Številni sanjajo o lastnem podjetju.
Vodenje podjetja od doma, iz garaže, ali celo brez poslovnega prostora je poslovni izziv, pot do početja tistega, kar si zares želite in tudi oblika svobodnega razpolaganja s časom in, vsaj teoretično, boljšega uravnoteženja poklicnega in osebnega življenja. Pa je to res?
Odprtje lastne firme ni vedno enostavno, toliko bolj, če so potrebna spričevala, licence, izobrazba in podobno. Najlažje je, če ste poklic že do sedaj opravljali v večjem podjetju in želite biti samostojni, brez sitnega šefa, ki ga sumite, da pobira večji del zaslužka za svoje nedelo in sitnarjenje.
Zato bi prevzeli tudi odgovornost vodenja podjetja po zakonskih določilih in vseh mogočnih kaznih za malenkostne prekrške. Bi? Ste pripravljeni?
Najprej preverite, s čim razpolagate. Najbolje, da si zapišete!
Osebno: vozniško dovoljenje A in B, srednja ekonomska šola, diploma iz organizacije dela, HACCP certifikat, certifikat za opravljanje tehničnega poklica, certificirano znanje nemščine, angleščine ipd.
Materialno: lastno prevozno sredstvo za potnike in tovor, izletniški čoln, pisarniški prostor, skladiščne površine ipd.
Kapitalsko: likvidni prihranki v višini xxx, plasma prihrankov v vrednostne papirje, zlato, virtualne naložbe ipd. ter možnost izposoje v ožji družini, skupaj xy.
Rangirajte vaše poslovne temelje po pomembnosti za aktiviranje. Na primer, če imate prazen skladiščni prostor ob dostopni prometnici, ki bi vam morda lahko sam po sebi prinašal blizu tisočaka, je vredno razmisliti o tem, da se ga da v uporabo.
Če imate opremljen pisarniški prostor, pa ga za svojo novo dejavnost ne potrebujete, zakaj ga ne bi oddali?
Ali pa, če imate novejši, dober kombi, ki bi lahko služil za prevoz blaga, namesto le za kak vikend v naravi.
Vsaka taka lastnina, ki nosi reden, zagotovljen prihodek je dobrodošla, sploh pri odločitvi o lastni dejavnosti, ki bo zaživela v novem podjetju, in se bo ustanovitelj srečeval z novimi in ne dovolj poznanimi razmerami ter mu bo nek fiksni, stalni prihodek morda rešil novo podjetje.
Pred odločitvijo je potrebo oceniti tudi objektivne zunanje pogoje. Če bi želeli imeti dejavnost pasjega frizerja, pa živite sredi gora ali v kočevskem pragozdu, najbrž ne posebej poslovno obetavno. Tudi ne dejavnost urejanja vrtov v zares kmetijskem podeželju. Ali pa popravljalnica koles ob letališču, pa puškarstvo sredi Julijcev, kjer bi zadovoljili le nekaj okoliških lovcev, za druge pa bi bilo predaleč, ali peka ekskluzivnih tort za celo državo, ko pa živite in imate poslovne prostore na Goričkem ali prehrambeni obrat, ki bo živel predvsem od ‘malic’ za razne mojstre in terenske delavce, tak najbrž ne bo uspeval sredi Krasa oziroma tam, kjer se ne gradi, ne popravlja in kjer je gostota naseljenosti premajhna.
Kaj bi torej bilo primerno za vašo lokacijo in kakšen morebitni poslovni prostor potrebujete? Prostora skoraj na potrebujete, garaža bo dovolj, če boste opravljali svojo dejavnost kar pri naročnikih in kupcih, na primer, instalater za strojne ali vodovodne instalacije, leteči frizer, sprehajalec psov in podobno.
Podjetja potrebujejo različno velik kapitalski vložek za začetek funkcioniranja in spet drugačnega za svoj razvoj, za nadaljevanje in doseganje zastavljenih ciljev. Če je cilj le dodatni prihodek, na primer od oddajanja svojih prostor za kratkotrajni najem, za skladiščenje ali kot poslovni prostor, potem nas taka dejavnost ne bremeni posebno in jo lahko opravljamo v popoldanskem času, po rednem delu, med vikendi ali s pomočjo družinskih članov.
Če pa gre za dejavnost, zaradi katere bomo pustili redno zaposlitev, takrat se je treba dobro pripraviti in si znati korektno in iskreno odgovoriti na številna vprašanja, med drugim:
- Kako bom preživel prvih pol leta, in še kak mesec rezerve, dokler ne bo po načrtih prihodek dovolj visok za pokrivanje stroškov in mojo plačo?
- Kje bom dobil finančno injekcijo, če bo potrebno?
- Ali sem pripravljen žrtvovati del prostega časa za razvoj mladega podjetja?
- Kako bo moja družina reagirala na mojo preobremenitev, zadržanost in tudi morebitno nervozo?
- Ali bom potreboval sodelavce? Če da, ali so sploh na razpolago poklicnimi profili, kot jih potrebujem ter kako jih bom plačeval?
- Ali sem prepričan, da imam zagotovljeno tržišče za mojo ponudbo? Sem opravil ali dal narediti resno analizo konkurence? Obstoječe in v pripravi na launch, seveda!
- Je kak strokovnjak pregledal moj poslovni načrt, da bi me opozoril na morebitne pomanjkljivosti?
Pri tem trku s kruto realnostjo se pogosto ustavijo podjetniške želje. Ampak boljše zgodaj, kot prepozno, ko je potrebno za sledenje in dohitevanje konkurentov vložiti še tisto, česar nimamo, saj smo ves investicijski potencial že izčrpali.
Pomislite na kapitalske stroške, pa tudi na rast: ali bo zagon podjetja zahteval nakup opreme ali druge resne finančne naložbe? Ali nameravate zaposliti sodelavce? Se boste razširili na več lokacij? Na začetku je zares pametno ustvariti uradni poslovni načrt, prilagodljiv, dinamičen, pa vendar dovolj precizen za start podjetja.
Vnaprej se pogovorite s svojimi morebitnimi posojilodajalci iz kroga FFF (family, friends, fools), kako jim boste denar vrnili ali s čim boste garantirali vračilo, morda tudi z opcijami solastništva, udeležbo na dobičku in podobno. Imeti je potrebno zagotovila, da si boste resnično pri tem-in-tem izposodili znesek velikosti xy evrov. Zanesljivo!, ne pa v stilu: ‘Moj svak je poln denarja, brez problema mi posodil deset jurjev.’ Bi posodil ali bo posodil? Treba ga je vprašati in vnaprejšnjo dobiti potrditev za znesek in pogoje izposoje.
Veliko smo že o tem pisali, ampak članki zaradi spremenjenih bralnih navad postajajo krajši in bolj površni, žal; še veliko bi lahko dodali pri posameznih točkah.
Ja, podjetništvo je redkokdaj povsem lahko in enostavno, ampak je vredno poizkusiti. Skoraj 40 let sem že v tem in ni mi žal.