Metka Glas: »Odločitev, da se podam na popotovanje »MOČ 365 VPRAŠANJ« in vsak dan v letu objavim eno vprašanje, je prišla spontano, ko sva se s hčerko peljali domov s počitnic prvega januarja.
Spontanost se kaže tudi v tem, da sem šele po slabih treh tednih ugotovila, da letošnje leto nima 365 dni, ampak eno več in sem se samo nasmehnila in si rekla:
»Lepota se skriva v nepopolnosti. Sprejmi jo.«.
Vprašanja spodbujajo radovednost, nas navdihujejo in vabijo, da pogledamo vase, v naše misli in občutke, in nas vodijo do »aha momentov«.
Vprašanja nam odpirajo vrata v svet, do drugih ljudi, da ostanemo radovedni malo dlje, prisluhnemo osebi in nasvete dajemo malo bolj počasi.
Vprašanja so lahko tudi močno orodje, ker povzročajo spremembe.
Vabijo v neznano. Eni bi rekli, da gre za skok iz cone udobja, spet drugi, da samo razširimo cono obdobja. Zame so skok v življenje, da ga ne le preživimo kot sopotnik, ampak kot voznik oziroma krmar, ter bolje spoznamo sebe, druge in svet okrog nas.
Postavljati sebi in drugim kvalitetna vprašanja je tudi način, kako pridobimo moč in se iz miselnosti žrtve premaknemo v miselnost, ki je veliko bolj opolnomočena.
Iz pasivnosti gremo v aktivnost, iz občutka nemoči do občutka moči. In na ta način začnemo prevzemati polno odgovornost zase in za svoje lastno življenje.
Ker nenazadnje smo na koncu mi sami odgovorni za lastno srečo, mar ne!?
Prava vprašanja so dar, ki ga podarjamo sebi in drugim. In to me vodi na tem popotovanju, raziskovanju ter je tudi povabilo vsem, da se mi pridružijo(te). Morda le za krajšo destinacijo ali za celotno potovanje.«
MOČ VPRAŠANJ (64/365): Kaj vam v resnici pomeni biti v redu?
❔ Ste v redu? Resnično? Če bi se morali oceniti od 1 do 10 (1- nisem, 10 – v redu sem), kakšno številko bi si dali?
Biti OK pomeni biti v redu tako fizično kot psihično. To ne pomeni, da morajo biti vse gladko – to je nerealno. Smo se pa sposobni spoprijeti z okoliščinami, ki pridejo, ne da bi se zaradi njih sesuli ali zlomili.
Seveda pa so situacije, ko rečemo »v redu sem«, a gre za začasni beg, da uredimo misli ter se izognemo temu, da bi morali osebi, ki nas je vprašala, pojasniti, kako se dejansko počutimo.
To naredimo, ker morda ne želimo drugih obremenjevati s svojimi težavami ali ker se preprosto ne počutimo pripravljeni govoriti o tem. Pogosto uporabljamo to splošno frazo, ker se bojimo, da bi ob nepravem času rekli kaj neprimernega ali se zapletli v neprijeten pogovor, ki si ga druga oseba morda ne želi.
Kaj pomeni biti v redu? Poglejmo si nekaj najbolj tipičnih razlag “V REDU SEM”:
✨ PUSTI(TE) ME PRI MIRU – Če ni očesnega stika in begamo z očmi po prostoru, je to lahko znak, da se preprosto ne želimo ukvarjati s svojimi čustvi v tem trenutku.
✨ PRAVZAPRAV SEM V REDU – Jasno in jedrnato, včasih se dejansko počutimo dobro. Ne čudovito ali odlično, a tudi ne žalostno ali razočarano. Biti OK je tisto, s čimer v danem trenutku resoniramo. Običajno se takrat tudi nasmehnemo in ustvarimo očesni stik z osebo.
✨ STRAH ME JE POVEDATI, KAKO SE POČUTIM – Tu pa se lahko zaplete, saj to, kar izjavimo, dejansko ne odraža tega, kar občutimo. Deluje bolj kot polnilo, zlasti v situacijah, ko je jasno razvidno, da “biti v redu” ni to, kar smo. Včasih resnica o tem, kaj se dogaja v naši glavi, preprosto ne pride v poštev. Lahko pride do zelo kratkega očesnega stika, ki traja morda sekundo, dve, potem pa odvrnemo pogled iz strahu, da drugim ne bi odkrili resnična čustva.
✨ PRAVZAPRAV ŽELIM VEDETI, KAKO SE IMAŠ TI – Ni nam do tega, da bi razlagali o sebi, ampak želimo usmeriti pogovor stran od sebe. Ni nujno, da zastavimo drugemu vprašanje: »Kako si?«, lahko zgolj vzpostavimo dolgotrajen očesni stik in poskušamo ugotoviti, kako se počuti.
✨ NE VEM – Če ob tem še skomignemo z rameni, morda res ne vemo, kako se počutimo. Lahko, da si želimo, da bi nas drugi bolj konkretno vprašal in bi mu želeli razložiti, ali pa resnično nismo prepričani, kaj naj rečemo. Če gre za nekoga, ki nas dobro pozna, pomaga, če ga vprašamo, ali želi o tem govoriti ali ne.
Štiriinšestdeseto vprašanje iz serije 365 vprašanj:
❔ Kaj vam v resnici pomeni biti v redu?
V življenju ni vse rožnato. Zato je še toliko bolj pomembno, da cenimo in smo hvaležni za srečne, lepe trenutke in da se učimo iz tistih manj lepih, temačnih, žalostnih.
Ko sem zdrava in je hčerka zdrava, sem OK in če k temu dodam, da so odnosi z meni dragimi osebami dobri, hitro pridem do ocene 8 ali več, ob čemer mi je prijetno.
❔ Torej, kaj pa vam v resnici pomeni biti v redu?
Metka Glas,
reinovatorka, coach z 20 let prakse na vodilnih mestih v mednarodnih podjetjih