Zavezanec za davek na dodano vrednost (DDV) obvezno postane pravna ali fizična oseba, ki samostojno opravlja gospodarsko dejavnost (ne glede na njen poslovni izid), ko njena fakturirana realizacija preseže 50.000 EUR v zadnjih 12-tih mesecih (ne nujno enem letu). Večino stvari glede DDV ureja Zakon o davku na dodano vrednost (ZDDV-1).
Zavezanec postane tudi pravna oseba:
- kadar njene nabave znotraj EU presežejo 10.000 EUR v koledarskem letu;
- če prejema storitve od davčnega zavezanca iz druge države-članice EU;
- če opravlja storitve davčnemu zavezancu iz druge države EU.
Pravna oseba lahko v sistem DDV vstopi prostovoljno, tudi, če so njeni prihodki manjši od cenzusa.
Zavezanost za DDV se podjetju splača, če ima visoke vhodne stroške z DDV, oziroma če veliko posluje s podjetji – davčnimi zavezanci za DDV, ki lahko vstopni DDV upoštevajo kot odbitek. Zavezanost prinese podjetju tudi nekoliko večjo kredibilnost.
Vključitev v sistem DDV je smiselna tudi v primeru, ko se že v samem začetku delovanja gospodarske družbe predvidevajo prihodki, večji od 50.000 EUR, in ima družba v teku naložbe in nabavo blaga in storitev, obremenjenih z izhodnim DDV-jem dobaviteljev.
Zavezanec za DDV k svojim produktom zaračunava DDV. Voditi mora davčne evidence in oddajati obračune DDV (mesečno ali trimesečno).
Osebe – nezavezanci – ne morejo odbiti vstopnega DDV, ki jim je zaračunan za nabave blaga in storitev pri opravljanju svoje dejavnosti; kadar je dobavitelj zavezanec za DDV, torej ta znesek povečuje posamezen strošek, nabavo ali investicijo.
Zahtevek za uvrstitev med zavezance z DDV lahko vloži pravna oseba že ob sami ustanovitvi, kar mora podkrepiti z dokumentiranimi dokazili (pogodbe, poslovni načrt, predračuni ipd.).
Prostovoljni zavezanci morajo ostati v sistemu pet let, »redni« pa lahko izstopijo, ko ne izpolnjujejo več osnovnih pogojev z obvezno registracijo.
Pridobitev identifikacijske številke za DDV
Zahtevek za izdajo številke https://edavki.durs.si/OpenPortal/Dokumenti/ddv_p2.i.sl.pdf mora bodoči zavezanec za DDV vložiti pri pristojnem finančnem uradu elektronsko – prek sistema eDavki . https://edavki.durs.si/EdavkiPortal/OpenPortal/CommonPages/Opdynp/PageD.aspx?category=izdaja_identifikacijske_stevilke_za_ddv_domaci_preb
Zahtevek je sicer potrebno vložiti najpozneje v mesecu, ko je pričakovati prekoračitev 12-mesečnega cenzusa 50.000 evrov.
Zavezanec mora po odobritvi uporabljati predpono SI pred davčno številko. Če podjetje posluje s tujino, se mora registrirati kot atipični zavezanec in nima pravice do odbitka vstopnega DDV, niti ga ne sme obračunavati.
Obveznosti zavezanca za DDV
Zavezanec mora voditi evidenco izdanih in prejetih računov, oddajati mora obračun DDV-ja (prvo leto mesečno, kasneje četrtletno). Če bi izdajal račune brez DDV-ja kupcem v EU, mora zavezanec za tisti mesec izdati rekapitulacijsko poročilo.
Posledice »pozabljivosti«, »nepoučenosti« in ostalih napak
Neizpolnjevanje obveznosti iz naslova zavezanosti za DDV pa ima lahko hude posledice.
Pravna oseba lahko glede na velikost dobi kazen od 800 evrov do 75.000 evrov, odgovorna oseba pa od 400 evrov do 125.000 evrov.
Uredništvo Podjetnik.net