Zakon o izvršbi in zavarovanju (ZIZ) z novelo ZIZ-L odpravlja pomanjkljivosti veljavne ureditve. S tem želi zakonodajalec preprečiti v preteklosti pogoste in medijsko odmevne izvršbe, ko so bili ljudje pregnani iz lastnih bivališč, ker so se ta prodala, da bi upnik dobil poplačan relativno majhen in obvladljiv dolg.
Novela velja od 25. marca 2021. Z novelo se odpravljajo tudi nekatere nedoslednosti v usklajenosti pravnih redov R Slovenije in EU glede pristojnosti sodišč in izvršljivosti.
Izvršilni postopek omogoča upniku, da doseže prisilno uveljavitev svoje pravice. Hkrati naj se spoštuje ustavna pravica posameznika do dostojanstva in varnosti.
V primeru izvršbe na stanovanjske nepremičnine, ki so dolžnikov dom, lahko sodnik najde pravično ravnovesje med interesi upnika in dolžnika. Dolžnik lahko dobi odlog izvršbe, da lahko najde drug dom. Sodnik tudi obvesti in vključi center za socialno delo. Ta sodišče čim prej seznani z dolžnikovo situacijo in poskuša dolžniku rešiti njegovo bivanjsko stisko, pa vendar ob tem tudi zagotoviti poplačilo upnika. Center za socialno delo skupaj s humanitarnimi organizacijami skuša dolžniku nuditi finančno, čustveno in svetovalno podporo. Pripravijo načrt odplačila dolga (ob pomoči širše družine, sorodnikov, prijateljev, humanitarnih organizacij ipd.) in skrbijo za stike z upnikom v prid dogovora o obročnem ali delnem odplačilu, delnem odpisu dolgov in odlogu izvršbe.
Novela bo omogočila čim boljšo pripravo in za morebitne dolžnikove otroke čim manj stresen postopek.
Iz izvršbe so izvzete živali (te niso več »predmet«!) in predmeti, ki so za dolžnika visoke čustvene vrednosti.
Glede varstva potrošnikov je ključnega pomena ugotovitev Sodišča EU, da morajo v primerih, ko se izvršba lahko začne že na podlagi neposredno izvršljivega notarskega zapisa, ne na podlagi sodne odločbe, države članice potrošnikom zagotoviti ustrezna in učinkovita sredstva za preprečevanje nadaljnje uporabe nedovoljenih pogojev v pogodbah, ki jih s potrošniki sklenejo prodajalci ali ponudniki.
Če potrošnik uveljavlja neveljavnost notarskega zapisa, se izvršba ne sme nadaljevati, ampak je to mogoče šele po odločitvi sodišča.
Dolžnik celo po poteku 8-dnevnega roka od vročitve sklepa o izvršbi, pa pred izdajo odredbe o javni dražbi, predlaga sodišču, da dovoli drugo sredstvo izvršbe, ali da opravi izvršbo na drugi nepremičnini. Po uradni dolžnosti lahko sodišče že sedaj določi drugo sredstvo izvršbe ali drugo nepremičnino, če meni, da zadošča za poplačilo upnikove terjatve.
Uredništvo Podjetnik.net