Pogosto podjetja pozabljajo pravila ali ne poznajo pravil glede obračunavanja davka na dodano vrednost v primeru, da gre račun v tujino in je bila storitev opravljena za tuje podjetje ali fizično osebo, torej končnemu potrošniku.
Večina dobro ve, da pri poslovanju s tujimi pravnimi osebami – B2B – velja, da se DDV obračuna v državi, kjer ima prejemnik storitve svoj sedež (25. člen ZDDV), pod pogojem, da razpolagamo z identifikacijsko številko za DDV kupca, ki mora biti ob izdaji računa veljavna. Veljavnost ID za DDV lahko preverite na portalu VIES. Šteje, da prejemnik storitve s sedežem v EU nima statusa davčnega zavezanca, če izvajalcu ne predloži ID ali ga seznanil, da je zaprosil zanjo, če izvajalec lahko dokaže, da mu prejemnik ni sporočil osebne identifikacijske številke DDV. Seveda pa ob vedenju, da je prejemnik nezavezanec za DDV, tega obračuna.
Slovenski zavezanec za DDV tujemu naročniku, davčnemu zavezancu, npr. zaračuna za neko svetovalno storitev.
Na računu ne zaračuna DDV, temveč na račun zapiše klavzulo: »Obrnjena davčna obveznost/Reverse charge system«. Tak račun se vpiše v davčne evidence ter obračun DDV za storitev opravljeno v tujini. Vrednost tovrstnega prometa se prikaže na rekapitulacijskem poročilu v enakih rokih, kot obračunava DDV, prav tako pa je potrebno upoštevati rok za izdajo računa, ki je najkasneje 15. dan v mesecu, ki sledi mesecu, v katerem nastane obdavčljivi dogodek.
Kadar slovenski davčni zavezanec ni identificiran za namene DDV, mora pridobiti atipično identifikacijsko številko za DDV (več: https://podjetnik.aktualno.si/atipicni-zavezanec-za-ddv/ )
Kadar slovenski davčni zavezanec opravi spodnje storitve drugemu davčnemu zavezancu, na obračun DDV za storitev opravljeno v tujini ne vključi DDV, saj je kraj obdavčitve izven Slovenije:
- Prevoz oseb (potnikov) in njihove osebne prtljage (upošteva se prevožena razdalja, 28. člen ZDDV-1)
- Kratkoročni najem prevoznih sredstev (kjer je prevozno sredstvo dano na razpolago 30. b členZDDV-1)
- Storitve v zvezi z nepremičninami (kjer nepremičnina stoji, 27. člen ZDDV-1)
- Storitve s področij kulture, umetnosti, športa, znanosti, zabavnih in podobnih prireditev… (kjer dejansko potekajo, 29. člen ZDDV-1)
- Restavracijske storitve in catering, tudi tiste opravljene na krovu ladij, letal in vlakih (kjer se dejansko opravijo oziroma kjer se prevoz potnikov začne, 30. in 30. a člen ZDDV-1)
Prodaja storitev fizičnim osebam
Gornja splošna pravila ne veljajo pri prodaji fizičnim osebam. Obračun DDV za storitev, opravljeno v tujini, kadar je prejemnik tuja fizična oseba, je praviloma v Sloveniji.
Podjetja, ki opravljajo elektronske storitve tujim fizičnim osebam, s morajo vključiti v sistem VEM/OSS, če vrednost prodaje znotraj koledarskega leta preseže 10.000 evrov.
Podjetja za gradbene storitve tujim fizičnim osebam morajo v sistem VEM/OSS vstopiti takoj. Z vstopom v navedeni sistem se pričnejo obveznosti za obračun DDV za storitev opravljeno v tujini in sicer z obračunanim DDV te države, kjer je prejemnik storitve.
Zavezanci, ki so v sistemu VEM/OSS morajo kvartalno (trimesečno) preko eDavki tudi oddajati obračun DDV za storitev opravljeno v tujini za vsako državo EU posebej. Hkrati je potrebno tudi seštevek DDV poravnati na račun FURS, ki nato akumulira zneske DDV po državah.
Storitve, opravljene za katere velja posebna obravnava po VEM/OSS, in obračun DDV za storitev opravljeno v tujini:
- digitalne storitve (elektronske, telekomunikacijske idr.)
- storitve v zvezi z nepremičninami
- storitve s področja kulture in umetnosti
- storitve s področja znanosti in izobraževanja
- storitve s področja športa
- storitve zabavnih in podobnih prireditev
- prevoz potnikov in pomožne prevozne storitve
- cenitve in delo na premičninah
- najem prevoznih sredstev
Po 30. d členu ZDDV-1 so neobdavčene v Sloveniji, v kolikor so opravljene tujim fizičnim osebam, ki nimajo prebivališča v Sloveniji ali drugi državi EU:
- storitve prenosa in odstopa avtorskih pravic, patentov, licenc, blagovnih znamk in podobnih pravic;
- storitve oglaševanja;
- storitve svetovalcev, inženirjev, svetovalnih pisarn, odvetnikov, računovodij in druge podobne storitve ter obdelava podatkov in dajanja informacij;
- obveznosti v zvezi s prenehanjem ali opustitvijo, v celoti ali deloma, poslovne dejavnosti ali pravice iz tega člena;
- bančne, finančne in zavarovalne transakcije, vključno s pozavarovanjem, razen najema sefov;
- storitve posredovanja osebja;
- storitve dajanja premičnin v najem, razen vseh vrst prevoznih sredstev;
- storitve zagotavljanja dostopa do sistema za zemeljski plin, električne energije, ogrevanja ali hlajenja na ozemlju EU ali do kateregakoli omrežja, povezanega s takimi sistemi in opravljanje drugih s tem neposredno povezanih storitev.
Uredništvo Podjetnik.net