Pisali smo že, da Inštitut za raziskovanje trga in medijev, Mediana, opravlja mesečno raziskavo glede zadovoljstva prebivalcev Slovenije v zvezi s pandemijo Covid 19, zlasti glede ukrepov, pričakovanj in svobode.
Tokratne ugotovitve se nanašajo na avgust ’21 in so nekolike drugačne od julijskih.
Raziskavo je izvedel Inštitut za raziskovanje trga in medijev Mediana med 17. in 20. avgustom 2021 z metodo spletnega anketiranja (CAWI) v okviru Medianinega spletnega panela. V raziskavi je sodelovalo 510 polnoletnih prebivalcev Slovenije. Vzorec je za Slovenijo reprezentativen po spolu, starosti in regiji.
Zdi se, da se zaskrbljenost glede svojega življenja in življenja njim najbližjih ljudi v skupini respondentov ni posebno spremenila, delež zaskrbljenih je za malenkostno narasel in jih je že okoli 2/5.
Da so vladni ukrepi za zajezitev epidemije korona virusa primerni in ne ogrožajo osebne svobode respondentov, meni 1/5 vprašanih. Žal je kar dvakrat toliko tistih, ki menijo, da ukrepi prekomerni in pretirano posegajo v osebno svobodo. Hkrati je opaziti tudi rast deleža tistih, ki menijo, da so ukrepi premalo ostri.
Kar dvakrat več je tistih, ki menijo, da sprejeti ukrepi bolj škodujejo gospodarstvu, kot pa koristijo zdravju, kot tistih, ki menijo, da je oškodovano zdravje na račun gospodarstva.
Na žalost več kot polovica panelitov meni, da se bo po koroni življenje spremenilo na slabše in ta trend ima – na žalost – tendenco rasti. Da bo šlo na bolje, jih meni komaj 15%.
Stalno padanje izkazujeta tako zaupanje vladi, da sprejema prave odločitve kot zaupanje v njeno pripravljenost, da se bo uspešno spopadala s svetovnimi izzivi. Zaupanje izkazuje komaj petina vprašanih.
Kot pravi poročilo Mediane: »Medtem ko se je v preteklih dveh mesecih zadovoljstvo z delovanjem vlade na področju pridobivanja zadostnega števila odmerkov zasidralo okrog 45 %, zadovoljstvo z organizacijo cepljenja prebivalcev Slovenije pa med 35 % in 40 %, pa vidimo, da ponovno upada delež tistih, ki so (zelo) zadovoljni s komunikacijo vlade z javnostjo na področju cepljenja. Teh je bilo še v juliju 25 %, zdaj pa le še petina vprašanih.«
Kako ocenjujete delovanje vlade na sledečih področjih? % dobro + % zelo dobro
Sklep: po mesečnih spremembah stališč in mnenj panelne skupine (tudi dopustniško razpoložene) težko ocenimo, kakšna bodo stališča pred koncem leta, še posebno, če spet pride do »lockdowna«, za kar strokovnjaki krivdo pripisujejo necepljenosti prebivalstva; članice EU z veliko precepljenostjo praviloma ne razmišljajo o zaprtju gospodarstva.
Uredništvo Podjetnik.net