Beseda coaching izvira iz sveta športa, iz angleške besede coach, ki pomeni trenerja. Tako kot je namen coacha v športu, da športnik doseže vrhunske rezultate in razvije svoje potenciale, je podoben namen tudi coachinga na drugih področjih.
Coach je oseba, ki drugim pomaga, da razvijejo svoje (skrite) potenciale in presežejo svoje trenutne rezultate – skočijo na naslednjo stopničko oz. na naslednji nivo.
V Sloveniji se je coaching začel močneje razvijati pred približno 15 leti s prihodom NLP – nevrolingvističnega programiranja. To je ena izmed coaching tehnik, ki se v svetu že dolgo časa uporablja z zelo dobrimi rezultati. V Sloveniji deluje – z namenom širjenja NLP – tudi Slovensko društvo za nevrolingvistično programiranje.
Združuje izvajalce certificiranih NLP izobraževanj in vse ostale zainteresirane, ki jih to področje zanima. Poleg tega sodeluje z ostalimi evropskimi društvi in usklajuje standarde na področju NLP usposabljanj. Standardi slonijo predvsem na nemških smernicah. Zanimiv je podatek, da ima NLP v Nemčiji zelo visok ugled. Tako nekatera večja avtomobilska podjetja od zunanjih izvajalcev predavanj zahtevajo, da imajo opravljeno vsaj osnovno izobraževanje NLP, ne glede na to, katero področje pokrivajo.
NLP so v svoje programe in tehnike vpletli številni ameriški guruji, kot je Antony Robbins, le da ga niso poimenovali NLP, ampak so tehnikam dali svoja imena. Če pa tehnike poznate, jih boste pri poslušanju avdio- in videoprogramov z lahkoto prepoznali.
Poleg Slovenskega društva za nevrolingvistično programiranje pa obstaja tudi Slovensko coaching združenje, ki je bilo ustanovljeno leta 2014 z namenom, da organizira druženje coachev, njihova izobraževanja in usposabljanja. Poleg tega med drugim izvaja potrjevanje strokovnosti coachev in potrjevanje akreditacij o njihovi usposobljenosti. Združenju se lahko pridružijo osebe, starejše od 25 let, ki imajo potrdilo o vsaj 100 urah usposabljanja in tri preverljive pozitivne reference klientov.
Coachi v svetu delujejo na skoraj vsakem področju življenja
– na področju prehrane (t. i. wellness coach), področju produktivnosti (ang. productivity coach), na področju vodenja (leadership coach), na področju sprememb življenjskega sloga in življenja (life coach), na področju posla (business coach) in še bilo lahko naštevali.
V Sloveniji se v zadnjih letih pojavljata kot glavni dve področji: to sta osebni in poslovni coaching.
Kakšna je razlika? Na osebni coaching pridejo klienti s težavami, ki zadevajo njihovo osebno življenje (s strahovi, travmami, konflikti, dilemami, partnerskimi težavami itd.). Na poslovni coaching pa klientom poslovni coachi pomagajo, da dosežejo boljše poslovne rezultate, povišajo prihodke, izboljšajo poslovni model. Seveda se v poslovnem coachingu lahko tehnike prepletajo. Če namreč želite povišati prihodke, je lahko vzrok, da tega ne dosežete, tako na nezavedni ravni kot na področju prodaje, marketinga, optimizacije itd.
Ameriški bestseller-avtor Gay Hendricks se je s fenomenom notranjih blokad ukvarjal velik del svojega življenja.
Mejo, ki jo moramo »prebiti«, da stopimo na naslednji nivo na katerem koli področju svojega življenja, imenuje »upper limit« – zgornja meja. Po njegovih ugotovitvah večina ljudi ni zadovoljnih s svojim poklicnim ali zasebnim življenjem, ker živijo v coni briljantnosti – delajo nekaj, v čemer so dobri, a to nikakor ne izpolnjuje njihovega polnega potenciala. Ko uspejo prebiti to mejo in stopiti na naslednjo stopničko, stopijo v cono genialnosti; to je cona, kjer dejansko izrabljamo svoj polni potencial in smo zato tudi srečni in izpolnjeni.
In kaj dela coach? Pomaga klientom, da prebijejo to na videz nevidno mejo in stopijo na naslednji nivo. Iz cone briljantnosti v cono genialnosti torej – na osebnem ali poklicnem področju.
V coachingu se uporabljajo zelo različne tehnike, ki gredo različno globoko.
Če govorimo o globini coachinga, govorimo o tem, ali neka tehnika deluje bolj na ravni zavednega, racionalnega nivoja oz. pogovora in razumevanja, …ali pa je v rabi neka druga tehnika, ki deluje na nivoju nezavednega. Tam so spremembe bolj korenite in rezultati toliko bolj osupljivi. Razlog za to je verjetno dejstvo, da se svojega nezavednega seveda – kot že sama beseda označuje – ne zavedamo oz. ne vemo točno, kaj vse je v njem shranjeno.
Zakaj tega ne vemo?
Veliko prepričanj oblikujemo na osnovi izkušenj, ki smo jih doživeli do približno sedmega leta starosti. Večino izkušenj, razen kakšnih zelo travmatičnih ali zelo radostnih, smo tako pozabili – na nezavedni ravni pa so ostala prepričanja. Prepričanja pa vplivajo na naše delovanje, na to, zakaj se nečesa bojimo, zakaj nas nekaj zavira, zakaj smo nase ponosni ali pa ne itd.
Zakaj lahko da coaching osupljivo hitre rezultate?
Tehnike, ki delujejo na nezavedni ravni, so nam večinoma nepoznane. Nismo se jih naučili v šoli, saj celoten šolski sistem deluje na avdio- in vizualnih kanalih ter na procesiranju informacij. Tudi dve uri psihologije tedensko v srednji šoli nas niso rešile, da bi svoje nezavedno spoznali. Če smo svoje nezavedno začeli spoznavati kasneje, smo lahko težavo vsaj ozavestili. Ko izziv enkrat ozavestimo, pa potrebujemo tehniko oziroma način, kako stopiti v stik z nezavednim, in to naredimo najlažje tako, da nas usposobljena oseba, tj. coach, vodi skozi tehniko. In ker delamo na globlji ravni kot je zgolj raven pogovora ter razumevanja na racionalni ravni, so lahko rezultati že po eni uri osupljivi. Ne v smislu, da bo klient po eni uri rešil cel svet, ampak da se bo premaknil naprej in prebil tisto prvo stopničko zgornje meje.
Kako deluje poslovni coaching?
Poslovni coaching je namenjen menedžerjem ali drugih strokovnjakom, ki želijo premagati izzive na svojem delovnem mestu. Pogosto se zanj odločijo tisti menedžerji, ki si želijo spremeniti svoj stil vodenja ali izboljšati svoj nastop v poslovnem svetu. Na coaching pridejo s ciljem, da bi povečali uspešnost svojega dela in posledično rezultate opazili v konkretnih številkah.
Ali je coaching prava izbira za vas?
Če si želite izboljšati svoje rezultate v poslovnem ali zasebnem življenju in sami odgovora na vprašanje »Kako?« s pomočjo izobraževanj in branja knjig do zdaj niste našli, potem vas coaching lahko potisne naprej. V fiziki bi rekli, da vam da s kinetično energijo tisti zagon, da se premaknete naprej, potem pa lahko sami tečete dalje.