Zagonska podjetja se za uspeh borijo s kupci in investitorji, so pa do neke mere prepuščena trgu, ki jih na to pripravi, napelje in pripelje. Glede na ambicije, sredstva, zanimivost projekta in možnosti se nekatera odločijo za vključitev v pospeševalnik v bližini kraja bivanja; morda se priklučijo mednarodnim pospeševalnikom – le redki pa se podajo čez ocean.
V EU je eden od najzanimivejših pospeševalnikov v Eindhovnu na Nizozemskem: HighTechXL ki je del večje mreže pospeševalnikov Startupbootcamp. V Eindhovenu so bolj specializirani za hardware rešitve, torej bolj za produkte, ne za aplikacije. Selektivna vključitev med izbrane startupe obeta dobro podporo v lokalnem razvitem podjetniškem okolju; 15.000 € dodeli vsakemu izbranemu teamu, trimesečno številne bonuse, prostor, stik s tisoči investitorji, podjetniki itd. – vse v zameno za 8 % lastništva.
Letos sta bila tam tudi dva slovenska startupa: Gotoky in Pel3o. Oba sta se dobro odrezala. Gotoky je inovativen, pameten walkie-talkie, ki deluje tudi izven dosega mobilnih omrežij in je bil celo izbran za najboljši projekt, Pel3o pa se kljub morda trenutno najboljšim lastnostim 3D tiskalnikov na trgu sooča s konkurenco, ki ga bo morda prehitela.
Pogovarjali smo se z nekaterimi udeleženci, da bi izvedeli več o morebitnih prednostih Eindhovenskega pospeševalnika.
Sogovornik, ki je želel ostati neimenovan, o svojih vtisih pravi:
»Imajo dober ekosistem. Pospeševalnik je v velikem tehnološkem parku, tam je ogromno firm, vključiti se je mogoče v velik network, poskrbljeno je za stike z investitorji in potencialnimi partnerji. Udeleževali smo se predavanj, delavnic, hackatonov, učili smo se pitchinga in prezentacije, poglabljali smo se v razvoj poslovnega modela in marketinga. Podučili so nas o samem poteku procesa pridobivanja investitorjev, na kaj je potrebno paziti pri sestavi pogodbe ter kaj vse moraš storiti, preden steče denar na račun. V glavnem se upošteva princip ‘delaj vitko’ – predvsem pa je vse na tebi, kako se boš diferenciral od ostalih zanimivih startupov. To pa ni edini način, kako spraviti podjetje na noge; še vedno je treba biti kreativen, se po svoje razviti in ne le slediti mainstreamu. Kaj je glavna prednost vključitve v nizozemski startup pospeševalnik? Predvsem je iz Nizozemske lažje prodreti na globalni trg«.
Iz ekipe Pel3o žal nismo uspeli pridobiti sogovornika, o nastopu Gotoky pa sta za nas na videu spregovorila Katja Lipičnik in Denis Lončar.
Katja Lipičnik:
Denis Lončar
Spoštovani bralci našega portala, obvestite nas, če bi kdo želel deliti izkušnje v zvezi s kakim drugim pospeševalnikom!