Vaša poslovna vizija je širitev dejavnosti čez slovenske meje, v druge države EU, niste pa zavezanec za DDV. Ni pomembno, ali želite svoje storitve prodajati ali pa jih kupovali, morate se registrirati kot atipični zavezanec za DDV.
Registrirati se morate, če boste prejeli storitve od davčnega zavezanca iz druge države članice EU ali zanj opravljali storitve ne glede na velikost posla.
Kadar v tekočem koledarskem letu presežete pri nabavi blaga znotraj EU presežete limit 10.000 evrov, se morate prijaviti kot atipični zavezanec za DDV.
Pri prodaji izdelkov ali storitev fizičnim osebam registracija ni potrebna.
Zahtevo za izdajo identifikacijske številke za DDV, obrazec DDV – P2, vložite preko portala eDavki. V obrazcu morate navesti davčno številko podjetij, s katerimi nameravate sodelovati in okvirne pričakovane vrednosti posla na letnem nivoju. Posebej priložite tudi svoje podatke.
Vlogo je potrebno digitalno podpisati. Če potrdila še nimate, lahko zahtevo opravi vaš računovodski servis.
Vsekakor morate zahtevo oddati preden začnete dajati ali prejemati storitve davčnih zavezancev iz EU prekoračite limit nabave iz EU.
Poročanje atipičnega zavezanca za DDV
Vsak mesec – tudi če niste izdali nobenega računa – je potrebno oddati DDV-O obrazec, na katerem navedete zneske, DDV številke prejemnikov nakazila, razen, seveda, če plačil ni bilo.
Kadar izdate v tekočem mesecu vsaj en račun v tujino, morate oddati še rekapitulacijsko poročilo na obrazcu RP-O. To je potrebno storiti do 20. v mesecu.
Pri prejemanju storitve iz EU je potrebno za račune iz EU obračunati in plačati DDV v Sloveniji. Obrazce je potrebno oddati do zadnjega dne v mesecu in do takrat tudi plačati DDV.
V primeru, če za vodenje računovodstva uporabljate program Minimax, se podatki za DDV samodejno vpišejo v DDV evidence, ki jih lahko nato oddate neposredno na portal eDavki.
Izdajanje računov
Račune za tujino je praviloma enak, kot za doma, vendar ga izdajamo brez DDV. Pred tem moramo pridobiti davčno številko od davčnega zavezanca iz EU – vašega kupca. Veljavnost davčnih številk lahko preverite preko portala evropske komisije – VIES.
Na računu mora biti vaša identifikacijska DDV številka in pred njo SI. (samo za tujino!).
Na račun je potrebno dodati: Obrnjena davčna obveznost, DDV ni obračunan skladno s prvim odstavkom 25. člena ZDDV-1.
Teh računov ni potrebno voditi posebej in se zaporedno številčenje ne spremeni.
V programu Minimax si lahko pripravite dva različna izpisa, za račune, ki jih izdajate slovenskim kupcem, in za račune v EU, ki imajo ustrezne klavzule.
Pozor! Ko atipični davčni zavezanec preseže 50.000 EUR obdavčljivega prometa, postanete obvezni DDV zavezanec tudi za Slovenijo.