Pogovarjali smo se z dr. Petrom Mercem, ki nam je predstavil Blockchain Think Thank
NP| Na čigavo pobudo je nastal »Blockchain Think Tank Slovenia«?
Dr. Merc ] Nekaj več kot pol leta nazaj je Ministrstvo za javno upravo pričelo z »Blockchain iniciativo Slovenija«. Odziv podjetij in posameznikov za sodelovanje v iniciativi je bil izjemen, zato se je ministrstvo odločilo, da se iniciativa preoblikuje v Think Tank, ki popolnoma neodvisno deluje v okviru Digitalne koalicije. To sestavljajo štirje enakovredni partnerji (gospodarstvo, država, NGO-ji in raziskovalno-razvojni sektor) in deluje v okviru GZS.
NP| Kako ga država podpira oz. kaj si obeta od njega?
Dr. Merc ] Kot omenjeno, je država eden izmed partnerjev Digitalne koalicije. Sicer pa Think Tank deluje popolnoma neodvisno. Eno izmed najpomembnejših poslanstev Blockchain Think Tanka je ustvarjanje tehnologiji blockchain prijaznega okolja v Sloveniji. Med drugim to pomeni tudi pripravo ustreznega pravnega okvirja, kjer institucije javnega sektorja, v prvi vrsti regulatorji in vlada, predstavljajo pomembnega partnerja. Le sodelovanje javnega in zasebnega sektorja lahko pripelje do končnega cilja, ki si ga je zadal Think Tank – Slovenija kot blockchain oaza sredi EU. Uresničitev takega cilja bo za državo zagotovo imelo multiplikativen pozitiven učinek. V Sloveniji se bo ustanavljalo več podjetij, plačevalo več davkov, najemalo slovenske svetovalce, itd. Prepričan sem, da tu vidi priložnost tudi država.
NP| Je prelevitev iniciativne skupine v društvo, torej NGO »par excellence«, smiselna?
Dr. Merc ] Think Tank se bo v začetku leta 2018 oblikoval v pravno obliko društva. Taka oblika omogoča maksimalno distribuiranost, tako organizacijsko (korporativno vodeneje), kot tudi intelektualno/strokovno (delo v obliki več delovnih skupin). Distribuiranost je tudi ena izmed glavnih komparativnih prednosti tehnologije blockchain. Think tank bo imel kolegijski vodstveni organ, delo pa bo potekalo na začetku v okviru sedmih delovnih skupin. Think tank je projekt blockchain skupnosti, ne posameznikov. In na tak način mora biti tudi organiziran in voden.
NP| Kako je potekalo nedavno prvo srečanje Think Tanka v decembru 2017?
Dr. Merc ] Prvi meet-up članov Think Tanka je potekal 12.12. na Pravni fakulteti. Primaren namen srečanja je bil na kratko predstaviti že opravljene aktivnosti Think Tanka, predstaviti srednjeročne načrte, predvsem pa je bil cilj ta, da se člani Think Tank med seboj osebno spoznajo. Menim da je srečanje uspelo. Energija je bila dobra, ljudje so se med seboj družili. Načrtujemo, da bomo podobna srečanja organizirali nekajkrat letno.
NP| Kakšne naloge ima pred sabo društvo v l. 2018?
Dr. Merc ] Glavni cilj je ustvarjati okolje, ki bo prijazno za razvoj blockchain tehnologije. To pomeni nadaljevanje strokovne komunikacije z regulatorji in vlado, sodelovanje s startupi in drugimi podjetji, ki delujejo v blockchain industriji in ki se pri svojem poslovanju srečujejo z različnimi pravnimi ovirami, vzpostavitev slovenskega blockchaina, ki bo za razvoj in testiranje brezplačno na voljo vsem deležnikom (podjetjem, državi, univerzam, itd.), organizacija dogodkov na temo kripto valut in blockchaina, priprava različnih pravnih aktov, ki bodo služili kot akti samoregulacije industrije, itd.
NP| Zakaj pričakuje društvo nenavadno visoka sredstva za delovanje?
Dr. Merc ] Think Tank je popolnoma neprofitno društvo. Vsakdo, ki se želi (podjetje ali posameznik), se lahko v društvo včlani brezplačno. Menimo, da bodo edini vir financiranja Think Tanka donatorska sredstva. Kako uspešni pri tem bomo, bomo kmalu videli.
NP| Kdo se še lahko vključi v skupino oz. koga bi radi pridobili?
Dr. Merc ] V Think Tank se lahko vključi vsakdo, ki ga na kakršen koli način zanima blockchain tehnologija. Dobrodošli so vsi, trenutno ima okoli 400 članov. Gre za posameznike, blockchain podjetja, državna podjetja, predstavnike vlade, predstavnike znanosti, itd. Za včlanitev v Think Tank zadostuje elektronska pošta na naslov blockchain@digitalna.si.