci vašega bodočega produkta; morda ste vključeni v primerne skupine na socialnih omrežjih, naročeni na newsletterse s poslovnimi vsebinami, ob tem pa se učite tudi iz izkušenj Richarda Bransona? Potem se boste najbrž kar kmalu podali med podjetnike!
Ne spadate v okolje redne službe
Mnogi so srečni, da imajo zaposlitev in solidno plačo. Vsaj »normalni« ljudje so. Tudi vi bi morali biti veseli, da imate redno zaposlitev. Toda če imate zjutraj na poti do delovnega mesta kepo v želodcu, če ste med delom nervozni in pogledujete na uro, kdaj bo konec trpljenja v službi, če vam je slabo ob misli, da boste gledali vedno iste osebe še dvajset let ali več in prihajali ves ta čas na delo ob točno določenem času (sicer bi vas doletele sankcije) in odhajali spet po urniku, se drenjali v gneči na poti domov … Bi naj bi bili kljub vsemu srečni? No, vi niste.
Tako delo torej ni za vas. Potrebujete razpeta krila in svobodo, da izživite svojo kreativnost, da navsezadnje delate zase in ne za nekoga drugega.
Tudi če vaš šef sicer sprejema vaše ideje in se te realizirajo (vi pa imate od tega manj, kot bi bilo pošteno), boste vztrajno razmišljali o samostojni poti, kajne? Kreativcem se namreč pogosto obrne tako: razvijejo nek projekt in zapustijo dosedanjega delodajalca. Morda ostanejo z njim v poslovnem odnosu – morda pa jim ta meče polena pod noge … Vendar apeliramo na prakso, ki je postavila podjetja v Silicijevi dolini že pred desetletji: vsakogar, ki je odšel »na svoje«, so bili pripravljeni sprejeti nazaj. (Pa pri nas? Najbrž ni tako; nevarnost pred novim odhodom ali zamera je verjetno prevelika ovira.)
Razmišljate drugače
Če vidite probleme in iščete rešitve zanje, namesto da bi se oklepali pristopa z desetletja starimi klišeji, potem,na primer, delo v državni upravi ni za vas. Zakaj ne? V določenih okoljih so nove poti in nove ideje »prepovedane«- vsaj nezaželene!- bodisi zato, ker si pravico misliti pridržujejo le nadrejeni, ali ker ti nimajo posluha, ali pa preprosto sodelavci blokirajo vsakršno kreativnost (morda zaradi udobja vajenosti na procese, ali pa zato, da ne bi bilo njim treba delati več).
Vi pa veste in znate spremeniti stvari … ter ostajate frustrirani. Ne bojte se; človek z uresničljivimi idejami v neki panogi bo uvidel probleme in našel rešitve tudi v mnogih drugih panogah. Če za vas nič ni dovolj dobro in je zato primerno za izboljšave, jih skušate zamisliti in uresničiti – potem dejansko že razmišljate podjetniško!
Če se tudi vi zbujate sredi noči zaradi nenadnih idej (celo zapisujete si jih), če vam misli preskakujejo od teme na temo, če povsod vidite priložnosti, …no, potem ste kar resen kandidat za podjetnika. (Pa čeprav vam bodo iz vaše okolice postregli s 1000 razlogi za to, da raje ostanite v varni, topli službici, kjer redno dobivate plačo!)
Morda vam bo v spodbudo tale misel:
»Pojdimo in raziščimo jutrišnji dan, namesto da smo zaskrbljeni zaradi tega, kar se je zgodilo včeraj.« – Steve Jobs