Dr. Mark Pleško je zelo prijeten sogovornik, ki svoje misli in stališča izraža enostavno in vsem razumljivo. Tokrat v pogovoru posebej za Novi Podjetnik.
Zadnje čase smo na portalu Novi Podjetnik imeli velik obisk pri člankih o blockchainu in bitcoinu. Kaj si misliš o virtualnih valutah?
Vlada, še posebno minister Koprivnikar in državni sekretar Slapnik močno spodbujata blockchain-revolucijo in ustanavljata pravo asociacijo zainteresiranih subjektov. Kaj meniš, ali je Slovenija sposobna imeti vodilno vlogo v 4.0 revoluciji?
Ali bo to povečalo razkorak med razvitimi in nerazvitimi?
Kako bi omejili vpliv spletnih velikanov? Kako globoko nas Veliki brat že kontrolira? Je to nevarnost za demokracijo?
So posamezniki, ki so zasnovali velike platforme, ki danes kontrolirajo svet. Ali lahko s postavljanjem filtrov in prioritet vplivajo na javno mnenje? Saj manipulirajo z nami …
Že, ampak človeštvo naj bi napredovalo, ne nazadovalo.
Pa se lahko posameznik kakorkoli izogne stalnemu nadzoru, kot ga daje pametni telefon, uporaba kartic itd.?
Kaj pa, če bosta to zlorabila?
Saj od Yahooja je že …
Si prepričan, da se socialni mediji ne bodo perfidno vključili v kreiranje politike ter ustvarjanje javnega mnenja, saj obvladujejo uporabnika in mu lahko s prilagojenimi algoritmi, ki ustrezajo njim samim ali izbrancem, ki so v njihovi lasti, podajajo natanko take informacije, kot želijo sami? Tako bi lahko oblikovali politiko neodvisno od strank, zakrinkano v demokracijo in še kaj hujšega …
Kakšno priložnost ali grožnjo predstavlja sedanji civilizaciji umetna inteligenca?
Bi se pridružil stališču, ki ga ima Elon Musk, ko opozarja na nevarnosti umetne inteligence?
Umetna inteligenca bo spremenila svet – takega, kot ga imamo, ne bo več. Kaj in kako bo, pa mi ni čisto jasno. Musk ima prav: če bi mi dali UI neko moč upravljanja, prisile, represije, bo UI ugotovila, da ljudi sploh ne potrebuje. Če nekoliko religiozno pogledamo v evolucijo, vidimo, da nova vrsta nastane na ramenih stare. Ljudje bomo ustvarili UI, ki bo hitrejša in pametnejša od nas. Bolj racionalna. In slej ko prej se bo vprašala, zakaj sploh potrebuje ljudi, kaj ti sploh počnejo tod okoli. Morda nas bo pustila pri miru. Morda nam bo prizanesla. Ljudje vidimo smisel življenja v tem, da ga živimo, UI pa ga še nima; morala ga bo ustvariti in ga zagovarjati. Zažirali se bomo v prostor, v rabo kovin, … ampak dokler ne bomo ustvarili umetnih živih bitij, si menda ne bomo tako zelo v napoto, lahko pa nam UI zelo pomaga. Ker nam ne bo treba več delati, bo to povzročilo hude družbene pretrese, ki jih bomo morali nekako obvladati.
A misliš, da bo treba prilagoditi tudi zakonodajo, kot je, na primer, prepoved kloniranja človeka?
Kaj bi morale storiti svetovne vlade v zvezi z UI in zakonodajo?
V zvezi z razmahom umetne inteligence (ko stroji prevzemajo človeška delovna mesta) je univerzalni dohodek kot nujno kategorijo, ki jo je potrebno čim prej uvesti za vzpostavitev stabilnosti, izpostavil podjetniški mag Richard Branson na nedavni konferenci na Finskem. Menda je to že uskladil s pomembnimi svetovnimi voditelji, Finska pa že poskusno uvaja univerzalni dohodek v višini 650 €. Branson meni, da bi ob izgubi številnih delovnih mest zaradi robotov to dalo trenutno nezaposlenim čustveno stabilnost in spodbudilo podjetništvo.
Zelo zaskrbljen glede možnega človeku sovražnega razvoja umetne inteligence je tudi že omenjeni, preroški Elon Musk, lastnik Tesla Motors, ki javno poziva človeštvo, da se pravočasno obvaruje pred človeško apokalipso. In za to se zelo resno tudi bori; on in Sam Altman, predsednik Y combinator, sta skupaj vložila milijardo dolarjev v podjetje OpenAI, kjer nekaj sto mladih nadpovprečnežev želi ustvariti človeštvu varnejšo umetno inteligenco.
Sklepna misel?
V. K.