Dom od doma
Zaposleni naj se v delovnem prostoru počuti kot doma, je moto tega koncepta. Zamišljeno je, da je delovno mesto čim bolj sproščujoče in brez stresa predvsem ustvarjanjem točk, kjer si lahko zaposleni vzamejo kratke odmore, kar jim omogoči, da se napolnijo z energijo in ostanejo produktivni ves dan.
Med udobnimi prostori so tudi produktivni prostori!
Skupinska srečanja so lahko v »dnevni sobi« s kavči, naslanjači in klubskimi mizicami. Prostori za sodelovanje spodbujajo občutek povezanosti, vključenosti in pripadnosti med zaposlenimi.
Pri tem konceptu delodajalci običajno zagotavljajo vsaj nekaj od spodnjega:
- Udobne zofe, naslanjači, sedeži in klubske mizice
- Dnevne prostore
- Rekreacijske igre (namizni tenis, bilijard, pikado,…)
- Barčke z brezplačno ali zelo poceni kavo, prigrizki in hrano
- Zunanje terase in balkone
- Organizirano kratko telesno vadbo med delom
- Kolesarnico.
Podjetja po vsem svetu ugotavljajo, da zagotavljanje domačega vzdušja spodbuja produktivnost, sodelovanje in odprt dialog. V sproščenem okolju se ljudje počutijo bolj svobodne, da brez zavor izražajo svoje misli in ustvarjalnost.
Fleksibilen delovni prostor
Prilagodljiva delovna mesta je trendovski koncept oblikovanja, je model prilagodljivega delovnega mesta. Pisarniško pohištvo je mogoče preprosto premikati in mu celo spremeniti velikost, kar je drzen napredek v primerjavi s tradicionalnim koncpetom pisarne.
Prilagodljiva delovna mesta uporabljajo modularno konstrukcijo za prilagajanje potrebam ljudi, na primer združevanje miz za sestanke večjih skupin, saj so na kolesih. Z lastno dinamiko se pogosto ustvarijo nove sodelujoče skupine in tudi sicer se krepi sodelovanje med zaposlenimi pri opravljanju nalog.
Nekatera prilagodljiva delovna mesta nimajo dodeljene pozicije pri določeni mizi ali delovni postaji. Zaposleni lahko dnevno menja pozicijo, saj mu digitalno poslovanje to omogoča.
Sodobno delovno mesto je tako vse bolj podobno preprosti pisalni mizi in stolu z računalnikom, monitorjem in tipkovnico.
Nerazporejeni sedeži naj bi izboljšali sodelovanje med zaposlenimi, saj današnji projekti postajajo bolj dinamični in tekoči. Zaposleni delajo tam, kjer se lahko najbolje osredotočijo na svoje delo in so zato uspešnejši.
Zelo znan primer je Google Garage, dinamičen prostor, kjer lahko vsak zaposleni razmišlja o novih idejah, praktično eksperimentira z različnimi izdelki, napravami in pripomočki.
Zaposlene se spodbuja k razmišljanju o idejah na mizah in stenah, vsa oprema je na kolesih, s stropa visijo povezovalni kabli. In Google je uspešno podjetje, mar ne?
Koncept a la Google, ki se ga promovira pri iskanju kadrov, je zanesljivo dobra vaba.
Biofilni koncept
Biofilno oblikovanje promovira zeleno delovno mesto, saj to izboljša razpoloženje, učinkovitost in dobro počutje. Ljudje imamo prirojeno potrebo po povezovanju z naravo in ko se ta vzpostavi, prispeva k boljšem zdravju, koncentraciji, ustvarjalnosti in delovni uspešnosti. Vključevanje elementov naravnega sveta dokazano izboljšuje kognitivne sposobnosti in zmanjšuje stres, krvni tlak in srčni utrip na delovnem mestu.
Biofilni koncept vključuje vsaj enega od naslednjih elementov:
- Naravna, sončna svetloba pada skozi visoka steklena okna, steklene stene, steklena vrata in steklene strope. Visoke steklene stene v preddverjih in vhodih delujejo na prostor pozitivno, pomlajevalno.
- Tekoča voda, kot so fontane, potoki in mini slapovi … zagotavljajo mirno zvočno kuliso za preddverja, skupne prostore in velike pisarne.
- Rastline izboljšajo kakovost zraka, izboljšajo prezračevanje in zmanjšajo raven toksinov v zraku, dajejo pa tudi pomemben estetski užitek ob opazovanju.
- Pogled na naravo na zunanje zelene površine je potrebno izkoristiti za slikovit in pomirjujoč razgled. Tudi umetniška dela ustvarjajo močan priklic narave v zaprtih prostorih. V večjih prostorih lahko notranje vrtove z rastlinami, drevesi, skalami, tekočo vodo in lesenimi mostovi namestimo v preddverja stavb in skupne prostore.
- Naravni materiali, zlasti les in kamen, delovnemu mestu prinesejo resnično estetiko, prikličejo naravno okolje.
Sodobni trend za pristop k biofilnemu oblikovanju je zelo močan.
Singapur je svoje biofilno gibanje začel pred približno petdesetimi leti, zeleno, naravno okolje mogoče videti povsod. Singapur so nekoč imenovali “vrtno mesto”, zdaj bi bilo bolj primerno imenovano “mesto v vrtu”.
Uredništvo Podjetnik.net iz raznih virov
Poglejte si še druge prispevek iz serije Dizajn pisarn