Z januarjem 2023 se spreminja dohodninska zakonodaja, zato je treba biti pri obračunih posebej pozorni, za decembrska izplačila pa ostaja enaka.
Božičnica oziroma dodatek na uspešnost je priljubljena in težko pričakovana kategorija dohodkov zaposlenih.
Plača zaposlenega lahko poleg osnovne plače zajema tudi plačilo za delovno uspešnosti in plačilo za poslovno uspešnost. V čem se razlikujeta?
Delovna uspešnost
Delovna uspešnost, imenovana tudi variabilni del ali stimulacija, je odvisna od kvalitete in obsega dela zaposlenega in sicer po vnaprej določenih kriterijih v internih aktih, ki jim morda zaposleni tudi poznati. Večinoma je to s kolektivnimi pogodbami prepuščeno delodajalcem.
Zadovoljevanje teh mejnikov je pogoj za izplačilo dodatka za delovno uspešnost. Ta del plače je vedno izplačan v denarju in se všteva v letno davčno osnovo zaposlenega.
Poslovna uspešnost
Poslovna uspešnost je dodatek k plači kot nagrada za dobro poslovanje podjetja, pravzaprav razdelitev dela pričakovanega dobička. Ob zadovoljevanju zakonskih kriterijev ta del ne povečuje dohodninsko osnove zaposlenih. Delodajalec tudi za izplačilo tega dela potrebuje trdno pravno podlago, bodisi opredelitev v kolektivni pogodbi ali pogodbi o zaposlitvi. Kadar te podlage ni, so izplačila podvržena plačilu dohodnine.
Čeprav morajo biti vsa izplačila zaposlenim denarna, pa to ne velja za davčno ugodnejše izplačilo poslovne uspešnosti v naravi.
Izplačan del v okviru nagrade za poslovno uspešnost ni obdavčen z dohodnino, če so upoštevani določeni pogoji za ugodnejšo obravnavo izplačila. Ti so:
- Vnaprej določeni kriteriji so vnaprej znani vsem zaposlenim; običajno so zapisani v Pravilniku o izplačilu dela plače za poslovno uspešnost.
Pozor na prikrito diskriminatorno obravnavanje zaposlenih zaradi odsotnosti zaposlenega iz osebnih okoliščin. Delodajalec lahko določi tudi kriterij sorazmernega trajanja zaposlitve.
- Le kadar dobijo izplačilo dodatka za poslovno uspešnost vsi zaposleni, je to lahko oproščeno dohodnine.
- Za l. 2022 velja, da je izplačilo neobdavčeno, če ne presega povprečne mesečne plače zaposlenih v R Sloveniji (po zadnji objavi Statističnega urada RS) ali, če je to za zaposlenega ugodnejše, 100% povprečne mesečne plače zaposlenega za zadnjih 12 mesecev pri istem delodajalcu vključno z nadomestili plače.
V primeru odsotnosti zaradi porodniškega dopusta ali daljše neplačane odsotnosti se v izračunu povprečne plače meseci, ko zaposleni ni prejel plače oziroma nadomestila plače, ne upoštevajo.
Če je delavec zaposlen manj kot celo leto, se pri izračunu upoštevajo meseci zaposlitve.
Plačila so davčno dohodninsko ugodnejša, ko jih delodajalec izplača po delih, pod različnimi nazivi: božičnica, 13. plača, nagrada …
in kumulativno ne presegajo zakonske omejitve in izpolnjujejo kriterije za ugodnejšo davčno obravnavo.
Seveda lahko podjetje izplača tudi višjo nagrado za delovno uspešnost, vendar se znesek nad povprečno plačo obračuna in zaposleni plača dohodnino.
Glede na spremembe zakona o dohodnini bo potrebno v podjetjih za leto 2023 spremeniti interne akte.
Uredništvo Podjetnik.net