Živimo v svetu, ki si ga seveda ne znamo več predstavljati brez interneta, računalnikov in drugih manjših pametnih naprav. Življenje dandanes poteka tako, da si je potrebno zagotoviti tisto svoje mesto na svetovnem spletu in tako zagotoviti, da bodo tudi drugi izvedeli, kaj pravzaprav počnemo. Lahko imamo podjetje ali ponujamo storitve, lahko pa imamo preprost blog na katerem opisujemo naše izkušnje, vsakodnevno dogajanje, potovanja,.. za vse to potrebujemo spletno stran, kjer se bomo lahko predstavili.
Da bi si torej lahko zagotovili svoje mesto na spletu in v svetu, potrebujemo kvalitetno in privlačno spletno stran, ki bo predstavljala naše delo ali naše podjetje.
Izdelava spletne strani
Izdelava spletnih strani ni več tak “bav bav”, kot je bil včasih. Sodobne platforme oziroma programi omogočajo hitro in učinkovito postavitev spletne strani za različne dejavnosti.
Še več: izdelava spletnih strani je lahko izjemno preprosta, če le na začetku izberemo pravi program za izdelavo. Brezplačni program WordPress zagotavlja preprosto izdelavo spletnega mesta prav vsakomur. WordPress je postal v zadnjih letih najbolj priljubljena platforma za izdelavo spletnih strani. Zaradi obilice vnaprej pripravljenih predlog, med katerimi lahko izbirate, je s tem tudi eden najhitrejših načinov, kako do svoje spletne strani. Gotovo boste tudi vi med ponujenimi predlogami našli tisto, ki vam bo všeč in jo boste želeli uporabiti za vašo novo spletno stran.
Izdelava spletnih strani poteka po korakih.
Najprej morate za vašo spletno stran zakupiti domeno. To je naslov na katerem bo spletna stran dosegljiva na spletu. Lahko izbirate med različnimi končnicami kot so .si, .com, .info, .eu in še bi lahko naštevali. Vsaka domena je unikatna in ker so nekatere domene že uporabljene, niso več na voljo, zato je potrebno pred zakupom domene preveriti, katera je še prosta ter jo nato registrirati. Katere domene so še proste za registracijo, lahko preverite pri številnih ponudnikih.
Cene domen so zelo različne, začnejo pa se od 15 evrov dalje, razen v akcijah, kjer so lahko tudi cenejše. Cene so odvisne tudi od tega kakšno končnico si izberete in pri katerem ponudniku jo zakupite.
Ko imate zakupljeno domeno potrebujete še spletno gostovanje. To je prostor na strežniku, kamor se bodo shranili vsi podatki o vaši spletni strani. Izdelava spletne strani namreč poteka na način, da na strežnik naložimo program WordPress ter nato spletno stran urejamo kar preko spleta. Tudi ponudnikov gostovanja je več. Katerega izbrati, pa naj ostane vaša odločitev. Cene gostovanja spletne strani se začnejo pri 25 evrov na leto.
V kolikor skupaj zakupite tako domeno kot tudi gostovanje od istega ponudnika, govorimo o stroških okoli 35 evrov. Najbolj cenovno ugodna ponudba je vsekakor zakup celotnega paketa, ki vključuje inštalacijo WordPressa, registracijo domene ter gostovanje za 1 leto, kar znese od 60 evrov + DDV naprej.
Izdelava spletnih strani za podjetja
Ste vedeli, da ima več kot ena tretjina podjetij neprilagojeno spletno stran, katera ne ustreza sodobnim merilom?
Če ste lastnik podjetja potem veste, da je za pridobivanje novih strank podjetje potrebno promovirati, da bodo lahko kupci ali naročniki storitev sploh izvedeli za vas. Spletna stran je ena od glavnih orodji preko katerih lahko dosežete potencialne stranke. Da se bodo stranke zanimale za storitve vašega podjetja, oziroma se bodo redno vračale na vaš blog, jim morate zagotoviti pregledno in uporabno spletno mesto, polno kvalitetnih informacij in slikovnega gradiva. Izdelava spletnih strani mora biti zato skrbno načrtovana. Potrebno je izbrati ciljno skupino, ter nato izhajati iz njihovih potreb oziroma želja. Na podlagi ciljne skupine se ustvari oblikovanje spletnega mesta, ki bo namenjeno predvsem tisti ciljni skupini.
Če potrebujete spletno stran za podjetja, lahko to prav tako izdelate s programom WordPress saj je zaradi številnih možnosti, ki jih ponuja, primeren tudi za zahtevnejše spletne strani. Sama cena izdelave spletne strani za podjetja se prične pri 500 evrih in se lahko dvigne vse do 2000 evrov. Za večja ter bolj zahtevna podjetja pa so cene za izdelavo spletne strani lahko tudi po nekaj več kot 10.000 evrov.
V primeru, da se podjetje ukvarja s prodajo, lahko s pomočjo dodatka za WordPress ustvarimo tudi manjšo spletno trgovino, ki se lahko po funkcionalnostih primerja z vsemi drugimi spletnimi trgovinami. Izdelava spletne trgovine se lahko izvede z vtičnikom imenovanim WooCommerce, ki je tako kot sam WordPress, izjemno preprost vtičnik za dodajanje nove vsebine, oziroma v primeru spletne trgovine, novih izdelkov ali kategorij.
Izdelava spletnih strani za blog
Tudi pri izdelavi blogerske strani gre pravzaprav za isti postopek kot pri izdelavi strani za podjetje. Potrebujemo domeno ter gostovanje, nato pa izberemo še predlogo, ki nam je všeč. Razlika je samo ta, da se predloge za blog v večini razlikujejo od ostalih spletnih strani saj imajo namesto celozaslonske domače strani na njej že razporejene zadnje prispevke, ki so bili dodani, ter na desni strani stransko vrstico z drugimi uporabnimi povezavami.
Optimizacija spletnih strani
Izdelava spletnih strani je samo začetek, s katerim si zagotovimo svoje mesto na svetovnem spletu. Da nas bodo bralci ali kupci oziroma naročniki storitev sploh našli, si moramo zagotoviti tudi visoke uvrstitve v spletnih iskalnikih. To pa lahko dosežemo z optimizacijo naše nove spletne strani. Optimizacija spletnih strani pripomore k temu, da ljudje vašo stran lažje poiščejo. Namreč raziskave kažejo, da 91 % ljudi sploh ne obišče druge strani med zadetki na Googlu, več kot 51 % pa jih ne preveri zadetkov, ki se organsko uvrščajo nižje od tretjega mesta. To pomeni, da naš blog ali spletna trgovina sploh ne bo imela organskega obiska, če bo zakopana šele nekje med stotimi zadetki na deseti strani Googla.
Z optimizacijo poskrbimo, da se spletna stran uvrsti višje. Sama optimizacija spletnih strani se deli na dva dela. On-site optimizacija, kjer se ureja meta oznake, torej naslove, opise in gostoto ključnih besed v besedilih. Pri off-site optimizaciji je potrebno pridobivati zunanje povezave z drugih kvalitetnih spletnih strani s podobno vsebino na vašo stran zato, da bi jo Google začne uvrščati višje. Oba dela sta seveda obvezna za uvrščanje na prvo stran Googlovih iskanj.
Tomaž Gorec