Za uspešno javno nastopanje je podajanje informacij izredno pomembno.
Sprašujem se, kaj dandanes ob poplavi internetnih vsebin in raznoraznih digitalnih aplikacij ljudje slišijo od javnih govorcev in kaj le te dela dobre. Osnovni element vsakršne komunikacije je seveda informacija. Ljudje ves čas stremimo k informacijam, privlačijo nas zanimive novice, četudi je vprašljiva njihova verodostojnost.
Težko poslušamo govorca, ki ne verjame v to, kar govori, ne vključi svojih čustev, se ne poistoveti z vsebino, besedilom, ki ga podaja poslušalcem. Zelo pomemben je tudi način pripovedovanja; dikcija, artikulacija, gestikulacija. Požiranje črk, kaj šele besed, pri govorjenju poslušalca lahko presneto zmoti.
Če govorimo spontano, poslušalci od nas pričakujejo čim manj floskul in mašil. Tako lahko hitro ugotovimo, ali govorec ve, o čem govori in da se drži teme. Neknjižni govor, sleng, kaj šele preklinjanje v javnem govoru niso zaželeni, čeprav je dokazano, da poslušalec tako lahko bolje absorbira informacijo in si jo na ta način hitreje zapomni. Spontanost govorca omogoča tudi močnejšo empatijo s temo govora in tako trdnejšo povezavo z občinstvom. Tako bomo, tudi ob ne tako pozornem poslušanju, podzavestno opazili, koliko čustev je prisotnih pri podajanju določenega besedila. Ko imamo pred sabo govorca, hitro slišimo, ali je besedilo predhodno prebral, se pripravil na nastop, pozorni pa smo lahko tudi na interpretacijo nekega besedila, ki ni prišlo izpod govorčevega peresa. Sicer pa veljajo zelo podobna pravila kot pri zgoraj omenjenemu improviziranemu govoru.
V strokovnih krogih pa se dotaknemo tudi strukture javnih govorov. Ta mora biti dodobra premišljena, da vsaka beseda znotraj vsebinskega odstavka stoji na svojem mestu. Govor mora biti privlačen, imeti pravo sosledje, z informacijami in dobrim nastopom mora govorec na poslušalca pustiti vtis. Gramatika, izgovarjava, knjižni govor, ton glasu in melodija govora so le nekatere komponente, ki k vsemu prej omenjenemu le še pripomorejo.
Pregovor pravi, da so
majhne stvari tehtne za bogatenje velikega
in v sled tega z veseljem opozarjam na način in stil javnih govorov. Boljši ko je tekst, bolj se lahko izkažemo pri interpretaciji in nastopu.