Pandemija bolezni Covid-19, ki jo povzroča zahrbtni koronavirus, se v večini držav še ne umirja, navkljub požrtvovalnim naporom zdravstvenega in podpornega osebja.
Javno življenje je v številnih državah po svetu povsem ohromljeno, nacionalna gospodarstva pa delujejo zgolj z delom moči. Medtem, ko se zdravniki in sestre borijo za življenja množice umirajočih bolnikov na respiratorjih, se podjetja poskušajo prilagoditi spremenjenim razmeram dela in gospodarjenja, hkrati pa uveljaviti nove rešitve.
Med njimi so tudi proizvajalci medicinskih pripomočkov, ki se že pripravljajo na nove izzive v zdravstvu po koncu pandemije. Pri današnji zdravstveni krizi gre namreč za mnogo več kot samo za »maske, respiratorje in cepivo«. Agilna manjša podjetja in startupi že danes ponujajo trgu prelomne medicinske rešitve in pripomočke, ki napovedujejo prihodnost zdravstva. Med mnogimi lahko navedemo, denimo, Smart Blood Analytics z AI-podprto analizo krvnih preiskav za diagnostiko koronovirusa, MESI Medical s kompaktnimi EKG »tablicami« ali UVentions s pametnimi UV-sterilizacijskimi sistemi za široko uporabo tako v bolnišnicah kot v domovih.
Največji izziv, ki čaka startupe, je, kako zadostiti regulatornim zahtevam za medicinske pripomočke. Zagonska podjetja namreč nimajo vpeljanih sistemov in znanja, kako voditi celotni razvojni proces v okviru regulatornih okvirov. Značilni čas za uvrstitev medicinske naprave na trg je 3 do 5 let, za bioinovacije ali nova zdravila pa je lahko še daljši.
Kako izziv premagati? Obstajajo inženirske hiše, ki že obvladajo celotni proces razvoja medicinskih pripomočkov, od planiranja in razvoja do končne certifikacije ustreznosti in umestitve izdelkov na trg. Te lahko pomagajo zagonskim podjetjem uresničiti načrte, saj imajo izvedence za vsa potrebna področja in tudi vpeljane procese.
Ena od takih grup je ArrowFast Medical Device Engineering, ki je nastala v okrilju družbe Cosylab d.d. s sedežem v Ljubljani, svetovnega integratorja krmilnih sistemov za protonsko terapijo in velike fizikalne naprave. Njen vodja, Igor Rogelj, poudarja:
Glede smeri zdravstvenega razvoja Rogelj dodaja:
»Ne gre za to«, še pove Rogelj,
David Pahor